Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

SPOROČILA ZA MEDIJE

1. 9. 2015, ogledov: 1904

Janja Garnbret svetovna mladinska prvakinja v balvanih, Vita Lukan in Anže Peharc bronasta

Kadetinja Janja Garnbret, aktualna evropska mladinska prvakinja v balvanskem in težavnostnem plezanju, je nepremagljiva tudi v svetovni konkurenci. Na svetovnem mladinskem prvenstvu v športnem plezanju v italijanskem Arcu si je včeraj, 31. avgusta, priplezala naslov svetovne mladinske prvakinje v balvanskem plezanju. Slovenski uspeh sta z bronasto medaljo dopolnila Vita Lukan med starejšimi deklicami in mladinec Anže Peharc.
V italijanskem Arcu se je v petek, 28. avgusta 2015, začelo svetovno mladinsko prvenstvo v športnem plezanju, na katerem se vse do 5. septembra v težavnostnem, balvanskem in hitrostnem plezanju meri več kot tisoč mladih plezalcev iz 51 držav, tudi 24 članov slovenske mladinske reprezentance v športnem plezanju pod vodstvom selektorja Anžeta Štremflja. Prvenstvo je v petek s kvalifikacijskimi in polfinalnimi nastopi odprla balvanska preizkušnja. V ponedeljkov finale se je uvrstilo pet Slovencev. Kadetinja Janja Garnbret (Šaleški AO) je bila znova nepremagljiva in je letošnjim naslovom evropske mladinske prvakinje v balvanskem in težavnostnem plezanju ter evropske podprvakinje v težavnostnem plezanju dodala še balvansko zmago na svetovnem mladinskem prvenstvu. »Glede na to, da je bilo letos prvič organizirano svetovno mladinsko prvenstvo tudi v balvanih, sem odšla na tekmo brez pričakovanj. Moj cilj je bil odplezati vse balvane zbrano in po svojih najboljših močeh. Vesela sem, da mi je uspelo osvojiti naslov svetovne prvakinje,« je povedala Garnbretova, ki je v zahtevnem finalu za seboj pustila drugouvrščeno Margo Hayes iz ZDA in Italijanko Asjo Gollo na tretjem mestu.

Janja_Garnbret_foto_SYCT
Janja Garnbret si je v Arcu priplezala naslov svetovne mladinske prvakinje v balvanskem plezanju v kadetski konkurenci. (foto slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju)

Vita Lukan (ŠPO PD Radovljica) se je kljub malce smole, ki ji je odnesla srebro, veselila bronaste medalje v kategoriji starejših deklic, svoje prve z največjih tekmovanj, s katero je za mesto izboljšala uvrstitev na evropskem mladinskem prvenstvu v balvanskem plezanju. »Na svetovno prvenstvo v Arco sem odšla sproščeno, z željo odplezati kar se da dobro. Vesela sem bila uvrstitve v finale, kjer je moje plezanje zadostovalo za tretje mesto. Ta uspeh mi je dal dodaten zagon za treninge vnaprej,« je vtise strnila Lukanova. Zmagala je Američanka Ashima Shiraishi, drugo mesto pa je osvojila Rusinja Elena Krasovskaia. Svoj najboljši rezultat do zdaj je s šestim mestom v isti kategoriji dosegla Urška Repušič (ŠPO APD Kozjak Maribor).

Vita_Lukan_foto_SYCT

Vita Lukan je z dobrim plezanjem v finalu osvojila bronasto medaljo med starejšimi deklicami. (foto slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju)

Anže Peharc (AO PD Kranj), aktualni evropski mladinski prvak v balvanskem plezanju, je na svetovnem mladinskem prvenstvu osvojil bronasto medaljo v močni konkurenci mladincev; bolje sta plezala le zmagovalec Južnokorejec Jongwon Chon in drugouvrščeni Francoz Nicolas Pelerson. »Na svetovno prvenstvo sem se odpravil brez večjih obremenitev, saj sem vedel, da sem zelo dobro pripravljen. Tekma se je začela z odličnim devetim mestom v kvalifikacijah, potem pa še bolje nadaljevala z izboljšanim rezultatom v polfinalu in končnim tretjim mestom v finalu. S svojim plezanjem sem bil zelo zadovoljen in menim, da sem pokazal svoj maksimum. Končni rezultat pa mi je dal še dodatno potrditev dobrih treningov in veliko motivacije za naprej,« je bil zadovoljen Peharc.

V finalu je nastopila tudi Julija Kruder (ŠPO PD Celje Matica), ki je osvojila šesto mesto v močni konkurenci mladink, kjer je pred drugouvrščeno Japonko Miho Nonaka in tretjeuvrščeno Avstrijko Jessico Pilz zmago slavila Srbkinja Staša Gejo.

Anze_Peharc_foto_SYCT

Anže Peharc je na svetovnem mladinskem prvenstvu v balvanih v močni konkurenci mladincev dosegel tretje mesto. (foto slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju)

»S plezanjem in doseženimi rezultati na balvanski tekmi v Arcu sem zelo zadovoljen. Konkurenca je zares močna, zato je zame vsaka uvrstitev med prve tri na tej tekmi vrhunski rezultat. Vesel sem, da je to uspelo trem našim tekmovalcem,« je po tekmi dejal Anže Štremfelj, selektor slovenske mladinske reprezentance, ki jo danes že čakajo kvalifikacije v težavnostnem plezanju, v katerih bodo Slovenci nastopili z 18-člansko ekipo. Finale težavnosti bo v soboto, 5. septembra, tekme v hitrosti pa so na sporedu dan prej.

Slovenske barve je zastopalo še devet mladih športnih plezalcev. Kadetinji Tjaša Slemenšek in Sara Lukič (obe Šaleški AO) sta dosegli 10. oz. 18. mesto, med starejšimi deklicami je bila Lučka Rakovec (ŠPO PD Rašica) 13. in Mia Krampl (AO PD Kranj) 23., Maks Bogolin (AO PD Črnuče) je med starejšimi dečki dosegel 21. mesto, v kategoriji kadetov je Zan Sudar (AK Ravne) prvenstvo končal na 21., Nejc Dvoršek (Šaleški AO) na 36. in Matic Kotar (ŠPO PD Rašica/ŠD Proteus) na 38. mestu. Jure Primc (ŠPO PD Radovljica) je bil 26. med mladinci.

Manca Čujež

Dodatne informacije: Manca Čujež, predstavnica PZS za odnose z javnostmi, 040 352 665, pr@pzs.si

Dokument: pzs_smp arco 2015_balvani_sporocilo za medije.pdf (126,97 KB)