petek, 14. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

TRITISOčAKI V AVSTRIJI

Plezalec: torek, 13. september 2005, ob 23.55 uri; ogledov: 0
Živio Želio bi se povspeti na kakšen tritisočak v Avstriji ki ni pretirano težek, večinoma da je lahek pristop ali nekaj tudi kot zahtevna pot(primer kot vzpon na Škrlatico iz Vrat). :? Bil sem večkrat tam al se nisem povspeo še nikoli na kakšen tritisočak. Dal bi par vrhov prek 3000m pa da mi nekdo ki dobro pozna gore v tujini da mi opiše pristope na omenjene vrhove,lepo prosim To so: Ankogel,Grosser Muntanitz,Hochschober,Hochalmspitze,Kitzsteinhorn,Hohe Doch,in drugi. Tam bi se odpravil ko bo stabilno vreme,predvidoma koncem septembra,če ne zapade prvi sneg. :lol:

Odgovori

Plezalec: torek, 13. september 2005, ob 23.55 uri
Živio Želio bi se povspeti na kakšen tritisočak v Avstriji ki ni pretirano težek, večinoma da je lahek pristop ali nekaj tudi kot zahtevna pot(primer kot vzpon na Škrlatico iz Vrat). :? Bil sem večkrat tam al se nisem povspeo še nikoli na kakšen tritisočak. Dal bi par vrhov prek 3000m pa da mi nekdo ki dobro pozna gore v tujini da mi opiše pristope na omenjene vrhove,lepo prosim To so: Ankogel,Grosser Muntanitz,Hochschober,Hochalmspitze,Kitzsteinhorn,Hohe Doch,in drugi. Tam bi se odpravil ko bo stabilno vreme,predvidoma koncem septembra,če ne zapade prvi sneg. :lol:
marfi: sreda, 14. september 2005, ob 0.09 uri
Säuleck? http://www.rias.si/slike/sauleck05.html (9 MB!)
Plezalec: sreda, 14. september 2005, ob 0.26 uri
Zelo lepe slike. Za ta vrh Sauleck vem od prej ,ker sem že prej brskal po web-u. Saj ni težek,samo je veliko teh granitnih ali gnajsevih blokov pa je mal nerodno hoditi. A veš mogoče kej za vrh Hohe Doch,zdi se mi da je visok okoli 3300m. Prej sem tudi brskal in sem najdo slike pristopa na vrh. Ves čas so napete jeklenice, ledenikov na tem področju ni ker je dobro.
marfi: sreda, 14. september 2005, ob 0.38 uri
Išči [b:0fbc7312f0]Hohe Dock[/b:0fbc7312f0], boš več našel. ;)
Plezalec: četrtek, 15. september 2005, ob 0.07 uri
Živeli. :lol: Na internetu sem najdel podatke o vrhu Hochfeiler(3509m). Ta vrh je razmeroma lahko dostopen od doma Hochfeiler hutte ki leži na višini 2710m. Do doma se pride od ene ceste(nevem joj imena) za 3 ure hoje. Potem od doma do vrha Hochfeilera je 2.5 ure hoje. Vzpon ni pretirano težek. Vzpon bi ocenil med zahtevno in zelo zahtevno potjo. Ledenikov na južni strani Hochfeilera (3509m) ni, ampak je na grebenu tudi v poletje nekaj zaostalega snega. :P Pristop s severne strani pa terja pravo ledeniško in zelo težko turo. Plezanje je med 2 in 3 stopnjo. Cepin in dereze so obvezne. To poletje pa sem bil v domu Furtschgalhaus od kod je zelo lep in veličasten pogled na severno stran Hochfeilera. Èe pa nekaterega kej zanima naj pove. :P Pripravljen sem na odgovor.
CarpeDiem: ponedeljek, 24. julij 2006, ob 23.41 uri
Kdor želi na "poceni način" osvojit 3000 + metrov, priporočam Ankogel (zaenkat moj edini nad 3000m, višina 3251m), ne rabiš praktično nobenega znanja! :!:
keber: torek, 8. avgust 2006, ob 13.02 uri
Sam sem bil pred tremi tedni na Petzeck-u, 3283 m, blizu Lienza, iz Debantala. Tehnično dokaj lahka (vse skupaj samo par 10 metrov zajle, pot v stilu poti čez Sovatno na Kriške pode), razgledi pa vrhunski. Za 3000-začetnike (kot sem jaz) več kot priporočljivo.
Otto: torek, 8. avgust 2006, ob 21.25 uri
Keber tudi sam imam to v planu. V knjigi T. Vrhovca Najvišji vrhovi v Alpah piše, da se priporočatacepin in dereze. Kako je kaj s tem in če lahko poveš tudi kako je kaj z časi (v knjigi 9-10 ur vzpon in spust).
Plezalec: torek, 8. avgust 2006, ob 22.07 uri
Priporočil bi vam tudi vrh Grosser Muntanitz(3232m). Na vrh vodi ena markirana pot od doma Sudetendeuche hutte (2650m). Èas hoje je približno 2-2.30 ure. Vzpon je večinoma prav lahek,edino težje mesto je spust po jeklenicah z Kleiner Muntanitza(3192m), plezalna stopnja je ocenjena kot 1+ Do tega doma se lahko pride iz več smeri ampak je najboljši način da se zapelješ od Lienza do Kalsa pod Grossglocknerom,pa potem greš z gondolo do Blauspitz-restourana ali hotela,od tam do doma je 3.30 ure hoje.
grizli: sreda, 9. avgust 2006, ob 12.52 uri
Sam sem bil pred tremi tedni na Petzeck-u, 3283 m, blizu Lienza, iz Debantala. Tehnično dokaj lahka (vse skupaj samo par 10 metrov zajle, pot v stilu poti čez Sovatno na Kriške pode), razgledi pa vrhunski. Za 3000-začetnike (kot sem jaz) več kot priporočljivo.
Lepo bi prosil, če se ti da kaj več napisat o tem (do kam se pelješ, kje parkiraš, pribl. čas hoje , če je kakšna koča, a je kaj snega...) Hvala!
Slavko: sreda, 9. avgust 2006, ob 13.39 uri
Najkrajša iz Lienza do Seeichenbrunner 1680m, od kjer je do vrha 5,5ure. Trenutno je slabo vreme nov sneg in še cel teden je napovedan dež in sneg. Sam sem planiral, da grem drug teden z družino gor pa bo žal odpadlo. Še en link [url=http://www.thehighrisepages.de/bergtouren/tour_491.htm]Klik[/url]
Slavko: sreda, 9. avgust 2006, ob 13.44 uri
Zvečer, če bom imel čas bom dal gor karto pa še kak link. LP
Slavko: sreda, 9. avgust 2006, ob 19.43 uri
[url=http://users.volja.net/skrzic22/razno/petzeck.jpg]Karta[/url] Označena je najkrajša. Link od vzpona PD Velike Lašče, ki so šli iz Wangenitzalm-a [url=http://pd.velike-lasce.si/vsebina/si/02/novica/petzeck_30_7_in_31_7_17/]Klik[/url] in slike [url=http://pd.velike-lasce.si/vsebina/si/02/novica/petzeck_30_7_in_31_7_2006_82]Klik[/url]
gerigre: nedelja, 29. april 2007, ob 13.46 uri
pozdrav, zanima me, kje na internetu (ali drugod) lahko dobim natančno vremensko napoved za vrhove, o katerih govorite. Težko razumem nemško in ne najdem konkretnih informacij, je pa zelo dobro, če lahko kakšen dan prej izvem, ali bo vreme ok. hvala
Matjaž: nedelja, 29. april 2007, ob 19.28 uri
http://wetter.orf.at/oes/ Glej Bergwetter. Z malce pomoči slovarja razumljivost ne bi smela biti težavna.
gerigre: ponedeljek, 30. april 2007, ob 19.50 uri
hvala
ivang: torek, 1. maj 2007, ob 16.07 uri
Za prvi tritisočak bi priporočal Grossvenediger 3664 m, ki je tehnično eden najlažje dostopnih tritisočakov. Potrebna je popolna zimska oprema ker je dostop na vrh preko ledenika, ni pa nobenega plezanja. Izhodišče je vasica Hinterbichl (od Lienza proti Matreiu, potem levo). S taksijem se lahko peljemo skoraj do koče Johanishutte 2121 m, od koder je do vrha še slabih 1600 m, ozirima 6 ur hoje.
gerigre: torek, 8. maj 2007, ob 10.21 uri
pozdrav, najprej hvala za idejo. morda bi prišla prav, če bi jo prebrala prej in če to ni ista pot kot na Dreiherrnspitze. Stvar je v tem, da smo se odpravili na omenjen vrh (3499m), ampak je bila pot do tja uničena. Na mestu, kjer bi morali prečkati zadnji most čez reko in se vzpeti do bivaka, je bil porušen most. Ne samo, da ga ni bilo, ampak je na drugem bregu ležal novi. Verjetno so se oskrbniki poti odločili za popravilo pred sezono in niso mislili na to, da se nekateri v hribe odpravljamo tudi izven turistične poletne sezone. Dvodnevni izlet se je torej moral končati, kajti po dveh urah neuspešnih poskusov prečkanja reke, smo se odločili obrniti. Reka je namreč precej visoka in deroča. Torej, kdor se odpravlja po tej poti (od koče Clarahute do bivaka Kl.Phillip Reuter), naj se prej dobro pozanima, ali vsi mostovi stojijo. Lp
igorz: sreda, 9. maj 2007, ob 8.49 uri
Še ena ideja za vzpon na Grossvenediger (3667 m). Izhodišče vasica oz. gostišče Matreier Tauernhaus. Od Lienza po Felbertaurenski cesti mimo mesta Matreier ost Tirol (je tudi izhodišče za Hinterbichl), okoli 2 km pred tunelom zavijemo levo do gostišča Matreier Tauernhaus. Ker je cesta naprej zaprta za javni promet lahko koristimo taxi ali konjsko vprego (štev. voznikov so objavljene na oglasni deski pred gostiščem) lahko pa tudi s kolesom proti Venedigerhaus (1691 m) in seveda tudi peš po desnem bregu potoka Tauernbach. Dolina je zelo zanimiva saj ob poti vidimo lepe slapove, cerkvico v skali, razne izvire in značilne kamnine, pa lesene hiške. Nekoliko pod spodnjo postajo tovorne žičnice se gre po markirani poti proti Alte Prager Hutte (zaprta) in naprej za Neue Prager Hutte (2796 m), predhodno se je potrebno pozanimat o odprtosti, ima pa tudi zimsko sobo. Od tu naprej se začne ledeniško območje, prečimo ledenik do Venedigerscharte, rahlo sestopimo in se v zadnjem delu po nezahtevnem pobočju povzpnemo na vrh. V bližnji okolici je še nekaj tritisočakov med katerimi po svoji pojavnosti izstopa Schwarze Wand (3511), Rainerhorn, Hotler Zaun. Tura je ledeniška, sicer ne posebej zahtevna, vendar je kljub temu priporočljiva naveza. Ledeniške razmere se namreč zelo spreminjajo, kjer je bilo še pred leti povsem gladko snežišče je danes prepredeno z ledeniškimi razpokami. Priporočam stabilne vremenske razmere, mene je ob zadnjem vzponu presenetila megla, ki je popolnom onemogočila varen smučarski sestop in moral sem bivakirati na gori. Seveda je vedno potrebna popolna zimska oprema. Navedena smer je z nekaj kombinacijami tudi zelo zanimiva turno smučarska varianta, saj je sneg ponavadi veliko nižje v dolino, kot na južni strani. Pa še dolina je pravo nasprotje tisti dolini proti Johanishutte.
mariborcan: nedelja, 3. junij 2007, ob 5.23 uri
OK, jaz bi samo pokomentiral, da, če za Grossvenediger potrebuješ popolno zimsko oz. ledeniško opremo, kot vas je več tukaj zapisalo in kot sem prebral tudi drugje, potem vsekakor ne more biti "tehnično eden najlažje dostopnih tritisočakov", kot piše uporabnik ivang. Obstaja namreč kar lepo število tritisočakov, na katere prideš brez stika z ledenikom in brez kakšnega plezanja, nekatere ste omenili tudi tukaj (sam jih sicer še nisem obiskal, ker ne vidim posebnega čara v tem, da greš na sicer "brezvezni" vrh samo zaradi višine 3000 m). Še več takšnih pa je v Dolomitih, kjer se samo za Marmolado spomnim, da ima ledenik (en zelo lahek tritisočak je recimo Piz Boe). Od lažjih tritisočakov v Avstriji lahko omenim še Schareck, 3122 m. Obiskal sem ga letos spomladi, in sicer spotoma, ko sem smučal na smučišču Mölltaler Gletscher, katerega najvišja sedežnica se konča malo pod vrhom. Od zgornje postaje na vrh je nekje 10-15 minut hoje po mestoma ozkem skalnatem grebenu. Seveda tako osvojen vrh ni nič kaj vreden (sam ga sploh ne štejem med "osvojene" vrhove), zato boste planinci vzpon verjetno želeli začeti nekaj nižje (zgornja postaja dostopnega podzemnega vlakca, 2241 m, ali zgornja postaja gondole, 2800 m). Vseeno pa vzpenjanje po smučiščih nekako razvrednoti celoten izlet, zato je za planinske ture bolj primerna druga, iz Slovenije žal bolj oddaljena stran gore (dolina Gastein). Točne informacije o poteh s tiste strani lahko najdete na spletu, kolikor pa sem bral, niso nič kaj posebnega. Lp
ZOKI: četrtek, 28. junij 2007, ob 16.28 uri
V soboto gremo na Petzeck. Ima kdo kakšne podatke o trenutnih razmerah na gori. Predvsem me zanima, koliko je še snega :?: HVALA,
Plezalec: petek, 8. februar 2008, ob 13.33 uri
Jaz sem predlani v mesecu julu bil na Scharecku(3122m) v Avstriji-Goldberg skupina. To je moj prvi tritisočak na katerega sem se povspeo. Jaz i moj prijatelj smo šli od spodnje postaje podzemnega vlaka mimo pregradnega jezera do zgornje postaje gondole na 2800m,potem po ledeniku Molltaler Gl. do vrha Scharecka. Greben je dolg okoli 15 metrov i je na obe strani prepaden.
drVrh: sobota, 30. avgust 2008, ob 23.02 uri
LP Zanima me kateri je drugi najvišji vrh v Avstriji 1.Grossglockner 2.? 3. Grossvenediger
mariborcan: nedelja, 31. avgust 2008, ob 1.54 uri
Wildspitze, 3774 m
Tone: nedelja, 7. september 2008, ob 22.11 uri
Ta dogodivščina je stara že dober mesec, vendar sem se ob pričujoči temi spomnil na avstrijski tritisočak, ki sva ga obiskala med sestopom z Grossglocknerja. Naneslo je tako, da sva se na Veliki Klek vzpela že v soboto pozno popoldne, prenočila v Nadvojvoda Janeza koči (ali pa Erzherzoh Johan huette) in v nedeljo že precej zgodaj zjutraj odšla dol. Pa se nama je zdelo škoda, če bi takoj letela do avta in bila že za južino doma. Tako sva odšla do koče Salm in nadaljevala do koče Glorer. Zelo lepi postojanki, urejeni kot iz škatlice. Potem sva šla do širokega travnatega sedla Peischlachtoerl, od tam pa sva si privoščila vzpon na Boeses Weibl (3121m; v prevodu bi bilo to nekako "huda baba", pa ne vem, zakaj, saj je eden lažje dosegljivih tritisočakov). Gor naju je pričakal vsaj lep razgled, ki ga prejšni dan na Kleku ni bilo. Nekoliko bolj izpostavljen je le čisto kratek in položen vršni greben, sicer je pa pot zelo lahka. S sedla ga je mogoče doseči po dveh poteh - midva sva šla gor po zahodni, dol pa po nekaj daljši in zahtevnejši zahodni. Od sedla do parkirišča pri koči Lueckner, kjer čaka avto, pa ni več daleč. Skratka - toplo priporočam sestop s Kleka vsaj do koče Glorer. Èakajo nas obširna, mehka travnata pobočja. Meni se je zdelo zelo lepo, z nekaj krajšimi vzponi, časovni pribitek pa je le dobro uro glede na najbolj obiskano pot preko koče Stuedl. Boeses Weibl pa že zahteva nekaj več časa, saj je dodatnega vzpona še kakih 700 m.
nena: petek, 6. avgust 2010, ob 13.33 uri
ob kateri uri pa začnejo vozit žičnice do koče hochalmblick na poti do ankogel-a (3246), ???hvala, LP! N!
STRIBOR: petek, 6. avgust 2010, ob 21.27 uri
Žičnica (Ankogelbahn) vozi od 8.30 - 12.00 und 13.00 - 16.30. V ponedeljek in torek žičnica ne obratuje. Več informacij na: http://www.mallnitz.at/sommer/bergbahnen/ankogel. Ta teden, seveda če bo lepo vreme, se bom podal na Ankogel in Hochalmspitze.
Filip: petek, 6. avgust 2010, ob 21.31 uri
ob kateri uri pa začnejo vozit žičnice do koče hochalmblick na poti do ankogel-a (3246), ???hvala, LP! N!
mene pa zanima urnik do ankogel-b
panda: petek, 6. avgust 2010, ob 22.32 uri
Dlakocepec-ec. Ti si čisti navadni spam-ovec.
Filip: sobota, 7. avgust 2010, ob 9.42 uri
Dlakocepec-ec. Ti si čisti navadni spam-ovec.
kljub temu mi je uspelo narediti OŠ :lol:
nena: ponedeljek, 9. avgust 2010, ob 16.08 uri
hvala na informaciji Stribor, glede da štartam ob 3.00 iz Lj in imam vožnje do izhodišča 3 ure bi bilo prav neumno da čakam na gondolo , zato sprašujem za urnik, :idea: bom zamaknila čas štarta. še sreča da nisem šla v ponedeljek ! grem v sredo, mogoče se srečamo ! ZA NEKATERE BI BILO BOLJE DA DAJEJO KAKŠNE UPORABNE INFORMACIJE-MENI ZELO KORISTIJO ! LP!N!
STRIBOR: ponedeljek, 9. avgust 2010, ob 18.39 uri
Pozdravljena Nena ! Žal moram turo prestaviti na konec prihodnjega tedna, se pa da lažje tritisočake v Avstriji izbirati, saj jih je okoli Velikega Kleka kar nekaj. Sicer pa mi že moje dolgoletne izkušnje svetujejo, da v slabem vremenu ne hodim v gore; v okolici Mallnitza, Malte in Lienza pa je prav ta teden napoved zelo slaba. Spodaj so povezave za napoved vremena v nekaterih krajih v Avstriji: http://si.bergfex.com/ankogel/wetter/ http://si.bergfex.com/sommer/lieser-maltatal/wetter/ http://si.bergfex.com/sommer/lienz/wetter/ http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/kaernten/ Imam opise tur za kar nekaj tritisočakov v okolici zgoraj navedenih krajev; če želiš, ti jih pošljem, le naslov mi sporoči v ZS. Srečno v hribih, Stribor!
nena: četrtek, 12. avgust 2010, ob 16.56 uri
Tako, s prijateljem sva opravila sem svoj Ankogel včeraj 11.8.2010 Vožnje iz LJ je 2 uri čez Podkoren, Vilah, Spittal, Malnitz...gondola štarta 8.30 in stane povratna 22 eur, vožnja z gondolo traja 30 min. Pognala sva se v kamenje Ankogela in po slikanju in vsem postankom prišla na vrh 11.30 min. začelo je malo škropiti, potem se je odmeglilo, da se je dalo občudovati daljave...vrnitev do gondole 14.45 je bilo super, ker je začelo deževati-ploha ! Kljub vsemu je bilo vreme vredu, čeprav pretežno oblačno, le kamenje,ki ga je treba preskakovati je kar naporno ! Hvala za vse informacije in varen korak v gorah ! N![img][/img]
sonce3: četrtek, 12. avgust 2010, ob 17.50 uri
Včeraj bila na Kaeskopfu, predvčerajšnjim na Petzeku. Oba tritisočaka, ne preveč težka. Začetnikom priporočam Boses weibl - zelo lahek tritisočak, potrebna je edino kondicija, drugače tehnično nezahteven. lp
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih