ZVEZA
SLOVENIJE

nedelja, 19. julij 2015, ob 22.20 uri

Mina Markovič Ime tedna na Valu 202

Športna plezalka Mina Markovič, ki je na evropskem prvenstvu v težavnostnem plezanju v Chamonixu pometla s konkurenco in osvojila naslov evropske prvakinje, prvi za Slovenijo, je postala Ime tedna na Valu 202.
Med tremi kandidati, ki so najbolj zaznamovali pretekli teden, je v rubriki Ime tedna na Valu 202 poleg Tine Čerpnjak in Zmaga Modica tudi najuspešnejša slovenska športna plezalka Mina Markovič, ki je na evropskem prvenstvu v težavnostnem plezanju v Chamonixu pometla s konkurenco in osvojila naslov evropske prvakinje, kar je tudi prvi evropski naslov v težavnostnem plezanju za Slovenijo.

Zanjo glasujete tako, da pošljete SMS s ključno besedo VAL3 na 1919. SMS stane 1 € in pomeni humanitarni prispevek v projektu Botrstvo v Sloveniji. Glasujete lahko do ponedeljka do 11.30. Glasovanje neposredno v programu Vala 202 bo potekalo v ponedeljek, 20. julija 2015, ob 8.00 in 11.00. Spletna anketa je dosegljiva na tej povezavi.

Mina Markovič je na evropskem prvenstvu v težavnostnem plezanju v Chamonixu, ki je bilo hkrati uvodna tekma za svetovni pokal, 12. julija 2015 zmagala in osvojila naslov evropske prvakinje. To je zgodovinski dosežek za slovensko športno plezanje, kajti v težavnosti še nismo imeli evropske prvakinje. Najuspešnejša slovenska športna plezalka je ob dveh zlatih kolajnah osvojila še srebrno v skupnem seštevku evropskega prvenstva v kombinaciji, potem ko je bila maja v Innsbrucku šesta v balvanih.

DOPOLNJENO: Ime tedna je postala Mina Markovič, ki je v pogovoru za Val 202 povedala naslednje:

Mina Markovič o tem, kakšna je razlika, ko pleza za medaljo ali v prostem času: “Ko tekmujem, imam le eno priložnost in je to moj čas, da se dokažem. V prostem času pa plezam prosto po steni.”

Kaj pomeni biti tako uspešna plezalka: “Če želiš izkoristit potenciale, moraš vložiti vse v šport in biti nepopustljiv. Če bi vsi v službah toliko vlagali v kariere, kot to storimo mi, bi bilo stanje bistveno boljše.”

Pravi, da ima veliko priljubljenih točk, kjer pleza. Zelo ljubo prizorišče je Chamonix, z veseljem pa se vrača na plezalne lokacije v Aziji. Mina Markovič je stara 27 let in je bila na začetku plezalne kariere ‘samoukinja’. “Ko sem začela plezati, je bilo plezanje tu še v povojih.”

Pravi, da imajo mladi boljšo tehniko, kot jo je imela sama na začetku. Vendar kljub težavnim začetkom v plezanju, tega nikoli ni opustila. Preizkusila se je tudi v drugih športih, ampak ‘ni bilo pravega klika, da bi pri njih vztrajala’.