petek, 26. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

SPOROČILA ZA MEDIJE  

25. 9. 2011, ogledov: 5225

Sanjači zlatih jam nova odlična slovenska smer v Himalaji

Včeraj, 24. septembra, so se vrnili člani alpinistične odprave Charakusa 2011, ki jo je podprla Planinska zveza Slovenije. Odpravo, ki se je v pakistansko dolino Charakusa (gorovje Karakorum, Himalaja) podala na pot 15. avgusta 2011, so sestavljali vodja odprave Urban Novak (Alpinistični odsek PD Kamnik) ter člani David Debeljak (Alpinistični odsek Rašica), Luka Stražar (Akademski alpinistični odsek) in Nejc Marčič (Alpinistični odsek Radovljica). Na brniškem letališču so jih pričakali domači in prijatelji.
Njihov glavni cilj nad dolino Charakusa je bil glavni vrh K7 (6934 m), na katerega so se želeli povzpeti v alpskem stilu in po možnosti po novi smeri. Ko so prišli v dolino Charakusa, v bazo, je mogočni steber K7 West (6858 m) padel v oči Nejcu Marčiču in Luki Stražarju ter ju popolnoma prevzel. Nanj sta v čistem alpskem slogu, hitro, lahko, direktno na vrh potegnila novo, prvenstveno smer. Poimenovala sta jo Sanjači zlatih jam. Ta smer je šele druga smer prav na vrh K7 West, prvo smer so nanj splezali naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, Steve House in Vince Anderson leta 2007. Sanjači zlatih jam je tako druga smer na vrh in izjemno je tudi dejstvo, da sta obe smeri do vrha SLOVENSKI.

Opis prvenstvene smeri na K7 West (6858 m) Sanjači zlatih jam:
Karakteristike prvenstvene smeri na K7 West (6858 m): Sanjači zlatih jam, VI/5, M5, A2, 1600 m, plezala Luka Stražar in Nejc Marčič. Luka je takole opisal vzpon in težavne dele: »Za smer sva porabila 4 dni, večinoma je bil v spodnjem delu led, zgoraj pa skalni skoki/kombinirano plezanje. Čim bolj sva se poskušala držati grebena, ker je ta del precej obešen s seraki. Iz baze sva začela ob 3. uri zjutraj, sledili sta 2 uri dostopa po melišču, nato sva začela plezati po strmem snegu in ledu do bivaka na grebenu (do 19.30). Naslednji dan je bil tehnično najzahtevnejši, šlo je za kombinirano plezanje. Bilo je težje od pričakovanega. Ta dan sva preplezala 250 m ter postavila bivak na grebenu. Naslednji dan sva ugotovila, da nadaljevanje po zamišljeni smeri naprej z opremo, ki sva jo imela in v trenutnih razmerah, ni mogoče, zato sva zgornji skalni del obšla po desni strani grebena in nadaljevala pod seraki. Vrh sva dosegla ob 9. uri, nato pa sestopila do prvega bivaka. Naslednji dan sva v slabem vremenu sestopila do baze. Vreme je bilo razen zadnjega dne odlično.«

"Dolina Charakusa ponuja pravo igrišče za vsestranskega alpinista, saj omogoča zahtevne vzpone v skali, mešanem terenu, ledu in snegu v alpskem stilu, pa tudi v balvanih. Zaradi te pestrosti omogoča izbiro cilja glede na dane razmere. Tukaj lahko alpinist razvije in pokaže svoje znanje, pravilno presojo, intuicijo in domišljijo pri vsakem vzpon," pravi vodja odprave Urban Novak, ki je celotno odpravo takole ocenil: »Lahko rečem, da je bilo vse skupaj zelo uspešno, Nejc in Luka sta splezala super smer. Veliko smo plezali, aklimatizacija je res dobro uspela. Tudi vreme nam je dobro služilo, le na koncu se je poslabšalo in bilo vzrok, da niso uspeli še trije poskusi prvenstvenih smeri. Vzdušje v odpravi je bilo odlično, prav tako smo zelo zadovoljni z nabranimi izkušnjami in s splezanim. Poudariti je potrebno, da je vzpon Nejca in Luke zares super - izjemno je priti prvič v Himalajo, pogledati linijo in jo splezati v prvem poskusu, sploh take težavnosti kot je Sanjači zlatih jam

Za mnenje o vzponu smo povprašali našega vrhunskega alpinista Marka Prezlja, ki tisto območje zelo dobro pozna, saj je v stenah nad dolino Charakusa splezal več prvenstvenih smeri, tudi prvo smer na vrh K7 West. Ob uspehih odprave Charakusa 2011 je dejal: "Čestitam fantom, ki niso sedeli križem rok in so bili res aktivni. Nova smer na K7W je odličen dosežek - šele druga smer, ki se konča na vrhu. Charakusa ponuja veliko možnosti, zato je izbor optimalne smeri v danih razmerah pomemben. Uspehi mlade generacije me veselijo, saj kažejo na to, da ima klasični alpinizem prihodnost."

Tone Škarja, načelnik Komisije za odprave v tuja gorstva PZS: »Vzpon je sijajen. Najbolj mi je bilo všeč, da so se tako brez kompromisov lotili novih in težkih smeri, čeprav je večina članov novincev v Himalaji. Odlično je videti mladi rod v Himalaji. Čar alpinizma so vedno novi izzivi, vedno nekaj novega. Himalajski krst? Seveda, naredili so ga, led so odlično prebili.«
Miha Habjan, načelnik Komisije za alpinizem PZS: »Odprava Charakusa 2011, ki jo je Planinska zveza Slovenije podprla, je bila izbrana na podlagi cilja in ekipe. Člani ekipe so alpinisti z izkušnjami tudi iz drugih gorstev in z odličnimi vzponi. Cilj je bil dober, dolina Charakusa je namreč velik potencial za nove smeri. Nejc Marčič in Luka pa sta dober primer, kako se s pravim pristopom dá splezati vrhunske smeri. Zadnja leta, sploh pa zadnjo zimo in celo leto sta ogromno plezala. Rezultati so tu. Smer je odlična, v alpskem slogu, potegnjena brez kakšnih stranskih vrhov in oklevanj direktno na vrh, in to v današnjem svetovnem alpinističnem svetu šteje. Poleg tega je to šele druga smer na vrh. Uspeh, vzpon in smer bodo zagotovo odmevali tudi v tujini.«

Charakusa2011_prihod_24.9__5___800x600_
Načelnik Komisije za odprave v tuja gorstva PZS Tone Škarja čestita Nejcu Marčiču


Charakusa2011_prihod_24.9__14___800x600_
Vodja odprave Urban Novak razlaga potek odprave načelnikoma Komisije za odprave v tuja gorstva in Komisije za alpinizem PZS, Tonetu Škarji in Mihu Habjanu

In od kod ime smeri, smo vprašali Nejca Marčiča. »Fantje smo in pogosto brez denarja, tako da smo včasih pravi sanjači zlatih jam,« je v smehu razložil Nejc.

Luka Stražar in Urban Novak sta splezala še eno prvenstveno smer, in sicer v grebenu desno od Nayser Brakka: grebensko smer Pištu mater (VI, višina 800 m, dolžina smeri 1200 m).
Za tretjo smer (v Iqban wallu), ki bi morebiti lahko bila prvenstvena, pa še ne vedo, ali je ali ni.

Opravljeni vzponi alpinistične odprave Charakusa 2011:
- greben v Iqban wallu nad bazo - Nejc Marčič in David Debeljak,
- Nayser Brakk (5200 m), Britanska smer - vsi člani odprave,
- steber levo od Nayser Brakka, ponovitev smeri Marka Prezlja (Marko Prezelj, Vince Anderson in Steve House so smer preplezali leta 2007)  z varianto (zgornjih 300 metrov) - Nejc Marčič in Urban Novak,
- greben desno od Nayser Brakka, grebenska, nova smer: Pištu mater (VI, višina 800 m, dolžina smeri 1200 m)- Luka Stražar in Urban Novak,
- Sulu Peak (5950 m) - vsi člani odprave,
- Beatrice (5800 m) - Nejc Marčič, Urban Novak in Luka Stražar,
- K7 West, Sanjači zlatih jam, nova smer - Luka Stražar in Nejc Marčič,
- Iqban wall - David Debeljak in Urban Novak (za smer še ne vedo, ali gre za prvenstveno smer ali ne).

Ob povratku v domovino sta fantom na poti na čestitala tudi predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik in generalni sekretar PZS Matej Planko, ki sta potovala v Katmandu na sejo generalne skupščine Mednarodne zveze planinskih organizacij (Union International des Associations d'Alpinisme, UIAA).

Fantje se v Pakistan zagotovo še vrnejo, nekateri pravijo tudi v Charakuso, kjer imajo še precej načrtov.

Pripravila Zdenka Mihelič
(fotografije z Brnika: Zdenka Mihelič)

...........................................................................

Več:
- Uspešna alpinistična odprava Charakusa 2011 prihaja domov
- Alpinistična odprava Charakusa 2011 - SPOROČILA

PREDSTAVITEV alpinistične odprave Charakusa 2011

Foto arhiv alpinistične odprave Charakusa 2011:
JPG Fotografija K7 West z vrisano smerjo Sanjači zlatih jam v visoki resoluciji (862 KB, 1500 x 2000)

JPG Fotografija z vrisano smerjo Pišta mater v visoki resoluciji (563 KB, 1600 x 1200)

Dovoljuje se objava fotografij s spletne strani, vse s podpisi avtorjev.

Dokument: sporocilo za medije-nova odlicna slo smer v himalaji.pdf (249,94 KB)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med sporočili


Datum  

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise

Kontaktna oseba
Predstavnica PZS za odnose z javnostmi:
Manca Ogrin
T: + 386 (0)40 352 665
E: pr@pzs.si
IZBERI
Znaki in logotipi
Kontaktna oseba
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih