Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

SPOROČILA ZA MEDIJE

15. 9. 2014, ogledov: 1543

Za slovenskimi športnimi plezalci je še drugi del letošnjega svetovnega prvenstva, zanje enega izmed najuspešnejših. Po avgustovskem balvanskem uvodu v Münchnu, kjer je Jernej Kruder osvojil prvo kolajno na balvanskem svetovnem prvenstvu, se slovenska reprezentanca s svetovnega prvenstva v težavnosti in hitrosti v španskem Gijónu vrača z dvema kolajnama Mine Markovič, ki je postala svetovna podprvakinja v težavnosti in s tem osvojila še bron v kombinaciji. Zgodovinski uspeh s trojico finalistov sta dopolnila Domen Škofic s 4. mestom, daleč najboljšim slovenskim rezultatom v moški konkurenci na svetovnih prvenstvih, in Maja Vidmar s prav tako odličnim 5. mestom. Na svetovnem prvenstvu v Gijónu, ki je potekalo od 8. do 14. septembra, je slovenske barve zastopal še Urban Primožič.
Mina Markovič druga, Maja Vidmar peta v težavnosti
Markovičevi in Vidmarjevi je uspel brezhiben petkov kvalifikacijski nastop v težavnostnem plezanju, ko sta si skupaj s še štirimi sotekmovalkami delili prvo mesto. Težja postavitev polfinalne smeri je preprečila podoben uspeh kot v kvalifikacijah, a sta se obe slovenski plezalki uvrstili v finalni del tekmovanja, ki je bil ravno zato še bolj napet za slovenske gledalce. Maja Vidmar je opravila zelo soliden nastop, vendar je padla po 36 gibih, kar je zadoščalo za končno 5. mesto. Mina Markovič je z odličnim plezanjem prišla precej višje in padla na istem mestu kot na koncu tretjeuvrščena Magdalena Röck, le da je bil rezultat polfinalnega nastopa tokrat na njeni strani, zato se je lahko veselila srebrnega odličja v težavnosti, ki ji je prineslo tudi bron v kombinaciji. Z resnično brezhibnim nastopom je navdušila Korejka Jain Kim, ki je kot edina plezalka v tem finalu dosegla vrh smeri in s tem tudi zmago.

ksp_pzs_sp_gijon_2014_maja_vidmar_urban_primozic_domen_skofic_mina_markovic_polfinale-vir_slovenija_climbing_team_m_1

Maja Vidmar, Urban Primožič, Domen Škofic in Mina Markovič v polfinalnih smereh, vir: Slovenija climbing team

Domen Škofic v težavnosti tik pod zmagovalnim odrom
Nedeljski finale gijónskega svetovnega prvenstva v težavnosti je postregel z zanimivo bitko najboljših plezalcev na svetu. Domen Škofic, mladinski prvak evropskega pokala 2012, si je s šestim mestom v polfinalu priplezal finalni nastop, kjer je dosegel izvrstno 4. mesto, kar je najboljša slovenska uvrstitev v moški konkurenci na svetovnih prvenstvih. Škofic je plezal odlično, vendar se mu je zaradi padca le nekaj gibov pod vrhom za las izmaknila uvrstitev na zmagovalni oder. S tretjeuvrščenim Japoncem Sachijem Ammo sta v finalu namreč dosegla isti rezultat, vendar je imel Japonec boljši polfinalni rezultat, kar mu je prineslo bronasto odličje. Zmagal je letos odlični Adam Ondra, a je bila smer tokrat pretežka tudi zanj. Zmago si je zagotovil z višjo preplezano višino od drugouvrščenega Španca Ramóna Juliana Puigblanqueja. Tako se je Ondri posrečil zgodovinski dosežek - v istem letu hkrati zmagati na svetovnem prvenstvu v balvanskem in v težavnostnem plezanju. Urbanu Primožiču s 14. mestom v polfinalu ni uspel preboj med osem najboljših v finalu.

IZJAVA Romana Krajnika, selektorja članske reprezentance v športnem plezanju
»Za nami je še drugi del letošnjega svetovnega prvenstva, po balvanskem v Münchnu, kjer je Jernej Kruder spisal zgodovinski uspeh z osvojitvijo prve kolajne na balvanskem svetovnem prvenstvu. Tokrat se vračamo z dvema kolajnama. Obe je osvojila Mina Markovič, ki je postala svetovna podprvakinja v težavnosti in s tem osvojila še bron v kombinaciji. Tako lahko rečem, da je za nami zagotovo eno izmed najuspešnejših svetovnih prvenstev, saj smo tudi tokrat postavili zgodovinski uspeh s kar tremi finalisti. Poleg Mine Markovič sta se tudi druga dva finalista odlično odrezala, Domnu Škoficu je le malo zmanjkalo do kolajne in je tekmovanje končal na nehvaležnem 4. mestu, s čimer pa je dosegel daleč najboljši rezultat v moški konkurenci na svetovnih prvenstvih. Prav tako vrhunski rezultat je dosegla Maja Vidmar s petim mestom. Tudi zanjo lahko rečem, da je imela nekoliko smole, sicer bi se tudi ona uvrstila kakšno mesto više. Kljub vsemu, če potegnemo črto, smo lahko več kot zadovoljni.«

ksp_pzs_sp_gijon_2014_maja_vidmar_domen_skofic_mina_markovic_finale_vir_slovenija_climbing_team_m

Mina Markovič, Domen Škofic in Maja Vidmar med finalnim nastopom, vir: Slovenija climbing team

Markovičeva in Škofic popravila državna rekorda v hitrostnem plezanju
Ker želita pridobivati tudi točke v kombinaciji (balvani, težavnost, hitrost), sta se Mina Markovič in Domen Škofic v steno podala že v torek in nastopila v kvalifikacijah tekmovanja v hitrostnem plezanju. Po besedah selektorja Romana Krajnika sta oba nastopila solidno, hkrati pa še popravila državna rekorda. Domen je s časom 11.79 s dosegel 35. mesto, Mina pa 34. Do vrha je potrebovala 18.41 s. Nadaljevalni nastopi v hitrostnem plezanju so minili brez slovenskih predstavnikov, a je bilo tekmovanje kljub temu zanimivo in napeto do konca. Pri moških je za pičlih 32 stotink sekunde slavil Ukrajinec Danyl Boldyrev (5.60 s) pred ruskim tekmovalcem Stanislavom Kokorinom (5.92 s). Boldyev je s tem časom popravil teden dni star svetovni rekord Čeha Libora Hroze. V ženski konkurenci je bila razlika med zmagovalko, Rusinjo Alino Gaidamakino (8.38 s), in drugouvrščeno Poljakinjo Buczekinovo (8.55 s) še manjša.

FOTOGRAFIJE s svetovnega prvenstva Gijón 2014 dodajamo v priponki. Vir: Slovenija climbing team.

PDF  Mina Markovič svetovna podprvakinja v težavnosti in bronasta v kombinaciji, zgodovinski uspeh s tremi finalisti dopolnila Škofic in Vidmarjeva (609 KB)