sobota, 27. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 23. december 2022, ob 10. uri, ogledov: 1244

Primož Zorč: Če bi čarovnija imela dom, bi bila Dolina Soče nedvomno njen pravšnji naslov

Splošno | 
Objavil(a): Barbara Gradič Oset
Pohodniška pot Alpe Adria, ki povezuje avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo-Julijsko krajino, jo ubere tudi skozi Triglavski narodni park, iz Gorenjske preko prelaza Vršič na Primorsko. O tem delu poti smo se pogovarjali z Primožem Zorčem, direktorjem Sport Mix agencije iz Bovca, ki poudarja: »da Dolina Soče svoja krila razprostira od vznožja vršiških gora, kjer reka Soča vzklije svoje prve smaragdno zelene tokove vse do goriških brajd, dokler svoje široke delte izlije v tržaški zaliv jadranskega morja«.
Pot Alpe Adria na skupno 43 etapah in skupno približno 750 km povezuje tri regije: avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo-Julijsko krajino. Pohodniška pot vodi od vznožja najvišje gore Avstrije, Velikega Kleka, skozi najlepšo koroško gorsko in jezersko pokrajino in brez velikih ovinkov mimo stičišča treh dežel Avstrije, Slovenije in Italije naprej do Jadranske obale in kraja Milje (Muggia).

Pot Alpe Adria oglašujemo kot »Pohodništvo po rajskem vrtu«. Kaj rajskega ponuja Dolina Soče?

Če bi čarovnija imela dom, bi bila Dolina Soče nedvomno njen pravšnji naslov. Dolina Soče svoja krila razprostira od vznožja vršiških gora, kjer reka Soča vzklije svoje prve smaragdno zelene tokove, vse do goriških brajd, dokler svoje široke delte izlije v tržaški zaliv jadranskega morja. Porečje reke Soče, bolj domače - Posočje, zlasti zgornje, predstavlja rajski vrt, ki ponuja ne samo neokrnjeno naravo, temveč tudi prostor za izzive ter zavetje, ki sodobnemu človeku da priložnost, da zadiha. Poglavitni faktor, ki dolini Soče daje nebeškost, je zagotovo reka Soča. Ta nam daje ne samo prostor za umik, sprostitev in počitek, temveč tudi okolje za adrenalinska doživetja. Če na tem mestu damo nekaj pozornosti še pohodništvu, lahko z gotovostjo zaključimo, da je zgornje Posočje raj za gorske navdušence, saj ponuja poti za vsakogar, ki ima v omari pospravljen »gojzar« ali kakšno drugačno pohodno obutev. Pa naj bodo to dvatisočaki s transcendentnimi razgledi ali čudovita pot Alpe Adria Trail z mističnimi presenečenji. Če zaključimo odstavek, je soški prostor pod soncem magičen v vseh letnih časih, pa naj to pomeni poletni skok v ledeno kraljico ali zimski smučarski spust po kaninskih strminah.

F014921_alpe_adria_trail_dolina_soce_jost_gantar_2_photo_mDaljinska pohodniška pot Alpe Adria v 43 etapah in približno 750 km povezuje avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo-Julijsko krajino (foto slovenia.info, Jošt Gantar)

Kateri je po vašem mnenju najlepši in najmanj poznan skrit biser vaše regije?

Kar je čudovito pri dolini Soče, je dejstvo, da je več skritih biserov. Nekateri so bolj, drugi manj skriti, nekateri še celo neodkriti. Če se najprej dotaknemo tistih res klasičnih draguljev, je nujno omeniti Velika korita Soče, ki so nadvse božanska v vseh rečnih vodostajih, pri nižjih zlasti z njihovo značilno kristalno smaragdno barvo. Dolina Soče je nedvomno tudi dolina stoterih slapov, katerih prestol vsekakor zaseda Boka. Kot vodnate skrivnosti je morda smiselno omeniti tudi višje ležeča jezera, kot denimo kriška ali krnska. Zgornje Posočje pa ni občudovano zgolj kot območje za ljubitelje voda, temveč nosi pomembno vlogo tudi v historičnem smislu. Nešteto je območji, ki nam razkrivajo spomine Soške fronte in še danes razkrivajo zgodbe, ki so prelile nemalo kapelj krvi in solza. Skrivnosti pa niso pospravljene zgolj v rombonskih kavernah, temveč se odkrivajo tudi v temnih območjih jamskih sistemov kraškega kaninskega pogorja. Morda gre na tem mestu omeniti še en odkriti dragulj zgornjega Posočja, ki ponuja izjemne razglede, barvite sončne zahode in je znana kot najvišja gorska cesta, izziv mnogih kolesarskih entuziastov - cesta na Mangartsko sedlo.

Kakšna doživetja ponujate obiskovalcem v Dolini Soče?

Dolina Soče je fantastično igrišče za adrenalinske navdušence ter tiste, ki radi ostajajo aktivni. Razpon doživetij, ki jih ponujamo, je širok ter zajema tako mokre kot suhe aktivnosti. Če se najprej dotaknemo vodnih, je rafting na reki Soči najbolj priljubljena aktivnost, zlasti zato, ker je primerna za širši spekter obiskovalcev. Številni se v dolino vsakoletno vračajo zaradi kajakaštva, saj Soča ponuja različne zahtevnosti. Kot šport, ki morda zahteva nekaj več pripravljenosti, pa gre omeniti še soteskanje, ki je priljubljeno zlasti pri ljubiteljih višine. V sklopu suhih aktivnosti naša ponudba zajema od ziplinea, do gorskega kolesarjenja ter tudi bolj specifična doživetja, kot denimo jamarstvo ter športno plezanje. Med ponudbo lahko pobrskamo tudi med drugimi doživetji, ker pa našo ekipo sestavljamo tudi domačini, odrasli v dolini Soče, lahko gostu resnično ponudimo tisto skrivnost več.

F004229_soa_domen_grgl_www_slovenia_4_3629_orig_jpg_photo_mPoglavitni faktor, ki dolini Soče daje nebeškost, je zagotovo reka Soča. (foto slovenia.info, Domen Grgl)

Kakšno gastronomsko doživetje je za pohodnike odsek poti Alpe Adria od Vršiča do Kolovrata?

Gastronomija v Zgornjem Posočju temelji zlasti na lokalno pridelanih izdelkih. Ogromno je lokalnih ponudnikov, ki se ukvarjajo z živinorejo, ovčjerejo, tako bi lahko trdili, da je kulinarično odsek lokalen, tradicionalen, toda kljub temu izjemno barvit. Lahko si privoščite tako klasične gurmanske lokalne specialitete kot denimo čompe in skuto, »za hišo« nabrane gobe, domačo joto na mangartski planini, friko s tolmincem ali bovškim sirom, nenazadnje pa si lahko privoščite tudi vrhunsko kulinariko v kobariški hiši Franko ali prvovrstne krožnike v restavraciji Mangrt. Gurmanskih užitkov imamo doma ničkoliko, pa naj vam diši slano ali sladki bovški kraf. Doma smo vselej dobro jedli, tako lahko z gotovostjo trdimo, da pohodnik od Vršiča do Kolovrata ne bo lačen.

AAT_OK_F001224_e26_119_tradicionalna_hrana_orig_jpg_photo_mGastronomija v Zgornjem Posočju temelji zlasti na lokalno pridelanih izdelkih. (foto slovenia.info)

Kateri razgledi vzamejo dih pohodnikom po tem delu Doline Soče? Kje nastane največ Instagram fotografij?

Dih jemajoča je pravzaprav cela dolina, začenši z izvirom Soče. Druga vroča točka so Velika korita Soče, čudovita v vseh letnih časih, z značilno smaragdno zeleno barvo. Omeniti gre tudi seveda slapove Boko in Virje ter kobariški Kozjak. Če sežemo do tolminskega - tolminska korita. Mangrtsko sedlo, kot najvišje ležeča cesta tudi oriše krasne sončne vzhode in zahode. Tudi Kaninski pogled vse do jadranskega morja je nemalokrat prava paša za oči. Skratka, če povzamemo, dolina Soče je vsekakor od prvega do zadnjega koraka preprosto osupljiva.

primozAATPrimož Zorč, direktor agencije Sport Mix Bovec


Pripravila Barbara Kelher


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih