PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 16. april 2015, ob 13.55 uri

Šesti zlati cepin za Slovenijo zaznamovan s simbolnimi vrtnicami

Slovenska alpinistična naveza Aleš Česen, Luka Lindič in Marko Prezelj je zlati cepin 2015 za prvenstveni vzpon v severni steni Hagshuja prejela ob boku ameriškima alpinistoma Tommyju Caldwellu in Alexu Honnoldu, ruski navezi Aleksander Gukov in Aleksej Lončinski ter britanskemu alpinistu Chrisu Bonningtonu. 23. podelitev uglednega alpinističnega priznanja, ki je med 9. in 12. aprilom 2015 potekala v francoskem Chamonixu in italijanskem Courmayeurju, na veselje slovenskih alpinistov vse bolj dobiva festivalski značaj, letos zaznamovan tudi z vrtnicami kot simbolom strasti in prijetnih, bodečih spominov, ki se prej ali slej posušijo.
Zlati cepin 2015 so prejele slovenska, ameriška in ruska naveza: Aleš Česen (Alpski gorniški klub), Luka Lindič (AO PD Celje - Matica) in Marko Prezelj (AO PD Kamnik) s prvenstvenim vzponom v severni steni Hagshuja v indijski Himalaji, Tommy Caldwell in Alex Honnold za prečenje grebena Fitz Roy v Patagoniji ter Aleksander Gukov in Aleksej Lončinski za vzpon v jugozahodni steni Tamserkuja v nepalski Himalaji. Nagrado za življenjsko delo v alpinizmu so letos podelili znamenitemu britanskemu alpinista Chrisu Bonningtonu. Mednarodno komisijo, ki je izbrala najvidnejše alpinistične vzpone v letu 2014, ki najbolje predstavljajo sodobni alpinizem, njegov duh in vrednote, so sestavljali: Andrej Štremfelj (Slovenija), Kazuki Amano (Japonska), Valerij Babanov (Rusija), Hervé Barmasse (Italija), Stéphane Benoist (Francija), Andy Houseman (Velika Britanija), Michael Kennedy (ZDA), Ines Papert (Nemčija) in Raphael Slawinsky (Kanada).

zlati_cepin_2015_foto_polona_cesen
Letošnji prejemniki zlatega cepina (foto Polona Juričinec Česen)

Letošnja alpinistična lovorika Česnu, Lindiču in Prezlju za vzpon na Hagshu je že šesti zlati cepin za slovenske alpiniste v 23-letni zgodovini podeljevanja najvišjega alpinističnega priznanja, Marko Prezelj pa je postal prvi alpinist na svetu, ki je zlati cepin prejel tretjič - prvič leta 1992 skupaj z Andrejem Štremfljem za prvenstveni vzpon po južnem stebru Kangčendzenge (8476 m) in drugič leta 2007 z Borisom Lorenčičem za preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m). "Prireditev je potekala v prijetnem, prijateljskem vzdušju. Ob zaključku je bilo očitno, da bodo organizatorji še odvzeli tekmovalni značaj prihodnjih prireditev," je povedal Prezelj, ki že vrsto let poudarja, da je nemogoče objektivno oceniti vzpon nekoga drugega, zato spodbuja idejo zlatega cepina kot festivala oziroma srečanja plezalcev: "Tokrat sem bil malo v zadregi, kako konstruktivno in dostojno zastopati svoje stališče o tej prireditvi, ki v osnovi ni tako negativna, kot se morda zdi ob spremljanju polemičnih debat. Najbolj 'prepričljivi' kritiki in podporniki so seveda tisti, ki na prireditvi nikoli niso bili ter ne poznajo zgodovinskih in sedanjih okoliščin niti iskrenih prizadevanj organizatorjev."

zlati_cepin_2015_foto_marko_prezelj
Marko Prezelj, Aleš Česen in Luka Lindič na podelitvi zlatega cepina (foto Marko Prezelj)

Da bi brezdušnim nagradam vtisnil malce simbolike, se je Prezelj na podelitvi 11. aprila v Courmayeurju odločil za zgovorno gesto: "Tik pred podelitvijo sem ob vhodu v dvorano opazoval žalostnega prodajalca vrtnic. Utrnila se mi je asociativna primerjava in ideja, kako se odzvati na alpinistično parado. Kupil sem štiri vrtnice in jih 'prešvercal' v dvorano. Potem ko so razdelili vse štiri plastike, sem pobral štiri rožice in vsakemu ponosnemu nosilcu plastike izročil vrtnico kot simbol strasti in prijetnih, bodečih spominov, ki se prej ali slej posušijo. To morda malo uravnoteža plastični simbol nečimrnosti, napuha, prevzetnosti, prestiža, ki je bolj ali manj lasten vsem ambicioznim bitjem."

Vodja odprave Planinske zveze Slovenije Hagshu 2014 Luka Lindič, febuarja imenovan za najuspešnejšega alpinista leta 2014 in letos prvič prejemnik zlatega cepina, se pridružuje rdeči niti razmišljanja najizkušenješega člana odprave: "Na prireditvi sem pričakoval veliko novinarjev, a jih je bilo potem še več. Obratno je bilo s plezalci. Na prireditvi jih ni bilo prav veliko, kar me je malo razočaralo. Če bolje pomislim, je logično, saj se podelitve, kjer je glavno to, da nekomu podelijo nagrado, tudi sam ne bi udeležil. Če bo organizatorjem v prihodnje uspelo privabiti več plezalcev na bolj sproščeno druženje, bo mnogo bolje. Po udeležbi na prireditvi lahko tudi sam lažje razumem določene odločitve organizatorjev in njihovo položaj, ki ni preprost. Tudi jaz verjamem, da gredo v pravo smer."

"Vtisi s prireditve v Chamonixu so v splošnem pozitivni. Sicer je bilo nekoliko preveč razvlečeno in nobene škode ne bi bilo, če bi jo nekoliko skondenzirali in ji odškrtnili vsaj kak dan. Pogovori s številnimi novinarji so bili na koncu že malo utrujajoči, zlasti zaradi nemalo ponavljajočih se vprašanj. Koristna in prijetna stvar je bila zagotovo sklepanje novih poznanstev z zanimivimi ljudmi. Pohvale gredo snovalcem in organizatorjem dogodka, ki so ga naredili v bolj ali manj netekmovalnem duhu,"
pa je vtise strnil Aleš Česen, prav tako prvič nagrajen z zlatim cepinom.

Oglejte si videopredstavitev nagrajenega vzpona Česna, Lindiča in Prezlja v severni steni Hagshuja.



Manca Čujež

-----------------------
Povezane novice:
Zlati cepin 2015 Lindiču, Prezlju in Česnu za vzpon na Hagshu
Luka Lindič in Marko Prezelj v Tarči o vrhunskem alpinizmu
Alpinistična odprava "Hagshu 2014" - poročilo
Nova težka prvenstvena smer Lindiča, Prezlja in Česna v indijski Himalaji
PDF Skrivnostni Hagshu: Prvenstvena smer v deviški steni (1,2 MB) (Planinski vestnik 12/2014)
Luki Lindiču, Marku Prezlju in Alešu Česnu plezalski oskar (Dnevnik)
Marko Prezelj, alpinist: Ni vse zlato, kar je cepin (Nedelo)
Kljub prepovedi telefon vzeli na goro, a ga imeli skritega (MMC RTV Slovenija)
https://www.pzs.si/novice.php?pid=10063 28. 3. 2024