četrtek, 25. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 2. oktober 2014, ob 0. uri, ogledov: 2699

Stane Škrabar, 1936 – 2014

Splošno | Društva | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
V oseminsedemdesetem letu starosti se je Stanetu Škrabarju, novinarju, radioamaterju, velikemu ljubitelju gora, za vedno zaustavila vsestransko ustvarjalna domoljubna življenjska pot.

V oseminsedemdesetem letu se je Stanetu Škrabarju, novinarju, radioamaterju in velikemu ljubitelju gora za vedno ustavila vsestransko delovno-ustvarjalna domoljubna življenjska pot. Rodil se je v Ljubljani in že pri petih letih stopil na trnovo, strahu polno pot za preživetje v času vihre druge svetovne vojne. V pomanjkanju in skromnosti je partizanska družina Škrabarjevih preživela to vojno obdobje, čas groze, nemilosti in vsakodnevne negotovosti. Pozneje je Stanetovo življenje vseskozi teklo v Ljubljani. Prvič se je kot novinar zaposlil v časopisnem podjetju Gorenjski glas v Kranju, nato je prešel na Gospodarski vestnik v Ljubljano in se tudi ustalil v Ljubljani na Radiu Ljubljana in nato do upokojitve delal na Radiu Slovenija. Bil je tudi stalni in zvesti dopisnik TV 15, Svobodne misli … Za vedno je ostal zapisan kot urednik in ustvarjalna sila oddaje Še pomnite tovariši na prvem programu Radia Slovenija. S tem urednikovanjem si je v vsej polnosti zagotovil status odličnega in popolnega poznavalca NOB.

Ob slovesu na njegovi zadnji, ne več življenjski poti, smo ga pospremili tudi planinci, ki smo se ga in se ga bomo še dolgo spominjali z vso hvaležnostjo in spoštljivostjo, saj je ustvaril in odlično pripravil na stotine pisanj in radijskih reportaž z gorskih poti in vrhov, pohodov, planinskih slovesnosti. Stane ni iskal tematik in dogodkov črne kronike, ampak je planinstvo in tudi gorskoreševalno dejavnost in delo opisoval in predstavljal v javnih medijih objektivno, realno, usmerjeno in produktivno. Ni se izogibal sporočil o preventivi, napotkih za dobro počutje na planinskih poteh in drugih aktualnih planinskih in gorskoreševalnih tematik, kaj storiti, da bo hoja v gore kar najvarnejša. Kot je velikokrat omenil, naj bo vrnitev z gora enako prijazna, kot je bil začetek planinske ture.

Še posebej pa je bil Stane neutruden in vseskozi prisoten na gorsko-planinskih spominskih pohodih: Dražgoše, Osankarica, zimski Stol, Porezen, Po poteh Kokrškega odreda Kališče, Po Gorenjski partizanski poti, Blegoš, triglavski pohodi in vzponi borcev veteranov planincev; Po poti kurirjev in vezistov. Z enako zavzetostjo je bil stalni poročevalec tudi z ostalih planinskih dogodkov, prireditev in rekreativnih pohodov, ki so jih po vsej Sloveniji organizirali planinska društva, meddruštveni odbori planinskih društev in Planinska zveza Slovenije. Za Staneta, tudi radioamaterja, so bili podvigi tudi neposredna radijska javljanja z gorskih vrhov: Triglava, Snežnika, Raduhe, Nanosa, Grintovca, Slavnika, Vremščice, Krašnjega vrha, Gorjancev, Kuma, Pece, Uršlje gore. Tako nam je neposredno približeval gore, gorski svet in tudi sporočal, privabljal in prepričeval o darovih in vrednotah, ki jih gorski svet poklanja človeku za kar najpopolnejši izkoristek prostega časa. Stane je s tako množico strokovno in vsebinsko bogatih prispevkov postajal pravi ambasador gora in planinstva. Za svoje poslanstvo je prejel veliko priznanj, a najponosnejši je bil na srebrni častni znak Planinske zveze Slovenije in srebrno plaketo Zveze združenj borcev za ohranjanje vrednot NOB.

Franci Ekar


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih