sreda, 24. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

SPOROČILA ZA MEDIJE  

13. 12. 2019, ogledov: 911

Sporne, nestrokovne in nevarne promocijske objave o planinski opremi v medijih

Odgovor Planinske zveze Slovenije na članka, objavljena na spletni strani Dela: K varnosti pri zimskih pohodih največ pripomorejo dobre pohodne palice in prave dereze (objavljen 10. decembra 2019) in Vse, kar morate vedeti o zimskem pohodništvu (objavljeno 25. novembra 2019).
Spoštovani,

na spletni strani Dela smo zasledili dve objavi na temo obiskovanja gora:

Oba članka smo prebrali in sta z vidika varnejšega obiskovanja gora, planinske preventive in predvsem v smeri zmanjšanja števila nesreč v gorah sporna. Oba namreč predstavljata vsebine napačno, za obiskovalce gora nevarno in v nasprotju z uradnimi planinskimi smernicami, zato prosimo, da skladno s 26. členom Zakona o medijih objavite dejstva, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.

Derezice, ki jih je v članku K varnosti pri zimskih pohodih največ pripomorejo dobre pohodne palice in prave dereze neznani avtor poimenoval dereze, prave dereze oz. pohodniške dereze, so za obisk gora nevaren pripomoček. Sploh v kombinaciji s pohodnimi palicami. Kar nekaj posameznikov zaradi uporabe derezic v gorah zdrsne in se hudo poškoduje ali smrtno ponesreči. Derezice se namreč lahko uporabljajo na gozdnih cestah, planinah, kot je npr. Pokljuka, Velika planina, kjer konfiguracija terena ne dopušča večjih zdrsov in je njihov namen zgolj, da ne pademo na položni in poledeneli podlagi. Takoj, ko gremo z derezicami v strmejša pobočja, obstaja nevarnost, da se nam snamejo s čevljev, saj nimamo v celoti stika s podlago, s čimer zaradi naklonine povečamo možnost zdrsa in poškodbe in/ali celo smrti. Vsak izkušen planinec je s tem seznanjen. Članek z naslovom Vse, kar morate vedeti o zimskem pohodništvu pa v celoti obravnava tematiko napačno.

V zadnjih letih se ob razmahu uporabe in promocije derezic trudimo ozavestiti javnost, da so za obisk visokogorja in sredogorja edina pravilna izbira 10- ali 12-zobe gorniške dereze. Celotno preventivno vsebino najdete na spletni strani Planinske zveze Slovenije, kjer lahko preverite odstopanja od na vaši spletni strani objavljenega članka. Celotno vsebino smo - z željo, da bi preprečili nesreče v gorah zaradi uporabe neustrezne opreme - 11. decembra 2019 predstavili tudi na novinarski konferenci Planinske zveze Slovenije.

Cenimo obširno pozornost medijske hiše Delo, ki jo v svojih uredništvih namenjate aktualnim in strokovno pripravljenim vsebinam za varnejši obisk gora, hkrati pa bi vas in vaše bralce želeli opozoriti na sporne, nestrokovne in za obiskovalce gora nevarne promocijske objave, saj marsikateri bralec ne posveča pozornosti, kdaj gre za strokovno besedilo in kdaj za plačano promocijsko objavo.

Matjaž Šerkezi,
strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije in gorski reševalec
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med sporočili


Datum  

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise

Kontaktna oseba
Predstavnica PZS za odnose z javnostmi:
Manca Ogrin
T: + 386 (0)40 352 665
E: pr@pzs.si
IZBERI
Znaki in logotipi
Kontaktna oseba
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih