Gorski športi |
Komisija za gorske športe |
Turnosmučarski klub LiMa |
Objavil(a): Manca Ogrin
Pretekli konec tedna, 9. in 10. decembra, sta v Meribelu v Franciji potekali prvi tekmi mladinskega svetovnega pokala v letošnji sezoni. Slovenske barve so zastopali kadeta Lena Lupša in Jon Pritržnik ter mladinec Maj Pritržnik, ki je s 7. mestom v šprintih dosegel svojo najboljšo uvrstitev na tekmah mladinskega svetovnega pokala, prav tako pa s 13. mestom svoj najboljši rezultat na posamičnih tekmah svetovnega pokala in dokazal, da se lahko tudi v tej kraljevski disciplini kosa z najboljšimi mladinci na svetu.
Konkurenca je bila na prvi tekmi zelo močna, z vsemi trenutno najmočnejšimi reprezentancami: Italija, Švica, Francija, Avstrija, Nemčija, Španija, Kitajska ... Slovensko ekipo so sestavljali trije člani: kadetinja Lena Lupša, kadet Jon Pritržnik in mladinec Maj Pritržnik (vsi člani TSK LiMa), ki jih je spremljal selektor slovenske reprezentance v tekmovalnem turnem smučanju Robert Pritržnik

meribel_jon_maj_lena_foto_robert_pritrznik
Jon Pritržnik, Maj Pritržnik in Lena Lupša uspešno na prvi tekmi mladinskega svetovnega pokala v letošnji sezoni v francoskem Meribelu (foto Robert Pritržnik)

V soboto, 9. decembra, je na relativno strmi progi potekala tekma v olimpijski disciplini šprinti. Po uvodnih kvalifikacijah se je Maj med mladinci s tretjim časom uvrstil v četrtfinale. Jon je, po kazni zaradi napake na menjavi, v kvalifikacijah zasedel 26. mesto, Lena pa je v kvalifikacijah osvojila 15. mesto in se ji ni uspelo uvrstiti v polfinale. Sledili so izločilni boji, kjer je Jon v svoji četrtfinalni skupini osvojil 4. mesto in s tem skupno 19. mesto. Maj je nastopil v zadnji četrtfinalni skupini in se z drugim mesto prebil v polfinale. Tam pa je po napetem boju osvojil tretje mesto, kar pa ni bilo dovolj za uvrstitev v finale. Tako je zasedel odlično 7. mesto in s tem dosegel svojo najboljšo uvrstitev na tekmah mladinskega svetovnega pokala.

Na nedeljski posamični preizkušnji so se kadeti in kadetinje pomerili na progi s tremi vzponi, s skupno višinsko razliko 880 metrov. Lena je med kadetinjami osvojila 12. mesto, Jon pa je po obetavnem začetku na prvem vzponu, kjer je bil 10., zaradi padca na drugem spustu izgubil kar nekaj časa in na koncu zasedel 24. mesto med 40 tekmovalci. Mladinci so imeli še en dodaten vzpon in so med tekmo opravili 1200 višinskih metrov vzpona in spusta. Konkurenca je bila izjemno močna in zgoščena. Maj je s 13. mestom dosegel svoj najboljši rezultat na posamičnih tekmah svetovnega pokala in dokazal, da se lahko tudi v tej kraljevski disciplini kosa z najboljšimi mladinci na svetu.

maj_pritrznik_meribel_foto_ismf
Maj Pritržnik do največjih uspehov v svetovni mladinski konkurenci (foto ISMF)

"Francijo zapuščamo s pozitivnimi občutki in se že veselimo evropskega prvenstva v Franciji ter naslednjih treh postaj mladinskega svetovnega pokala v letošnji sezoni," je bil zadovoljen selektor Robert Pritržnik. Evropsko prvenstvo bo med 8. in 12. januarjem 2024 v Flainu in Chamonixu, karavana mladinskega svetovnega pokala pa se bo ustavila še v italijanskem Bormiu (3.-4. februar), nemškem Berchtesgadnu (17.-18. februar) in v Moldeju na Norveškem (13.-17. marec).

"Po dolgem pripravljalnem obdobju sem se na prvo tekmo svetovnega pokala podal z visokimi cilji in precej negotovosti glede forme, saj nismo pred tem imeli nobene primerjave z ostalimi. Sedmo mesto na šprintih je pokazatelj dobre pripravljenosti, hkrati pa se zavedam, da se da še marsikaj izboljšati. Po uspešnem nastopu v soboto sem se lahko na nedeljsko tekmo podal brez pritiska. Po pogumnem začetku me je v drugem delu tekme malce zmanjkalo, vendar sem lahko s 13. mestom vseeno zelo zadovoljen. Zaostanek za najboljšimi namreč ni bil velik in ob malo boljšem dnevu je dosegljiva tudi prva deseterica. Motiviran in z optimizmom pogledujem proti naslednjim tekmam in upam, da se vse poklopi in bom lahko pokazal svoje najboljše predstave," ob uspehih smelo kuje načrte Maj Pritržnik z Dobrne.

"Brez velikih pričakovanj sem se odpravil v Francijo, ampak z željo, da opravim dober trening in vidim, kam lahko ciljam tudi na evropskem prvenstvu v Chamonixu. Napake so mi na žalost odnesle vidnejše uvrstitve, a dobil sem potrditev, da sem zelo konkurenčen. Priprave niso bile idealne, pomembno pa je, da imam še veliko prostora za izboljšave, ki ga bom zapolnil do evropskega prvenstva. Z željo po dokazovanju bom iz sebe iztisnil največ, da posežem po najboljši deseterici v Evropi," načrtuje njegov mlajši brat Jon Pritržnik

"Res je, da je to šele moja prva tekma svetovnega pokala in da treningi ob poškodbi niso bili takšni, kot bi morali biti, vendar so bila pričakovanja zagotovo višja. Verjamem pa, da mi je ta tekma prinesla veliko znanja in izkušenj, ki jih bom potrebovala v prihodnje. Bolje sem spoznala sebe ter svoja močna in šibka področja, dobila pa sem tudi novo motivacijo, ki jo bom s pridom izkoristila. Se že veselim prihodnjih tekem," je vtise strnila Korošica Lena Lupša