sobota, 8. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

FORUM PZS (zapisi iz stare spletne strani)

Monte Cimone

sebi: petek, 8. april 2005, ob 15.29 uri; ogledov: 0
Pozdravljeni! Zanima me, kakšna je poleti pot na Monte Cimone? (opis) Kakšen je bivak zgoraj? Od kje je najlepše iti gor? Kakšne so italijanske koče? Hvala.

Odgovori

sebi: petek, 8. april 2005, ob 15.29 uri
Pozdravljeni! Zanima me, kakšna je poleti pot na Monte Cimone? (opis) Kakšen je bivak zgoraj? Od kje je najlepše iti gor? Kakšne so italijanske koče? Hvala.
hari: torek, 19. april 2005, ob 12.52 uri
Sebi! Tole si kar nanizal vprašanj. No, nekaj ti bom odgovoril. Od kje je najlepše iti gor pa je odvisno od človeka, pač kaj imaš raje. 1. Običajna pot, ki vodi na Strmo peč se začne na planini Pecol, kamor se pripelješ iz Nevejskega prelaza. Od tukaj jo mahni v grapo Rio Montasio po kolovozu in slediš poti št. 621. Tukaj je tudi začetek Visoke Poti (Via Alta). Cirka eno uro mulatjere rabiš, da prideš do Livinal di Vandul, kjer začneš strmo lesti v brežino. Do škrbine Vandul, strmo po poti številka... ne vem. Nato v steno po zavarovani do police pod travnatim slemenom. Potem preko sedla Forca dela Viene po strmih travinah na vrh z nekaj lahkega poplezavanja. Ja, pa z označbami ti tudi ne bo postlano, še posebej na zgornjem delu ne. Bivak, devet ležišč, je pa bolj tak, tak. Emšo ga daje. Nisem povsem siguren ampak več kot pet ur bo ziher šlo. 2. Via Ferrata Norina: Pripeljati se moraš po cesti, ki vodi skozi Dunjo in po eno 3 km od začetka doline prečiš grapo Rio Mas in potem najdeš en parking. Malo nazaj na ovinku pa je začetek poti. Oznaka poti je 640. Od tukaj se moraš spustiti do potoka Dunja in čez most na drugo stran pa v hrib do planine Costa di Goliz in naprej skozi gozd. Pot je še kr naprej strma in se le malokrat do bivaka Cividale umiri. Dvanajst ležišč, ok. Do bivaka nekje dobri dve uri. Od tod pa prečno v snežišče (pazi! led, dereze, cepin). Potem prečiš nekaj grap in ko prideš do žleba, vanj. Tam je en del zavarovan. Nad tem žlebom pa levo prečiš po bolj zračnem svetu do travnate rame, kjer se začne ferrata. Večinoma jeklenica, mestoma pa skobe. Nato v zgornjem delu greš mimo lope, v kateri je vpisna knjiga, desno po zelo zračni prečnici do travne vesine in se po njej dvigneš do ozkega kamina skozi katerega dosežeš tudi travnato pobočje nad sedlom Forca de la Viene in že si na prej opisani poti, ki vodi do vrha Monte Cimone. Sestop pa si je boljše izbrati na Pecol razen če nimaš tam vozila na razpolago. Zadeva je časovno dokaj dolga, saj ti vzame kar enkrat več časa kot pa prejšnja tura. Èe pa se vračaš nazaj po isti poti, pa še kakšno dobro urco daj zraven. Glede na to, da še imaš nekaj časa, pa si le poglej malo tudi v planinske vodnike ala Mihelič, Julijske Alpe-PZS. Mislim pa, da je vzpon na Strmo peč opisan v petdeset zavarovanih plezalnih oz., sigurno v vodniku Zahodne Julijske Alpe.
hari: sreda, 20. april 2005, ob 7.54 uri
Sem malo preveril po kazalih. V petdeset zavarovanih plezalnih poti je opis ferrata Norina (50). [url]http://www.sidarta.si/gornistvo/50-zavarovanih-plezalnih-poti/dodatno.html[/url] V vodniku Zahodne Julijske Alpe, pa opis ferate (46) in običajnega pristopa (45). Tukaj najdeš tudi opise koč in bivakov. [url]http://www.sidarta.si/gornistvo/zahodne-julijske-alpe/dodatno.html[/url] Enako pa tudi v knjigi 111 izletov po slovenskih gorah (30). [url]http://www.sidarta.si/gornistvo/111-izletov-po-slovenskih-gorah/dodatno.html[/url]
sebi: sreda, 20. april 2005, ob 8.37 uri
Hvala ti Hari! Zares si se potrudil.
hari: nedelja, 24. april 2005, ob 14.53 uri
Sebi! Tukaj imaš še nekaj slikc. [url]http://www.arteadesso.org/public/yappa-ng/index.php?album=elio%2Fmontagne_2004%2Fcimone&[/url] Mogoče te bo celo zanimalo vreme. [url]http://www.wunderground.com/global/stations/16134.html[/url] Lp!
Joško: sreda, 11. maj 2005, ob 17.31 uri
Tale Monte Cimone ni čisto pravi saj se nahaja v Apeninih. Sicer pa je vremenska napoved v stilu "pretežno jasno z zmerno oblačnostjo, možne plohe in nevihte.." dovolj univerzalna in bo prav uredu tudi za Strmo peč :D
igorz: nedelja, 19. avgust 2007, ob 20.17 uri
Zadnji kolikor toliko lep dan (tako so napovedali) je veljalo izkoristiti, zato se nekoliko pozneje zaradi nočne službe odpravim s planine Pecol proti Strmi Peči. Parkirišče je že kar precej zasedeno, videti je tudi precej reg. oznak iz Slovenije. Pri mlekarni si dasta dekleti opraviti s pranjem posod za mleko. Že takrat se odločim, da ga nazaj grede vzamem (sir Montasio namreč). Pri mlekarni se spustim po cesti nekoliko navzdol, nato po njej nadaljujem proti zahodu. Cesto so zgradili pred dvemi leti in služi za spravilo lesa. Ko se cesta konča vodi naprej lepa steza, visoka pot (Via Alta). Po slabi urici hoje skozi prijeten gozd z vmesnimi jasami, ki nudijo krasne poglede na drugo stran proti kaninskemu pogorju, Žrdi in dol na dolino Reklanice pridem do odcepa poti 640, ki pelje proti škrbini Vandul (Peklenska vrata). Med cik cak hojo med ne preveč strmami travami opazujem konglomerate, ki so tukaj res izjemnih dimenzij in vredni ogleda. Toda pravi pogled se odpre na strašno grapo, ki sega na severno stran škrbine Vandul, pa tudi na gore nad dolino Dunje, vse od Lipnika do Poldanšnje špice. Ob jeklenici se povzpnem na travnato sedlo, potem naprej po širokem travnatem grebenu do stika s potjo Via Norina, ki pripelje čez severno steno. Sledi kratek spust in zaključni vzpon proti vrhu. Okoliške vrhove občasno zagrinja megla, vmes večkrat posije sonce, tako, da je hoja prav prijetna. Na vrhu je že skupina Slovencev, ki smo tega dne na tej gori v rahli prevladi nad Italijani. Sestopim po poti vzpona.
risnjak: torek, 2. oktober 2007, ob 22.16 uri
neugodno sam iznenaðen, kada ja, veliki ljubitelj Slovenskih gora i posebice Julijskih Alpi, na ovome forumu teme o zapadnim Julijcima, napisane od vas, domaæina u tim gorama, pronadem pod "tujino". Èak i za mene koji sam iz Hr, u velikom, najveæem dijelu toponima iz toga gorja , osjeæam stare , iskonske slovenske korijene i značenja. Pa zar ne bi bilo dovoljno da tura npr. na Viš bude opisana pod "Julijske Alpe"?? Time nitko ne bi bio ošteæen, značilo bi to samo veliki respekt prema povijesti i ljudima koji obitavaju te krajeve.Lijepi pozdrav
Mitja: sreda, 3. oktober 2007, ob 1.18 uri
Se strinjam z zgornjim zapisom. Že med "preobrazbo" foruma je bil dogovor, da naj bi tudi tisto tretjino Julijcev, ki leži na ozemlju Italije, uvrščali v forum "JA". Bolj ali manj smo se tega ves čas držali. In prav bi bilo, da tako ostane tudi v prihodnje, saj so nam vrhovi, kot so Montaž, Viš in njuni trabanti skoraj da enako domači kot denimo Krn ali Špik. Že to, da imajo vsi pomembnejši vrhovi tudi slovenska imena, da tod pod vršaci še vedno živi slovenski živelj, da na mnogih poteh v tem delu Julijcev celo prevladuje slovenski jezik, so dovoljšnji razlogi, da ta del Julijcev tudi na forumu ostane del Julijskih Alp. V nasprotnem naj se ob naslovu foruma Julijske Alpe v oklepaju doda napis "brez zahodnega dela" (kajpak je to nesmisel). Nenazadnje, tudi Cjajnik se je večkrat znašel v "Karavankah" in ne v "Tujini".
igorz: četrtek, 4. oktober 2007, ob 12.16 uri
Ne bi se spuščal kam kaj spada, zaradi mene teh delitev ne bi bilo treba, samo potem bi pomešali jabolka in hruške, skratka nastala bi zmešnjava in moderatorji foruma bi imeli težave, preglednosti pa bi ne bilo nobene. Meje so v glavah, gore pa so odprte za vse in, če nisi preveč zaplankan jih tako tudi jemlješ. Da pa se ne bi preveč oddaljil od teme, uporabnike foruma informiram, da je trenutno bivak Sandro del Torso na vrhu Strme peči (Monte Cimone) zaprt, oz. ga bodo odstranili, če ga že niso. Novi bivak bo postavljen na sedlo Viene, verjetno v bližini mesta, kjer se združita poti Via Norina in normalna pot z vzhoda. Èe je kdo je namenjen v ta konec, naj bo pozoren na drevo ob poti s Pecola proti mlekarnam, na katerem je nalepljeno obvestilo.
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje v forumu


Išči v temi

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
Teme v forumu
Stanje v gorah
Dejavnosti
Splošno
Spletna stran PZS
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih