petek, 19. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

sreda, 15. junij 2016, ob 11. uri, ogledov: 8810

Alpinistična odprava Gašerbrum IV 2016 krenila na pot

Alpinizem | 
Komisija za alpinizem | 
Planinsko društvo Celje - Matica | Alpski klub Alpski gorniški klub | 
Objavil(a): Manca Ogrin
Danes, 15. junija 2016, je proti Pakistanu krenila alpinistična odprava na Gašerbrum IV, ki jo sestavljata Aleš Česen in Luka Lindič. Njun cilj je vzpon na Gašerbrum IV (7925 m) čez mogočno zahodno steno, za aklimatizacijo pa načrtujeta vzpon na Broad Peak (8047 m). Pred odhodom smo se pogovarjali z vodjo odprave.
Alpinistična odprava GAŠERBRUM IV 2016

Trajanje odprave: od 15. 6. do 15. 8. 2016

Vodja: Aleš Česen (Alpski gorniški klub)
Član: Luka Lindič (AO PD Celje - Matica)

Pogorje: Karakorum, Pakistan

Kljub trem vrhovom, ki ga po višini presegajo, je najbolj izstopajoča gora v skupini Gašerbrumov 7925 metrov visoki Gašerbrum IV, 17. najvišja gora na svetu. Njegova zahodna stena, ki se več kot 3000 metrov globoko spušča proti ledeniku Baltoro, je dala ime celotni skupini. Prvi vzpon na vrh po severovzhodnem grebenu je leta 1958 uspel italijanskima alpinistoma Valterju Bonattiju in Carlu Mauriju. Strma zahodna stena je samevala vse do leta 1985, ko se je vanjo odpravila avstrijsko-poljska naveza Robert Schauer in Voytek Kurtyka, ki sta v devetih dneh v alpskem slogu preplezala steno, ob poslabšanju vremena in pomanjkanju hrane pa jima je zmanjkalo moči za vrh – kljub temu vzpon sodi med največje dosežke himalajskega plezanja. Leto pozneje se je po severozahodnem grebenu na vrh Gašerbruma IV povzpela avstralsko-ameriška naveza Greg Child, Tim Macartney-Snape in Tom Hargis. V zahodno steno se je leta 1995 podal slovenski alpinist Slavko Svetičič (AO PD Idrija), ki je med solo vzponom dosegel višino 7100 metrov, a je v snežnem viharju ostal na gori. Prva, ki je preplezala zahodno steno (čez centralno rebro) in se povzpela na vrh, pa je bila leta 1997 korejska naveza (Bang Jung-ho, Kim Tong-kwan, Yoo Huk).

Odpravljata se že na četrto skupno odpravo, tokrat najvišje, na Gašerbrum IV. S čim vaju je pritegnil skoraj osemtisočak?
Prvotna ideja je zrasla na Lukovem zelniku, nato sva jo potem skupaj v daljšem obdobju nadgrajevala in pripeljala do zdajšnega odhoda v Pakistan. Da G4 pritegne predvsem s svojo zahodno steno 'Shining Wall', pa ni nekaj neobičajnega.

Kje in kako načrtujeta vzpon?
Vzpon načrtujeva po jugozahodnem razu, začenši v zahodni steni. Seveda se to lahko povsem realno spremeni glede na razmere, ki jim bova priča v času odprave.

Gašerbrum IV je v slovenskem alpinizmu sinonim za Slavka Svetičiča. Kako vidva dojemata to impozantno steno?
Steno razumeva kot velik izziv, ki se ga je treba lotiti z vsem spoštovanjem, resnostjo in previdnostjo. Zavedava se, da je uspeh v tej steni vse prej kot samoumeven.

Luka je že bil na višini nad 8000 metri, Aleš, zate bo to najvišja višina. Kako načrtujeta aklimatizacijo?
Glavnina aklimatizacije se bo predvidoma odvijala na sosednjem Broad Peaku, ki je sicer malenkost višji od Gašerbruma IV, vendar tehnično bistveno manj zahteven.

ales_cesen_luka_lindic_aljaska_foto_ales_cesen
Aleš Česen in Luka Lindič sta za četrto skupno alpinistično odpravo izbrala Gašerbrum IV v Karakorumu. (foto Aleš Česen)

Aleš Česen (Alpski gorniški klub) se s plezanjem ukvarja že od otroštva, pozneje ga je pritegnil tudi alpinizem. Na prvi večji odpravi v Kirgiziji (Tien Shan) je bil leta 2003. Z bratom Nejcem sta leta 2004 v parku Yosemite (ZDA) plezala v velikih stenah: El Capitan in Half Dome. Leta 2005 se je udeležil odprave v Himalajo, na Kula Kangri (Tibet), dvakrat je bil tudi na odpravi v Karakorumu – Trango Towers (2006) in Charakusa (2008). Leta 2015 je prejel nagrado zlati cepin za prvenstveni vzpon v severni steni Hagshuja (2014) z Luko Lindičem in Markom Prezljem, ter z Lindičem na odpravi na Aljasko preplezal tri smeri v velikih aljaških stenah.

Luka Lindič (AO PD Celje - Matica) je zadnja leta eden glavnih protagonistov slovenskega alpinizma, ki kljub mladim letom kaže izjemno alpinistično zrelost, preudarnost, pripravljenost in osredotočenost. Udeležil se je več odprav: K7 West (prva ponovitev smeri Anderson-House-Prezelj, 2008), Bhagirathi (prvenstvene smeri na Bhagirathi II, III in IV, 2009), Makalu (Mera peak za aklimatizacijo, na Makaluju dosežena višina 8200 m, 2011), Phola Gangchen (prvenstvena smer na Kang Ri, 2013), Hagshu (prvenstvena smer v severni steni Hagshuja, 2014, za katero je prejel zlati cepin 2015), Patagonija (prečenje Adel in vzpon na Cerro Torre, 2015), Aljaska (Francoska smer v Mt. Hunterju, 2015) in Choktoi (prvenstvena smer na Biacherahi, vzpon na Baintho Kabato, poskus na Latok I, 2015).

Odpravo, ki jo sofinancira Planinska zveza Slovenije, bomo spremljali tudi na naši spletni strani.

Aleš in Luka, srečno!


Manca Čujež

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih