sobota, 20. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

ponedeljek, 21. april 2014, ob 0. uri, ogledov: 4443

Neukročene Alpe

Narava | 
Komisija za varstvo gorske narave | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Poročilo o stanju populacije medveda v pokrajini Trento za leto 2013 je pripravljeno. V njem imamo prvič tudi vpogled v 'ljubezensko življenje' te živalske vrste. Sicer pa je medved dobil novega sopotnika, volka, a ta je v Švici padel v nemilost.
Volk v Alpah nima kaj iskati, so prepričani v Švicarski delovni skupnosti za gorska območja (SAB). Kdor podpira vrnitev volka, si želi predvsem neokrnjeno divjino, si lahko preberemo v februarskem dokumentu, v katerem SAB predstavlja svoje stališče glede tega vprašanja. Gore bi morale biti zlasti življenjski in delovni prostor za tam živeče prebivalce, ne pa rezervat za živali. Volk škodi gospodarstvu, turizmu in navsezadnje tudi sami podobi regije, ko pride do odstrela živali. Če povzamemo: v skupnosti zatrjujejo, da volkovi in Alpe niso 'kompatibilni'.

Lobi zahteva vzpostavitev območja brez prisotnosti volka
Delovna skupnost SAB tako zahteva možnost vzpostavitve območij brez prisotnosti volka in ukinitev vsealpske politike: »Švica mora zavzeti odklonilno stališče do nadaljnjih mednarodnih obveznosti v zvezi z varstvom velikih zveri, denimo tistih, ki jih vsebuje Alpska konvencija." In pojasnjuje: preživetje volka je že zagotovljeno v vzhodni Evropi. Bruno Bassano, strokovni sodelavec Narodnega parka Gran Paradiso in član Platforme Alpske konvencije za velike zveri: "Kot kažejo izkušnje, je biotska raznovrstnost alpskega sveta izredno pomembna za pravilno delovanje ekosistema. Sestavni del tega so tudi živali na vrhu prehrambene verige, torej tudi volk. Če bomo ta vmesni člen uničili, bomo prej ali slej občutili posledice take odločitve.« O zgodovinskem dogodku, do katerega je prišlo v naravnem procesu vrnitve volka, pa govori aktualno poročilo o stanju medvedje populacije v pokrajini Trento, kjer so prvič po 150 letih opazili mladiče volka. Volčjega para pa niso zaznali le v pogorju Lessini, temveč tudi v pokrajini Pordenone.

Populacija medveda v pokrajini Trento je številčna
Strokovnjaki, ki preučujejo medveda, so dobili natančnejši vpogled tudi v 'ljubezensko življenje' medvedov. Fotografije in GPS-posnetki iz leta 2013 prvič doslej prikazujejo, kako sta se medveda našla na velike razdalje in se zaradi parjenja dva tedna zadrževala na razmeroma majhnem območju. Poročilo navaja, da so leto pred tem na območju Trenta opazili le tri mladiče, kar pomeni, da se je medvedja populacija vnovič zmanjšala. Trenutno število medvedov je ocenjeno na najmanj 40 osebkov. Medvedi se starajo, njihove možnosti preživetja so večje in primeri 'problematičnega' vedenja postajajo vse redkejši. Leta 2013 so prvič zabeležili tudi krivolov medveda, zato je pokrajina okrepila akcije obveščanja in ozaveščanja javnosti. Sprejeti zaščitni ukrepi so bili pri preizkušanju učinkoviti le v 51 odstotkih. Eden izmed vzrokov je bilo na primer dejstvo, da so bile električne ograje priključene na prazne baterije. Pokrajina Trento daje omenjene naprave na razpolago brezplačno. Poročilo o stanju populacije medveda tudi navaja, da so v preteklem letu v ta namen porabili 45.000 evrov.

Viri in več informacij na: www.sab.ch/uploads/media/PP_Wolf_dt_04.03 (nem),www.orso.provincia.tn.it/novita/pagina200 (it)


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih