Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE

sreda, 10. januar 2024, ob 9.10 uri, ogledov: 490

Turni smučarji po uspešni posamični tekmi na EP v pričakovanju olimpijskega šprinta | prenos v živo

Gorski športi |
Komisija za gorske športe |
Turnosmučarski klub LiMa | Društvo za razvoj turnega smučanja |
Objavil(a): Manca Ogrin
Slovenska reprezentanca v tekmovalnem turnem smučanju je letošnje evropsko prvenstvo začela s kraljevsko posamično preizkušnjo v francoskem smučarskem središču Flaine. Kadeta Klara Velepec in Jon Pritržnik sta si prismučala 9. oz. 15. mesto, Maj Pritržnik je bil 11. med mladinci, Klemen Španring 15. med mlajšimi člani, Rea Kolbl in Luka Kovačič pa sta se v najmočnejši članski konkurenci uvrstila na 16. oziroma 31. mesto. Danes je na sporedu olimpijska disciplina šprint - tekmo lahko prek youtuba v živo spremljate ob 9.30 za mlajše kategorije in ob 14.00 za člane.
Letošnje EP v turnem smučanju smo 8. januarja začeli s kraljevsko posamično preizkušnjo. Nastanjeni smo v smučarskem središču Flaine, 60 kilometrov od znanega Chamonixa, v Savojskih Alpah. Tukaj je res veliko snega in je snežilo tudi v soboto in nedeljo, zato so organizatorji naredili progo nižje in bližje smučišču. Posebnost letošnje posamične proge je bil samo 60 višinskih metrov dolg začetni vzpon, kateremu je sledil vratolomen spust.

Kadeti in kadetinje so opravili prvi krog s 410 višinskimi metri vzpona, katerega del je bil tudi 60 vm dolg peš odsek. Po vzponu so se tekmovalci ponovno spustili po trasi prvega spusta in se odpravili v zadnji 350 vm dolg vzpon do cilja. Skupno so naredili 820 vm v vzponu in spustu. Naše barve sta zastopala Klara Velepec in Jon Pritržnik (oba TSK LiMa). Klara je svoj debi otvorila z res hitrim začetkom, na prvem vzponu povedla in naredila že nekaj prednosti do prve menjave. Med tekmo je imela velike težave z nameščanjem kož, ki se nikakor niso prijele na smuči. V vzponu je tekmice prehitevala, na žalost pa je kar nekajkrat morala dodatno narediti menjavo kož. Na koncu je uspela zaključiti preizkušnjo na 9. mestu med 12 nastopajočimi. Jon je na prvem spustu padel in posledično na vrh drugega vzpona prišel na 19. mestu. V drugem spustu in kasneje v drugem vzponu je prehiteval tekmece in zasedel končno 15. mesto med skupno 26 nastopajočimi.

ep_turno_2024_ekipa_foto_robert_pritrznik
Slovenska reprezentanca v tekmovalnem turnem smučanju na EP Flaine-Chamonix 2024: Luka Kovačič, Jon Pritržnik, Maj Pritržnik, Klemen Španring, Rea Kolbl, Klara Velepec in Ana Čufer (foto Robert Pritržnik)

Mladinci so imeli en krog s peš odsekom več kot kadeti in so opravili 1230 vm vzpona in spusta. Maj Pritržnik (TSK LiMa), edini predstavnik iz Slovenije v kategoriji U20, je začel obetavno prvi spust, po katerem je imel velike težave s prsti na roki, ker ga je zazeblo in je na prvi menjavi imel težave zaradi tega. Posledično je tudi na prvem vzponu počasi prihajal na delovno temperaturo in po drugi spodnji menjavi bil na 14. mestu. Na zadnji spodnji menjavi je pridobival in je bil že na 10. mestu in tako tudi začel zadnji vzpon in tudi prišel na 10. mestu v cilj. Na žalost je na zadnji menjavi dobil minutno kazen in zato končal na 11. mestu med 17 nastopajočimi.

V članski kategoriji smo imeli tri nastopajoče: Luka Kovačič, Rea Kolbl (oba Društvo za razvoj turnega smučanja) in Klemen Španring (TSK LiMa), ki je tekmoval tudi v kategoriji mlajših članov. Člani in članice so se spopadli z isto progo kot mladinci v skupni dožini 1230 vm. Prva je štartala Rea Kolbl, ki je na po prvem spustu bila na 14. mestu. Na koncu pa je po preostalih treh vzponih uspela zadržati 16. mesto med 25 nastopajočimi. Luka in Klemen sta štartala zadnja v kategoriji članov in mlajših članov, v kateri je bilo kar 59 tekmovalcev. Na prvem spustu in spodnji menjavi je bilo zelo kaotično in sta se pozicionirala na 33. in 34. mestu. Med samo tekmo sta bila zelo izenačena in je Klemen vseskozi lovil Luka, vendar ga ni uspel prehiteti. Na koncu je Luka zasedel 31. mesto, Klemen pa 34. mesto. V kategoriji mlajših članov pa je Klemen zasedel 15. mesto med 26 nastopajočimi.

Generalno sem zadovoljen z rezultati in vesel, da so vsi naši tekmovalci ostali zdravi in brez poškodb. Moramo se zavedati, da je disciplina posamično naša najslabša disciplina, ker nimamo dobrih pogojev za trening med letom in v času jesenskih priprav.

Danes je nov dan, ko se bodo naši tekmovalci pomerili v olimpijski disciplini šprinti. Držite pesti in glejte nas v prenosu v živo na spodnjih spletnih povezavah:
9.30, mlajše kategorije > ISMF European Champs Flaine / Sprint race / U18 & U20
14.00, člani > ISMF European Championships Flaine / Sprint

Robert Pritržnik, selektor slovenske reprezentance v tekmovalnem turnem smučanju