PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


sreda, 10. avgust 2016, ob 14.40 uri

Zlatorogova transverzala ponosa koraka proti Nanosu

Sedma postojanka Zlatorogove transverzale ponosa je Vojkova koča na Nanosu, mogočnem velikanm, ki kraljuje Postojnski kotlini in jo odločno ločuje od Vipavske kotline. V soboto, 13. avgusta, vabljeni naravnost za nosom - na Nanos.
Kdo ga ne pozna - mogočnega velikana, ki kraljuje Postojnski kotlini in jo odločno ločuje od Vipavske kotline; tistega gospoda, ki, če nosi »kapo«, že od daleč opozarja, da nas na Primorskem ne bodo žgečkali sončni žarki? Kjer se srečata mediteranska in celinska Slovenija, tam je Nanos. Visoka kraška planota je dolga kar 12 in široka 6 km. Njen najvišji vrh, Pleša, se dviga 1262 m nad morjem in predstavlja razgledno točko na domala vso jugozahodno Slovenijo, celo do Furlanije in proti Benetkam. Kdor ima srečo, pravijo, in Plešo obišče v jasnem vremenu, mu pogled bojda lahko seže vse do zvonika sv. Marka. A nanoški masiv je več kot samo »pleša« - je neokrnjena planota, z bogato favno, floro, kulturno ter naravno dediščin in je kot takšna od leta 1987 zavarovana kot krajinski park.

Vojkova koča na Nanosu se nahaja na južnem obrobju nanoške planote, sramežljivo skrita za televizijskimi oddajniki, v neposredni bližini Pleše. Do nje vodi vrsta planinskih poti – tisti, ki radi grizete kolena in zares zaživite šele z dozo adrenalina v krvi, se boste na vrh Nanosa (torej na Plešo) odpravili po strmi in mestoma plezalni poti, ostali, ki vas bodo na poti razveseljevali otroški kriki, pa boste čarobnost Nanosa odkrivali prav tako iz Razdrtega, le da boste ubrali eno lažjih, položnejših poti. Prav slednja pa vas lahko popelje do starodavnega nanoškega svetilnika, bele in od sonca ter zimskih viharjev izprane cerkvice sv. Hieronima. Pred davnimi leti je na tem mestu v kolibi živel menih Heronim, »človek s svetim imenom«, vremenar, ki je prebivalce Podnanosa in okolice obveščal in svaril pred nevarnostjo toče in burje, ob večerih pa mornarjem prižigal ogenj in jih s tem opozarjal, da se bližajo obali. Zaradi vseh dobrih del so mu po smrti zgradili cerkev (datira leto 1586), ki nosi njegovo ime. Koča je odprta ob sobotah, nedeljah in praznikih; z njo upravlja PD Postojna.

Nadmorska višina: 1262 m
Območje: Notranjska
Izhodišče: Razdrto
Trajanje pohoda: 1 ura 45 in (položnejša pot), 2 uri 30 min (strma pot)

Razgled
Z razgledne točke na Pleši nam pogled seže na Polhograjsko hribovje, Kamniške Alpe, Slivnico, Javornike, Postojnsko polje, Snežnik, Vremščico in Slavnik, z roba Nanosa, na južnejši strani Pleše, pa preko Vipavske doline vse bo morja in Furlanije.

Dostop
Do Vojkove koče na Nanosu vodi vrsta planinskih poti, a najbolj priljubljeni sta tisti iz Razdrtega. Z avtoceste Ljubljana–Koper oziroma Ljubljana–Nova Gorica se usmerite na izvoz Razdrto. Cesti sledite do vasi Razdrto, kjer v središču vasi nadaljujte v smeri vasi Strane in Veliko Ubeljsko. Le malo nad vasjo boste na desni zagledali veliko parkirišče, na katerem parkirajte. Peš nadaljujte po asfaltirani cesti, ki preko mostu preči avtocesto in vas na drugi strani pripelje do manjšega križišča s planinskimi smerokazi. Tu pot nadaljujte levo po makadamski cesti do mesta, kjer se desno navzgor odcepi pešpot na Nanos. Sprva se vzpenjate po travnatem pobočju, ki nato preide v gozd. Po nekaj minutah hoje boste prišli do razpotja. Desno krenete, če vas strmo pobočje predstavlja izziv, naravnost, če si želite prijetnega in složnega vzpona. Poti do Vojkove koče sta jasno markirani, zato ni bojazni, da bi se na poti izgubili.


logo_pivovarna_lasko_m

logo_zlatorogova_transverzala_ponosa_m

logo_brez_v

Vojkova koča se nahaja na južnem obrobju nanoške planote, sramežljivo skrita za televizijskimi oddajniki, v neposredni bližini Pleše. Do nje vodi vrsta planinskih poti – tisti, ki radi grizete kolena in zares zaživite šele z dozo adrenalina v krvi, se boste na vrh Nanosa (torej na Plešo) odpravili po strmi in mestoma plezalni poti, ostali, ki vas bodo na poti razveseljevali otroški kriki, pa boste čarobnost Nanosa odkrivali prav tako iz Razdrtega, le da boste ubrali eno lažjih, položnejših poti. Prav slednja pa vas lahko popelje do starodavnega nanoškega svetilnika, bele in od sonca ter zimskih viharjev izprane cerkvice sv. Hieronima. Pred davnimi leti je na tem mestu v kolibi živel menih Heronim, »človek s svetim imenom«, vremenar, ki je prebivalce Podnanosa in okolice obveščal in svaril pred nevarnostjo toče in burje, ob večerih pa mornarjem prižigal ogenj in jih s tem opozarjal, da se bližajo obali. Zaradi vseh dobrih del so mu po smrti zgradili cerkev (datira leto 1586), ki nosi njegovo ime. Koča je odprta ob sobotah, nedeljah in praznikih; z njo upravlja PD Postojna. - See more at: http://www.gremovhribe.si/izleti/66/vojkova-koca-na-nanosu#sthash.cTtCPwl6.dpuf
https://www.pzs.si/novice.php?pid=11161 12. 10. 2024