PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


petek, 11. december 2020, ob 11.12 uri

Gore so pomembne za mlade |Rezultati natečaja KVGN

Komisija za varstvo gorske narave PZS (KVGN PZS) je v okviru mednarodnega dneva gora v letu 2019, 11. decembra, za katerega je OZN izbrala tematiko GORE SO POMEMBNE ZA MLADE objavila razpis nagradnega likovnega natečaja za planinske skupine pri mladinskih odsekih planinskih društev na temo GORE SO POMEMBNE ZA MLADE. K sodelovanju smo povabili tudi Mladinsko komisijo PZS.
Namen natečaja je bil opozoriti na trajnostni pomen ohranjanja in varovanja gorskega sveta za prihodnje generacije, prikazati, kako danes mladi planinci razumejo okoljske in naravovarstvene probleme gorskega sveta ter kakšne vizije in rešitve ponujajo za ohranjanje gorske narave.

Cilj natečaja je bil predstaviti dela na Dnevu slovenskih planincev in Zboru odsekov varstva gorske narave PZS ter drugih priložnostih in tako opozoriti na naravovarstveno razmišljanje ter ustvarjanje mladih planincev.

Žal so epidemiološke razmere to preprečile. Zato objavljamo rezultate razpisa v okviru letošnjega Mednarodnega dneva gora in v okviru festivala alpske konvencije BRATI GORE, seveda virtualno, na spletu.

Na razpis so se prijavili zgolj štirje planinski krožki, vendar z inovativnimi in raznolikimi pristopi in izdelki. Strokovna komisija je prispela dela pregledala in ocenila v skladu s pogoji razpisa, kjer nje bil poudarjen pogoj skupinskega dela mladih članov planinskih krožkov. Podelila je tri nagrade v skupni vrednosti 100 €, ki jih bodo skupine lahko vnovčile pri planinski založbi PZS za nakup gradiva za delovanje krožka.

Zahvaljujemo se vsem mentorjem planinskih skupin za sodelovanje in čestitamo mladim planincem za izvirne interpretacije.


NAGRAJENA DELA


Prva nagrada: PLANINSKI TABOR - VEČNI SPOMIN
   Osnovna šola Gradec (Litija), mentorica Maja Bregar
   Starost: od 11 do 13 let.

Izdelek je izviren, raznolik in združuje različne likovne tehnike. Zelo lepo se vidi, da je plod skupinskega dela mladih, pri čemer je sodeloval prav vsak posameznik. Tema varovanja okolja je vpletena bolj posredno kot neposredno. Tabor je namreč na nek način poseg v naravo, vendar predstavlja način druženja, medgeneracijskega povezovanja (mladih, otrok, mentorjev) in je namenjen predajanju znanja, spoštovanja ter ljubezni do gorskega sveta. Likovna izvedba in sodelovanje pri nastajanju prinašata izdelku prvo mesto.

O__Gradec_2


Druga nagrada: OPOZORILNI ZNAKI ZA OBISKOVALCE PLANIN IN GORA
   Osnovna šola Toneta Čufarja Jesenice, mentorici Neja Grohar in Monika Kalman
   Starost: največ 9 let (večina od 6 do 7 let)

Vsebina izdelka najbolj neposredno zajame tematiko natečaja. Njihov nagovor je neposreden: kaj se v gorah sme in kaj ne. Sklepamo, da je vsak posameznik na svoj način predstavil pojmovanje varovanja narave. Mentorica je verjetno pripravila formate, potem pa so jih krožkarji sami zapolnili. Z drugimi besedami, sklepamo da nista dva sodelovala na enem izdelku, vsak je naredil svojega. Vsi izdelki skupaj predstavljajo naslovno geslo natečaja.

O__Jesenice



Tretja nagrada: OBČUDUJEM GORSKE ROŽICE
   Osnovna šola Blaža Arniča Luče, mentorica Špela Kumer
   Starost: od 6 do 10 let.

Zajema trenutek, kot pove naslov, občudovanja cvetlic - značilnega dela gorske narave. Če ne preberemo naslova, se sicer lahko vprašamo ali ima oseba morda namen utrgati cvetlico, ki je zaščitena. Tema natečaja tako ni najbolj posrečeno zajeta. Za razliko od prve makete je ta izdelana zelo enotno. Zato daje vtis, da je delo enega avtorja in ne skupine, kjer bi vsak posameznik prispeval svoj delež h končnemu likovnemu izdelku.

O__Lu_e


Priznanje za sodelovanje: POJDI Z NAMI V HRIBE
   Podružnična osnovna šola Šentjošt (Osnovna šola Polhov Gradec), mentorica Jelka Ušeničnik
   Starost: 11 let

Slika prikazuje stik z gorami, kaj vse lahko doživimo med potjo. Za četrto mesto smo se odločili, ker je kompleksnost glede na starost otrok dosti manjša v primerjavi z maketo, ki smo jo uvrstili na prvo mesto. Verjamemo, da so ideje za končno podobo slike prišle od različnih otrok, a je celoten izdelek zelo enotno narejen.

PO___entjo_t_1


Mnenje pripravili:
  • Polona Suhadolc (absolventka likovne pedagogike)
  • Ana Suhadolnik (načelnica MK PZS)
  • Dušan Prašnika (strokovni sodelavec PZS)
  • Marijan Denša (načelnik KVGN PZS)
https://www.pzs.si/novice.php?pid=14709 29. 3. 2024