PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


petek, 20. april 2018, ob 8.25 uri

Enotnost članic skupine NVO za trajnostni razvoj

V sejni sobi Planinske zveze Slovenije je v sredo, 18. aprila 2018, potekalo redno letno srečanje podpisnic Dogovora o sodelovanju na področju trajnostnega razvoja in pri skupnih prizadevanjih varovanja in ohranjanja biotske raznovrstnosti, ki je bil novembra 2011 sklenjen med Planinsko, Ribiško, Lovsko, Turistično, Čebelarsko in Kinološko zvezo Slovenije. Članice skupine nevladnih organizacij za trajnostni razvoj, ki se jim je lani pridružila tudi Zveza tabornikov Slovenije, so bile popolnoma enotne glede vseh obravnavanih tem.
Članice skupine za trajnostni razvoj, ki vse izvajajo aktivnosti v naravi, so se s podpisom dogovora novembra 2011 zavezale k usklajenemu varovanju narave in krepitvi načel trajnostnega razvoja, saj se zavedajo, da lahko s složnim delovanjem in izmenjavo uspešnih praks dosežejo boljše rezultate pri delovanju posameznih članic. Lani pa so javno podpisale Predlog za vključitev varuha narave v Zakon o ohranjanju narave.

Na rednem letnem srečanju so bili prisotni predsednik Planinske zveze Slovenije (PZS) Bojan Rotovnik, podpredsednik Tone Jesenko, generalni sekretar Matej Planko in strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar, podpredsednik Lovske zveze Slovenije (LZS) mag. Srečko Felix Krope, član UO Turistične zveze Slovenije (TZS) Jože Prah, predsednik Ribiške zveze Slovenije (RZS) dr. Miroslav Žaberl, Samo Košir iz Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez (OKS-ZŠZ) in predstavnica CNVOS Tina Divjak; predstavniki Čebelarske zveze Slovenije in Zveze tabornikov Slovenije so bili opravičeno odsotni.

skupina_za_trajnostni_razvoj_srecanje_2018_foto_manca_cujez
Udeleženci rednega letnega srečanja skupine nevladnih organizacij za trajnostni razvoj, tokrat v novih prostorih PZS (foto Manca Čujež)

Zakon o nevladnih organizacijah za društva ne prinaša velikih sprememb za društvene organizacije, predvideva pa tudi oblikovanje novega sklada nevladnih organizacij, katerega vir bodo tista sredstva z naslova 0,5 % dohodnine, ki jih dohodninski zavezanci ne bodo namenili izbrani organizaciji. Društva pa zelo zadeva problematika vpisa zakonitih zastopnikov v Register dejanskih lastnikov; že jeseni so se povezali OKS-ZŠZ, ZTS, ŠUS in PZS ter poslali dopis na ministrstvo, ki pa je pobudo zavrnilo. Predlagali smo, da bi se avtomatično prenašali podatki iz Ajpesove baze zakonitih zastopnikov društev v register dejanskih lastnikov in bi se s tem razbremenilo društva nepotrebnega birokratskega bremena. Na sestanku je bil usklajen dopis, ki je bil v petek, 20. aprila, v imenu več nevladnih organizacij poslan na Urad za preprečevanje pranja denarja, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstvo za javno upravo in Ministrstvo za finance Republike Slovenije.

Skupina nevladnih organizacij za trajnostni razvoj je potrdila tudi skupni interes po pripravi vprašanj za poslanske skupine Državnega zbora RS glede problematik, ki zadevajo več organizacij, in sicer: lastninjenje zemljišč v lasti društev, varuh narave, problematika gradnje novih hidroelektrarn ter kazni za voznike motornih vozil za vožnje v naravnem okolju.

planinski_vestnik_zaberl_rotovnik_foto_manca_cujez
Planinski vestnik kot darilo PZS članicam skupine za trajnostni razvoj ob125. letnici planinske organizacije (foto Manca Čujež)

Predstavljen je bil projekt, s katerim je bila planinska zveza uspešna na razpisu Eko sklada, sodelovanje v njem bo ponudila tudi ribiški in lovski zvezi. Predsednik RZS je navzočim zvezam predstavil in podaril nov Ribiški slovar, predsednik PZS pa je ob 125. letnici planinske organizacije članicam skupine za trajnostni razvoj v imenu PZS podaril naročnino na najstarejšo slovensko revijo, Planinski vestnik.
https://www.pzs.si/novice.php?pid=12537 20. 4. 2024