PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


sreda, 9. februar 2011, ob 0. uri

Popis divjih odlagališč 2011 - očistimo Slovenijo za vedno!

Akcija Očistimo Slovenijo v enem dnevu, ki je bila izvedena v lanskem letu, je bila zelo odmevna in prav zaradi skupnega pristopa in sodelovanja skoraj vseh pomembnejših prostovoljskih organizacij tudi nekaj posebnega. Sodelovalo je več kot 270.000 predstavnikov različnih organizacij in društev iz vse Slovenije. Akcija je dokaz, da je še tako zahteven problem s skupnimi močmi rešljiv.

Prostovoljske čistilne akcije pa kljub mnogim pozitivnim učinkom problematike divjih odlagališč ne morejo trajno rešiti. Tudi če bi akcijo ponavljali, bi problem ostal. Odpadki bi se vedno znova kopičili. Zato je potrebno začeti delati na tem, da do nelegalnega odlaganja odpadkov sploh ne bo prihajalo - torej na vzgoji. Prav s tem namenom je med lanskoletno aprilsko akcijo nastal prvi vseslovenski register divjih odlagališč.

Čeprav so divja odlagališča zelo moteča za vse nas, pred aprilom 2010 marsikatera slovenska občina ni imela popisanih divjih odlagališč na svojem območju, zato tudi ni bilo mogoče pripraviti načrta za spopad z nelegalnim odlaganjem. Tako popis kot ustrezni sanacijski načrt je za vse občine po zakonu sicer obvezen, a je tako stanje razumljivo. Za pripravo kakovostnega načrta je potrebno redno popisovati divja odlagališča, to pa je drago in zamudno. Redko katera slovenska občina si to lahko privošči.

In tu lahko na pomoč priskočimo prostovoljci! S popisovanjem divjih odlagališč lahko pomagamo, da se problematika divjih odlagališč končno reši.

Zato je bilo 17. januarja 2011 na sedežu Okoljskega centra v Ljubljani srečanje partnerjev v novi vseslovenski akciji z naslovom: Popis divjih odlagališč 2011. Srečanja se je kot pomemben partner še iz lanskoletnega projekta udeležila tudi Planinska zveza Slovenije.

V torek, 25. januarja, pa je bil v Državnem svetu RS posvet ZAKLJUČKI AKCIJE OČISTIMO SLOVENIJO V ENEM DNEVU IN KAKO NAPREJ, ki se ga je s strani PZS udeležil dr. Milan Naprudnik.

Na novinarski konferenci v sredo, 26. januarja, je društvo Ekologi brez meja še bolj podrobno predstavilo projekt popisa divjih odlagališč v letu 2011, v okviru katerega bo od začetka marca do sredine aprila potekal popis divjih odlagališč po vseh občinah v Sloveniji. S tem bomo prostovoljci dogradili in posodobili prvi nacionalni register divjih odlagališč, ki je nastal v letu 2010. V njem se je do danes s pomočjo prijav prostovoljcev nabralo že preko 13.000 odlagališč, kar po ocenah snovalcev projekta predstavlja okoli 30 do 40 % vseh odlagališč v Sloveniji.

Prof. dr. Dušan Plut, redni univerzitetni profesor za fizično in regionalno geografijo na Oddelku za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, je razpršena divja odlagališča odpadkov zaradi velikega števila, lege, sestave in nepolnega poznavanja označil kot eno do ključnih okoljskih bremen slovenskih pokrajin.

K popisu je vabljena vsa slovenska javnost. Aktivno udeležbo v projektu pa je napovedalo tudi 15 ključnih partnerjev lanske akcije Očistimo Slovenijo v enem dnevu med njimi tudi Planinska zveza Slovenije. Seveda pa še tako dobro pripravljene in izvedene akcije ne bodo dosegle svojega namena če se v to ne bo bolj aktivno vključila tudi država.

Več o poteku letošnje akcije lahko najdete na spletni strani www.ocistimo.si ali na www.ekologibrezmeja.si.

Tone Tomše

https://www.pzs.si/novice.php?pid=5486 10. 6. 2024