četrtek, 18. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

Planinska kultura

Prikazano: 161 - 180 od 1492 zapisov
Stran  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   >   >> 
16. 4. 2022, Planinski vestnik | O Nejcu Zaplotniku in bosanskem visokogorju Planinska kultura
  V aprilski številki Planinskega vestnika se spominjamo Nejca Zaplotnika, legende z razlogom, ki bi 15. aprila praznoval svoj 70. rojstni dan. Svoje spomine so v Vestniku med drugim delili alpinisti in Nejčevi sopotniki na njegovi poti.
6. 4. 2022, Sanjaj le velike sanje | muzejski večer o Nejcu Zaplotniku Alpinizem
  Na muzejskem večeru o Nejcu Zaplotniku, ki bo v petek, 8. aprila 2022, ob 18. uri v Slovenskem planinskem muzeju, bo na ogled nov dokumentarni film o Nejcu Zaplotniku, posnet v režiji PD Kranj, Tone Perčič in Miha Marenče iz PD Kranj bosta predstavila tudi nov alpinistični dnevnik Nejca Zaplotnika, Jernej Habjan (ZRC SAZU) pa bo predstavil razstavo Himalajski plezalci pišejo brez rokavic. Vabljeni!
31. 3. 2022, Rapalska meja - Meja na razvodnici | predavanje in ekskurzija z Dušanom Škodičem Planinska kultura
  Park Škocjanske jame in Knjižnica Makse Samsa v četrtek, 31. marca, ob 18. uri vabita na predavanje Dušana Škodiča Rapalska meja - meja na razvodnici. Rotary klub Logatec in Občina Logatec pa v soboto, 9. aprila, organizirata ekskurzijo Po zapuščini rapalske meje v okolici Logatca, ki jo bo vodil Dušan Škodič, avtor planinsko-zgodovinskega vodnika Meja na razvodnici (ob stoletnici podpisa rapalske pogodbe 1920-2020).
30. 3. 2022, Češka koča in češko-slovensko planinsko sodelovanje navdušila tudi na filmskem platnu Koče
  Na sejmu Alpe-Adria v Ljubljani je bil 25. marca pravi pravcati češko-slovenski planinski praznik v dolini, ko je Planinska zveza Slovenije med širno občestvo pospremila težko pričakovani film Češka koča in češko-slovensko planinsko sodelovanje. Dokumentarno-igrani film, ki je nastal po zamisli Ladislava Jiráska, prikazuje sodelovanje slovenskih in čeških planincev od ustanovitve češke podružnice Slovenskega planinskega društva do praznovanja 120-letnice Češke koče na Spodnjih Ravneh. Ob vznožju znamenite planinske koče - na Jezerskem - so film predvajali dan pozneje.
22. 3. 2022, Dobrodelna slikarska razstava za Mozirsko kočo Koče
  Vas in vaše prijatelje vljudno vabimo na odprtje dobrodelne slikarske razstave za Mozirsko kočo, ki bo potekala v četrtek, 24. marca 2022, ob 19. uri v Galeriji Mozirje.
22. 3. 2022, Češka koča in češko-slovensko planinsko sodelovanje | premiera filma Koče
  Vabljeni na premiero filma Češka koča in češko-slovensko planinsko sodelovanje, ki bo v petek, 25. marca 2022, ob 17.00 na sejmu Alpe-Adria na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Pred projekcijo bo pogovor z osrednjimi akterji filma iz Češke in Slovenije.
18. 3. 2022, Planinski vestnik | Vzpon in propad Kranjske sekcije DÖAV & turna smuka v Julijcih Planinska kultura
  Tema marčne številke Planinskega vestnika je Vzpon in propad Kranjske sekcije DÖAV (Deutscher und Österreichischer Alpenverein) in presenetljivo odkritje našega urednika Dušana Škodiča o tem, da je bilo Slovensko planinsko društvo prva tri leta član DÖAV.
15. 3. 2022, Z znanjem do zvezd | predstavitev knjige v Kamniku in Mojstrani Planinska kultura
  Eno najlepšh zgodb slovenskega alpinizma predstavlja monografija Z znanjem do zvezd, ki je posvečena Alešu Kunaverju in vsem vodnikom, inštruktorjem, zdravnikom ter podpornikom 40-letnega delovanja slovenske šole za gorske vodnike v Nepalu. Vabljeni na predstavitev knjige in pogovor z ustvarjalci - 17. marca na Grad Zaprice v Kamnik ter 18. marca v Slovenski planinski muzej v Mojstrano, kjer bo na ogled tudi dokumentarni film Poslanstvo.
14. 3. 2022, Razpis za odkup digitalnih fotografij za Planinski koledar 2023 | SPP in markacija Splošno
  Planinski koledar 2023 bo počastil dvojni planinski jubilej. Znamenita Knafelčeva markacija letos praznuje 100 let, prihodnje leto pa bomo praznovali 70 let Slovenske planinske poti. V znamenju pomembnih obletnic objavljamo tudi razpis za nove fotografije koledarja za prihodnje leto. Vabljeni, da pobrskate po svojem arhivu ali ustvarite kakšen nov utrinek.
8. 3. 2022, Himalajski plezalci pišejo brez rokavic | osemtisočaki v knjigah slovenskih alpinistov Alpinizem
  V letih 1975-1995 so slovenski alpinisti stali na vseh 14 osemtisočakih ‒ napisali pa so tudi dvakrat toliko knjig o njih. Himalajske stene so zahtevale življenja premnogih naših legend, vendar so nam tudi dajale knjige, ki navdihujejo nove legende. Vabljeni na ogled razstave Himalajski plezalci pišejo brez rokavic o slovenskih alpinistih, ki so svoje osvajanje osemtisočakov popisali v knjigah, v Slovenski planinski muzej v Mojstrano.
1. 3. 2022, Na meji - tihotapske in mejaške zgodbe Iztoka Tomazina | spletni dogodek Planinska kultura
  Alpinist, himalajec, gorski reševalec in zdravnik Iztok Tomazin bo ob knjigi Na meji predstavil tihotapske in druge z mejami v gorah povezane zgodbe od Karavank do Himalaje - v torek, 8. marca 2022, ob 18. uri. Dogodek organizira Knjižnica Prežihov Voranc, bo pa v celoti potekal preko spleta. Lahko si ga ogledate preko Zooma ali preko Facebook profila Knjižnice Prežihov Voranc.
28. 2. 2022, Nagrajeni filmi 16. FGF znova na ogled v Ljubljani Planinska kultura
  Nagrajeni filmi Festivala gorniškega filma bodo v začetku marca znova na ogled v Cankarjevem domu v Ljubljani. Filmski večer 3. marca je žal odpovedan, 4. marec pa bosta začela osupljiva dokumentarca o gorski naravi in kulturi Snežni leopardi in prijatelji ter Big Bend: ameriška divjina, za vrhunec večer bo poskrbel zmagovalni film letošnjega festivala Po Antarktiki.
26. 2. 2022, 100 let markacije ob 129-letnici PZS | Slovensko planinstvo skozi čas Poti
  Organizirano planinstvo ima v Sloveniji že 129-letno tradicijo, znamenita Knafelčeva markacija pa praznuje 100 let! Slovensko planinsko društvo, predhodnik Planinske zveze Slovenije, je bilo ustanovljeno 27. februarja 1893, krovna planinska organizacija pa je danes med najbolj množičnimi nevladnimi in prostovoljskimi organizacijami v Sloveniji in najbolj množična športna organizacija. Vpogled v dolgo in bogato zgodovino slovenskega planinstva ponuja pravkar izdana monografija Slovensko planinstvo skozi čas. Vanjo se je vpisal tudi Alojz Knafelc, ki je leta 1922 vpeljal enotno označevanje planinskih poti - belo piko z rdečim kolobarjem, ki jo danes imenujemo Knafelčeva markacija in je eden od simbolov slovenskega planinstva, ter enotno usmerjevalno tablo.
24. 2. 2022, Z znanjem do zvezd - 40 let šole v Manangu | predstavitev knjige v Ljubljani Planinska kultura
  Dvojezična monografija Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike je posvečena Alešu Kunaverju in vsem vodnikom, inštruktorjem, zdravnikom ter podpornikom 40-letnega delovanja slovenske šole za gorske vodnike v Nepalu. Vabljeni na predstavitev knjige v ponedeljek, 28. februarja 2022, ob 18. uri v Knjižnico Otona Župančiča v Ljubljani. Gostji pogovora bosta Mojca Volkar Trobevšek in Dušica Kunaver.
24. 2. 2022, Slovensko planinstvo skozi čas | nova, prenovljena in dopolnjena izdaja Planinska kultura
  V desetletju od prve izdaje monografije Slovensko planinstvo, se je zgodilo marsikaj. Obletnica ustanovitve Slovenskega planinskega društva (ustanovljeno 27. februarja 1893 v Ljubljani) je primeren dan za izdajo nove, prenovljene in dopolnjene izdaje monografije z novim naslovom Slovensko planinstvo skozi čas. Tudi ta je bila zaupana zgodovinarjema dr. Petru Mikši in dr. Korneliji Ajlec - oba aktivno preučujeta sodobno slovensko zgodovino, zgodovino gorskega sveta in društev.
19. 2. 2022, Planinski vestnik | Gore in plezanje tudi za invalide Planinska kultura
  Tema februarske številke Planinskega vestnika je paragorništvo - s pogledom v zgodovino, ko so invalidi stali na strehi sveta in številnih drugih vrhovih, preplezali zahtevne stene; pa kako je bilo pri nas in kako je zdaj. V okviru Planinske zveze Slovenije imamo namreč odbor In Planinec, ki vključuje aktivnosti v hribih z invalidnimi osebami, gluhimi, s slepimi in slabovidnimi ..., prav tako pa imamo slovensko paraplezalno reprezentanco, ki na športnoplezalnih tekmovanjih dosega najžlahtnejše medalje.
18. 2. 2022, Film Po Antarktiki zmagovalec 16. FGF, nagrajen tudi Stena - vzpon do zlata z Janjo Garnbret Planinska kultura
  Ameriški film Po Antarktiki, neverjetna zgodba legendarnega polarnega raziskovalca Willa Stegerja, je veliki zmagovalec 16. Festivala gorniškega filma. Poleg glavne nagrade mesta Domžale je festivalska žirija med 29 filmi v tekmovalnem programu nagradila tudi najboljše v posameznih kategorijah; najboljši plezalni film je Stena - vzpon do zlata, ki prikaže vzpon Janje Garnbret do olimpijskega zlata. Posebno nagrado je podelila tudi Televizija Slovenija. Nagrajeni filmi bodo v petek na ogled Radovljici, Celju in Ljubljani, kjer bo danes v Cankarjevem domu še predavanje Luke Stražarja in predstavitev knjige Z znanjem do zvezd, v soboto pa v Radovljici in Domžalah.
16. 2. 2022, Z znanjem do zvezd | predstavitev knjige in pogovor z ustvarjalci Planinska kultura
  Pravkar izdano knjigo Z znanjem do zvezd bomo med bralce pospremili na 16. Festivalu gorniškega filma. Toplo vabljeni na predstavitev knjige o slovenski šoli za nepalske gorske vodnike in pogovor z ustvarjalci, ki bo v petek, 18. februarja, ob 17.30 v Cankarjevem domu v Ljubljani.
15. 2. 2022, Iztok Tomazin: Na meji – tihotapske in mejaške zgodbe od Karavank do Himalaje | 16. FGF Planinska kultura
  Alpinist, himalajec, gorski reševalec in zdravnik Iztok Tomazin bo na 16. Festivalu gorniškega filma ob knjigi Na meji predstavil tihotapske in druge z mejami v gorah povezane zgodbe od Karavank do Himalaje - v četrtek, 17. februarja, ob 20. uri v Cankarjevem domu v Ljubljani.
11. 2. 2022, Z znanjem do zvezd - pozimi na K2 Planinska kultura
  Slovenski alpinisti so leta 1979 v Nepalu spisali dve zgodbi z veliko začetnico - po novi smeri so dosegli vrh Everesta in s šolo za nepalske gorske vodnike v Manangu domačinom odprli vrata v svetlejši in varnejši jutri. Dvojezična monografija Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike, ki jo je zasnovala in uredila Mojca Volkar Trobevšek, je posvečena vizionarju Alešu Kunaverju ter inštruktorjem in zdravnikom, ki so 40 let prostovoljno razdajali svoje znanje, izkušnje in čas ter prispevali, da je Nepal danes turistično razvita dežela z odlično izobraženimi vodniki in vrhunskimi alpinisti. Ti svoje znanje samostojno prenašajo na nove generacije in pišejo alpinistično zgodovino, saj je bilo med desetimi prvopristopniki, ki jim je lani uspel prvi zimski vzpon na drugo najvišjo goro na svetu K2, polovica nekdanjih tečajnikov slovenske šole v Manangu. Predstavitev knjige iz Planinske založbe in pogovor z ustvarjalci bo 18. februarja ob 17.30 na 16. Festivalu gorniškega filma v Cankarjevem domu v Ljubljani.
Prikazano: 161 - 180 od 1492 zapisov
Stran  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   >   >> 
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
NAJBOLJ BRANE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih