PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


petek, 14. avgust 2009, ob 0. uri

Planinski tabor v dolini Bavšica med 18. in 25. julijem 2009

Tabora se je letos udeležilo 10 otrok, v vodstvu pa je bilo 5 članov PD, poleg tega je bil prisoten tudi študent medicine.

V nedeljo zjutraj smo s kombijem in 2 avtomobiloma krenili iz Ajdovščine do Kal-Koritnice, kjer se je začela prva tura za udeležence tabora, in sicer po lovski poti čez Sleme in Čelce v dolino Bavšice do Planinskega učnega središča (PUS) Bavšica, kjer smo bili nastanjeni. Po kosilu je bil preostanek dneva namenjen spoznavnim igram in prvemu predavanju o opremi in pripravi na turo.

V ponedeljek je bil izveden izlet od trdnjave Kluže na razgledno točko 1313 oziroma Veliki Rob (1313 m), na poti pa smo se ustavili še pri trdnjavi Fort Herman. Na tem kot tudi na nedeljskem izletu udeležencev tabora nismo delili na skupine, saj smo imeli pred nami isti cilj, pa tudi nam kot vodnikom je bilo tako lažje opazovat vsakega posebej, kako se obnaša na stezi ter koliko je fizično in psihično pripravljen. Popoldan so sledile igre brez meja in predavanje o varnosti v gorah.

Torek je bil predviden za izobraževanju - Luka Kuštrin in Andrej Špacapan sta pripravila predavanje o prvi pomoči in orientaciji. Poleg predavanj so se otroci preizkusili v lovu na skriti zaklad (progo zanj sta postavila Urban Gregorc in Miha Dragin), popoldan pa v prijateljski tekmi v odbojki z vipavskim planinskim društvom, ki so taborili v Loški Koritnici, 10 km stran od Bavšice.

V sredo smo izvedli naslednjo načrtovano turo, Plešivec (2168 m). Razdelili smo se v 2 skupini. Prva, močnejša skupina se je prek planine Bala povzpela na vrh Plešivca, druga skupina pa se je povzpela prek planine Bala do snežišča pod sedlom Čez Brežice. Na povratku z vrha so se obe skupini srečali na tem snežišču in se skupno vrnili v kočo. Popoldan je Blaž Kodelja pripravil predavanje o poznavanju gora in gorskem okolju.

V četrtek smo izvedli orientacijsko tekmovanje, na katerem so udeleženci, razdeljeni v 3 skupine, preizkušali znanje orientacije, branja zemljevidov in do takrat osvojena znanja na taboru. Po tekmovanju je sledila delavnica o vrvni tehniki, ki jo je vodila Vesna Kobal, kjer so udeleženci vadili vozle. Popoldan pa smo dobili obisk vipavskih planincev in za udeležence obeh taborov skupaj pripravili igre brez meja in tekmo odbojke. Zvečer je skupina, ki je prehodila petkovo turo po Hanzovi poti na Malo Mojstrovko še dodatno predelala vrvno tehniko in osnove gibanja po zavarovanih poteh.

V petek je bil izveden zadnji načrtovani izlet, in sicer na Malo Mojstrovko. Zapeljali smo se na prelaz Vršič, obiskali Tičarjev dom in Poštarski dom in se nato razdelili v 2 skupini. Prva skupina je dosegla vrh Male Mojstrovke po zavarovani Hanzovi poti, druga skupina pa po lažji poti, čez melišče. Vrhunec ture za otroke je bil vsekakor spust po melišču in za nekatere srečanje s snemalno ekipo RTV Slovenija, ki je ravno takrat snemala prispevek na Vršiču. Zvečer smo ob tabornem ognju pripravili planinski kviz za udeležence, ki smo ga zaradi prihajajoče nevihte prestavili v kočo in zaključili dan z družabnim večerom.

V soboto so sledile zaključne formalnosti v obliki pospravljanja koče, ogleda trdnjave Kluže in odhoda domov. Na poti domov smo se ustavili še na kratki osvežitvi ob Soči in se vrnili domov.

Vsak dan smo dogajanje zaključili z družabnim večerom, kjer smo se igrali razne igre in peli pesmi. Od torka naprej smo kurili taborni ogenj. Otrokom smo ponudili spanje na prostem, ki so ga nekateri tudi izkoristili. Nekateri vodniki so to prakticirali vsak dan.

https://www.pzs.si/novice.php?pid=4506 6. 5. 2024