ZVEZA
SLOVENIJE

sobota, 19. avgust 2017, ob 20.50 uri

Dvakrat zlata in dvakrat srebrna Janja Garnbret v Münchnu

Po zlatu v kombinaciji in balvanskem srebru na evropskem prvenstvu 2017 v balvanskem plezanju, ki je bilo hkrati tekma svetovnega pokala, je Janja Garnbret v Münchnu zmagala še na sklepni preizkušnji svetovnega pokala in si tako priplezala tudi drugo mesto v skupnem seštevku SP 2017 v balvanih.
Osemnajstletna Janja Garnbret (Šaleški AO) je na evropskem prvenstvu 2017 v balvanskem plezanju 19. avgusta v superfinalu osvojila srebrno medaljo in si z njo zagotovila tudi zlato v kombinaciji prvenstva stare celine, v naslednjem krogu tekmovanja, finalu sklepne tekme svetovnega pokala, pa je kot edina s tremi preplezanimi balvani prepričljivo zmagala, hkrati pa si priplezala tudi drugo mesto v skupnem seštevku SP 2017 v balvanih. "Po superfinalu za evropsko prvenstvo sem se v hotelu odpočila, sprostila in se pripravila na finale svetovnega pokala, kjer sem uživala že ob ogledu balvanov. Prvega sem splezala v drugo, za drugega, ki ga ni splezala nobena druga tekmovalka, sem potrebovala malo več časa, da sem ugotovila, kako se ga lotiti, v tretjem ni nobena našla rešitve, poskušala sem vse mogoče, a ni nobena varianta delovala, za zadnji balvan pa sem vedela, da ga moram splezati, če hočem zmagati. Bila sem pod pritiskom, nervozna, malo sem se tresla, a končno sem ga splezala in se v hipu zavedela, da sem zmagala. Tudi občinstvo je bilo neverjetno, glasno, res sem navdušuna nad Münchnom," je se je čez svoj finalni nastop žareče 'sprehodila' neustavljiva Korošica, ki se iz Nemčije vrača z dvema zlatima in dvema srebrnima medaljama, s čimer je presenetila še samo sebe: "Kdo bi verjel, da bi lahko v Münchnu dosegla štiri medalje. Moj cilj za to sezono je bil biti na stopničkah na svetovnem pokalu, zato sem res zelo vesela. Seveda pa ostaja še cilj zmaga v skupnem seštevku v balvanskem plezanju, kar bom poskusila doseči naslednje leto ali katero pozneje." Garnbretova je v letošnjem balvanskem svetovnem pokalu, ki se je končalo s preizkušnjo na Bavarskem, dosegla tri zmage, prav toliko jih je zbrala tudi že v SP v težavnosti, kjer je slavila na vseh treh prvih tekmah, pet težavnostnih preizkušenj pa jo še čaka, naslednja že prihodnji konec tedna v italijanskem Arcu. Mlada slovenska tekmovalka je na sklepni tekmi za seboj pustila drugouvrščeno Britanko Shauno Coxey, skupno zmagovalko SP 2017 v balvanih, in tretjeuvrščeno Japonko Akiyo Noguchi.

Janja_Garnbret_stopnicke_foto_Luka_Fonda
Dvakrat zlata in dvakrat srebrna Janja Garnbret v Münchnu (foto Luka Fonda)

Slovenski uspeh v
Münchnu je dopolnil Anže Peharc (AO PD Kranj) s tretjim mestom na evropskem prvenstvu, kar je njegova daleč najboljša uvrstitev v članski konkurenci. "Da bi se uvrstil na tretje mesto, se mi je pred tekmo zdelo nerealno predstavljati. S plezanjem tako v kvalifikacijah kot v polfinalu sem zelo zadovoljen, prav tako s končnim tretjim mestom na evropskem prvenstvu, saj je to moj daleč najboljši dosežek v članski konkurenci. To je bil tudi moj prvi nastop na evropskem prvenstvu, odločalo je malo sreče in moja trenutno dobra pripravljenost, moja prednost pred ostalimi je bila tudi manj poskusov in večja zbranost," se je veselil 20-letni Tržičan, ki je v konkurenci svetovnega pokala dosegel osmo mesto.

Ob srebrni medalji Mine Markovič na evropskem prvenstvu 2017 v težavnosti julija v Campitellu di Fassa je slovenska reprezentanca na letošnjem prvenstvu stare celine skupno osvojila, skupno število slovenskih odličij na EP pa se je povzpelo na 20.

Anze_stopnicke_ep_foto_luka_fonda
Anže Peharc si je na evropskem prvenstvu v Münchnu priplezal bronasto medaljo (foto Luka Fonda)

Na Bavarskem je slovenske barve zastopalo še sedem reprezentantov, Jernej Kruder
(ŠPO PD Celje Matica) je bil na evropskem prvenstvu četrti, Katja Kadič (PK Škofja Loka) osma, Julija Kruder (ŠPO PD Celje Matica) 17., Gregor Vezonik (AK Ravne) 29., Urška Repušič (ŠPO APD Kozjak Maribor) 35., Mina Markovič (ŠPK Plus) 53. in Lana Skušek (AO PD Črnuče) 56.

Janja Garnbret evropska podprvakinja v balvanih in zlata v kombinaciji, Anže Peharc tretji

"Ocena: odlično! Ne bom lagal, da smo upali na medaljo na evropskem prvenstvu. Janja je imela visoke cilje, šla je na zmago, a v superfinalu je bila Staša boljša, zaključek z zmago v svetovnem pokalu pa je top. Anže s 3. mestom na EP - noro, da je mlad plezalec naredil tak uspeh, Anže zna biti tekmovalec velikih tekem, kar je pokazal že na mladinskem prvenstvu," je bil navdušen selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren in ocenil tudi nastope preostalih varovancev: "Jernej morda ni imel svojega dneva v kvalifikacijah, a je zadostovalo, da se je uvrstil v finale EP, le en poskus za bonus ga je ločil do Anžeta, veseli me, da je po slabših kvalifikacijah dobro plezal v polfinalu. Katja in Julija sta bili na ravni najboljših, a sta delali napake, ki so ju stale boljše uvrstitve. Za Lano in Urško je bila to prva izkušnja največjih tekem, nista plezali slabo, a potrebujeta še nekaj izkušenj. Za Mino vemo, da ni več specialistka za balvane, v novem modernem stilu ni več tako dobra, Gregor pa je odplezal solidno, a potrebuje še več treninga in sreče na tekmah."