PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 13. november 2008, ob 0. uri

Odgovor predsednika PZS gospodu Francu Mišu

Objavljamo odgovor predsednika PZS, ki je bil poslan za objavo v časopisu Delo v rubriki »Pisma bralcev«, pa iz nam neznanega razloga še ni bil objavljen.
 

Pisma bralcev


Odgovor predsednika PZS na članek Franca Miša »PZS prepoveduje slovensko besedo« z dne 11.11.2008


Spoštovani g. Franc Miš!


Vaše pisanje nam veliko pomeni, saj je prvo, kulturno, planinsko sporočilo, zato vam takoj odgovarjamo in pojasnjujemo določene netočnosti v vašem pisanju.


Najprej bi vam želeli pojasniti, da na 49. seji Predsedstva Upravnega odbora Planinske zveze Slovenije dne 22.10.2008,  Predsedstvo ni sprejelo nobenega sklepa, ki prepoveduje uporabo slovenske besede gornik in gorništvo. V pojasnilo bi  Vam in bralcem Dela, predstavil sklep 49. seje Predsedstva Upravnega odbora Planinske zveze Slovenije (prepis):


Sklep 6/22-10: Planinska zveza je zveza planinskih društev in je tudi s strani SPD povsem in celoti prevzela termin "planinec, planinstvo"  in je tudi s sklepom Skupščine PZS vnesla to izrazoslovje v statut PZS. Zatorej se naproša in  opozarja, da se dosledno uporablja to izrazoslovje še posebej na tečajih, seminarjih, spisih, na spletu, v Obvestilih PZS v PV in ostali komunikaciji in pisanju.


V nadaljevanju tega sklepa Predsedstvo Upravnega odbora Planinske zveze Slovenije in Predsednik Planinske zveze Slovenije nismo ničesar prepovedali ampak le priporočili in opomnili tudi na osnovi zunanjih pobud, da se 45. člen Statuta Planinske zveze Slovenije ne izvaja. Tudi v zadnjem odstavku, ko se navajate za člana Planinske zveze Slovenije ni jasno, kaj s tem menite, ker so člani PZS le društva in klubi. Kot član enega od planinskih društev ali klubov pa bi lahko dal pobudo za dopolnitev in oblikovanje novega, z zakonom usklajenega temeljnega akta - Statuta PZS.


Želim vam tudi pojasniti, da ni Predsedstvo »na svojo roko« nikoli predpisovalo ali prepovedovalo rabo besed, ki jih vsebuje veljavni slovar slovenskega knjižnega jezika. Imamo pa dolžnost in obvezo, da opozorimo in ukrepamo, v kolikor se dogovorjene vsebine in sklepi ne izpolnjujejo. Izrazoslovje v vsaki organizirani instituciji in družbi, tako je tudi v Planinski zvezi Slovenije se ravna po določenih pravilih.


Tudi sami pa smo ugotovili, da se je izvedbena operativa dopisa in interpretacija prej citiranega sklepa Predsedstva vendar le malo preveč grobo zapisala. Zato bomo proučili možnost, da se sporočilo napiše drugačni obliki, ki ne bo povzročila take prizadetosti in reakcij, a tako da se bodo s tem sklepi Skupščine Planinske zveze Slovenije zanesljivo in kodeksno upoštevali.


Planinski pozdrav!


Mag. Franci Ekar, Dvoržakova 9, 1001 Ljubljana

https://www.pzs.si/novice.php?pid=4171 20. 4. 2024