PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 17. september 2015, ob 11. uri

Premiera filma Himalajska zgodba

Slovenski planinski muzej v sodelovanju z Izobraževalnim programom Kulturnih in umetniških programov TV Slovenija v petek, 18. septembra 2015, ob 19. uri vabi na premierno predvajanje filma Himalajska zgodba scenaristke Nuše Ekar in režiserja Boža Grlja, posvečeno Marjanu Manfredi - Marjonu. Film si lahko na 1. programu TV Slovenija ogledate dan pozneje ob 15.50.
Makalu, 1975 - prvi osvojeni osemtisočak za Slovence. Natanko 20 let pozneje je bil osvojen še naš zadnji osemtisočak. Veliki cilj - osvojiti vse himalajske osemtisočake - je bil s tem dosežen. Vstop v sam svetovni vrh alpinizma - himalajizma se je odprl. Nastopil je nov čas, predvsem za generacijo alpinistov, ki je prihajala. Čas novih pristopov, novih smeri, tehnik. Slovenci smo začeli krojiti svetovni alpinizem. Danes se morda porajajo vprašanja o vlogi Himalaje za alpinizem, smislu osvajanja osvojenih vrhov osemtisočakov, komercializaciji, ki se dogaja na "strehi sveta", pa vendar Himalaja ostaja ista - nekoga privlači za vedno, nekoga morda odbije, vsekakor pa vsakega močno zaznamuje.

Prava slovenska himalajska zgodba se je začela pisati torej leta 1975, ko je na vrh Makaluja stopil Marjan Manfreda - Marjon. Zanj je bila to predvsem zgodba o velikem prijateljstvu. Za Slovenijo pa bi morala himalajska zgodba veljati za zgled zgodbe o uspehu.

Vstop na premierno predvajanje filma Himalajska zgodba scenaristke Nuše Ekar in režiserja Boža Grlja v petek, 18. septembra 2015, ob 19. uri v Slovenskem planinskem muzeju bo prost. Vljudno vabljeni!

V Mojstrani bo živahno tudi dan pozneje, 19. septembra, ko Slovenski planinski muzej
pod okriljem vseslovenskega dogodka "EU projekt, moj projekt" vabi na dan odprtih vrat , ki vključuje voden ogled stalne razstave Vzpon na goro, planinsko ustvarjalnico Aljažev stolp, ogled filma Aljažev stolp - Ta pleh ima dušo! in predavanje alpinista Vikija Grošlja. Program je objavljen na tej povezavi.

Odprava Makalu 1975 pod vodstvom legendarnega Aleša Kunaverja je oktobra leta 1975 preplezala južno steno 8463 metrov visokega Makaluja po prvenstveni smeri in s tem dosežkom postavila Slovenijo ob bok himalajskim velesilam. Vrh je, ob izjemni podpori preostalih članov odprave, doseglo kar sedem plezalcev: Stane Belak, Marjan Manfreda (brez uporabe dodatnega kisika), Janko Ažman, Nejc Zaplotnik, Viki Grošelj, Ivč Kotnik in Janez Dovžan. Vzpon še danes šteje med največje dosežke svetovnega himalajskega plezanja in je bil odlična osnova ter vzpodbuda za vse nadaljnje slovenske dosežke v najvišjem gorstvu sveta.

57-minutna dokumentarna oddaja Himalajska zgodba bo na sporedu TV Slovenija 1 v soboto, 19. septembra, ob 15.50.

Vabljeni k ogledu!

Vir: Slovenski planinski muzej in 9. festival gorniškega filma Domžale
https://www.pzs.si/novice.php?pid=10455 4. 5. 2024