POIŠČI

SPOROČILA ZA MEDIJE

25. 7. 2011, ogledov: 1330

Uspešno zaključeno svetovno prvenstvo v športnem plezanju Arco 2011

Z včerajšnjim zadnjim tekmovalnim dnem se je zaključilo letošnje SVETOVNO PRVENSTVO V ŠPORTNEM PLEZANJU, ki je potekalo od 15. julija v italijanskem Arcu ob Gardskem jezeru. Slovenska reprezentanca, ki je uspešno nastopila, je štela 12 športnih plezalcev. Selektor slovenske ekipe je Simon Margon.
Spoštovani,

z včerajšnjim zadnjim tekmovalnim dnem se je zaključilo letošnje SVETOVNO PRVENSTVO V ŠPORTNEM PLEZANJU, ki je potekalo od 15. julija v italijanskem Arcu ob Gardskem jezeru. Slovenska reprezentanca, ki je uspešno nastopila, je štela 12 športnih plezalcev. Selektor slovenske ekipe je Simon Margon.

ZADNJI DAN JE SLOVENIJI PRINESEL DVE BRONASTI KOLAJNI.

Slovenska športna plezalka Mina Markovič jo je osvojila v kombinaciji, to je njen že drugi kombinacijski bron na svetovnih prvenstvih. V treh disciplinah – težavnosti, balvanih in hitrosti – sta na prvenstvu tekmovala tudi Natalija Gros in Klemen Bečan, ki sta se uvrstila med najboljših šest na svetovnem plezalnem zemljevidu; Grosova je bila skupno peta, Bečan pa skupno šesti.

Prav tako tretje mesto je v skupnem seštevku narodov med več kot 40 ekipami zasedla Slovenija (164 točk), boljši od Slovencev sta bili le ekipi ZDA (tri točke več od slovenske reprezentance) in Rusije (191 točk). Slovenija pa je prehitela celo takšne velesile tega športa kot so Švica, Avstrija in Francija.

IZBOLJŠAN JE BIL TUDI SLOVENSKI DRŽAVNI REKORD V HITROSTI.

Slovenska športna plezalka Natalija Gros je včeraj na svetovnem prvenstvu na steni v italijanskem Arcu postavila nov slovenski državni rekord v hitrosti, starega (22,89 sekunde) je popravila za več kot sekundo.

TEŽAVNOSTNO PLEZANJE

V moški  konkurenci sta se najboljše odrezala najstarejši in najmlajši član slovenske reprezentance v Arcu. Nastopila sta v polfinalu in na koncu zasedla:  32-letni Matej Sova na 22. in 17-letni Domen Škofic 26. mesto. Za Radovljičana Škofica je pomenilo to svetovno prvenstvo debi na članskih prvenstvih.

Sova, doktor farmacije, je s svojim prvim polfinalom na svetovnih prvenstvih zabeležil dosežek kariere: "Že na začetku leta sem se odločil, da bo to moja zadnja sezona, ne glede na rezultate. Priprav sem se lotil zelo resno, saj sem želel v Arcu narediti dober rezultat in se posloviti na vrhuncu. Moj cilj je bil vsekakor finale," je razložil Sova, ki je svoj največji uspeh, sedmo mesto v svetovnem pokalu priplezal leta 2004 v Kranju, v naravni skali pa je trikrat splezal smer 9a z rdečo piko.

Najboljši dosežek moške ekipe na članskih svetovnih prvenstvih v športnem plezanju v težavnosti je še vedno 17. mesto Klemna Bečana izpred dveh let na Kitajskem.

Dekleta so bila v petek, 22. julija, uspešnejša. Mina Markovič je po razburljivem boju v finalu v Arcu osvojila končno šesto mesto, kar je njen najboljši dosežek na svetovnih prvenstvih v športnem plezanju v težavnosti. Maja Vidmar in Natalija Gros sta končali v polfinalu, razdelili sta si 11. mesto.

23-letna Markovičeva s Ptuja, ki trenira v Škofji Loki pod budnim očesom Romana Krajnika, je svojo dobro formo napovedala z zmago v težavnosti na začetku sezone svetovnega pokala v pred dvema tednoma v Chamonixu. Markovičeva je doslej v svetovnem pokalu osvojila tri zmage, leta 2005 pa je bila mladinska svetovna prvakinja.

Brez finalnega nastopa sta ostali Vidmarjeva, nekdanja skupna zmagovalka svetovnega pokala in dvakrat bronasta na svetovnih prvenstvih (2007, 2009), in Grosova, ki je z nastopom v finalu želela zaključiti svoje zadnje svetovno prvenstvo. »Vseeno pa končujem svetovno prvenstvo z nasmehom,«pravi Grosova, ki se bo od desetletne tekmovalne poti poslovila na tekmi svetovnega pokala v Kranju.

Slovenija tudi po Arcu v ženski konkurenci v težavnosti ostaja pri treh kolajnah; dve bronasti je s svetovnih prvenstev 2007 in 2009 prinesla Maja Vidmar, Martina Čufar pa je leta 2001 v Winterthurju osvojila prvo in do zdaj edino zlato kolajno za Slovenijo na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v težavnosti.

BALVANSKO PLEZANJE

V balvanskem plezanju naši niso izpolnili sicer enega od visokih ciljev, ki so si jih zastavili. Čeprav se je naši trojici Gros, Markovič, Bečan nasmihal finale, so žal ostali brez njega. Še najbližje finalu je bila Natalija Gros na desetem mestu. Mina Markovič je zasedla 12., Klemen Bečan pa 13. mesto.

Pred dvema letoma na svetovnem prvenstvu na Kitajskem je bila Markovičeva četrta v balvanih.

--------------------------------------------
Z letošnjega Svetovnega prvenstva v športnem plezanju Arco 2011 se slovenska reprezentanca torej vrača z naslednjimi uspehi:

3. mesto - Mina Markovič v kombinaciji (težavnost, balvani, hitrost)