Mreža planinskih poti je razpredena po vsej Sloveniji, skupna dolžina vseh planinskih poti pa znaša več kot 10.000 km. Planinska društva vzdržujejo tudi 80 veznih planinskih poti - obhodnic. Za oboje skrbijo za to usposobljeni prostovoljni markacisti Planinske zveze Slovenije.

Markacisti PZS vsako leto urejanju planinskih poti zanesenjaško namenijo okrog 35.000 prostovoljnih ur. Foto: Katarina Kotnik
Vse večje število ljudi v gorah, večje količine snega, hudi nalivi in neurja dnevno uničujejo planinske poti. Prav tako posamezniki, ki na obstoječih poteh delajo bližnjice in s tem odpirajo možnosti intenzivnejši eroziji. Planinske poti je zato treba ves čas vzdrževati. Najosnovnejša dela obsegajo košnjo, čiščenje grmovja, ki preraste pot, risanje markacij, zahtevnejše je načrtovanje poti, največ truda, znanja in že tudi alpinističnih izkušenj pa zahteva nadelavanje zelo zahtevnih planinskih poti.
V prvi vrsti gre za entuziazem, dobro voljo in veliko srčnost vseh markacistov PZS. Dobro oskrbovana planinska pot pomeni varnejši korak obiskovalcev gora in predvsem manj možnosti za nesreče ob predpostavki, da so planinci primerno obuti in opremljeni. Tudi zato Planinska zveza Slovenije odpira pobudo Planinske poti za prihodnje generacije, s čimer želi nuditi podporo delu markacistov.
Pošljite sporočilo SMS s ključno besedo POT5 na številko 1919
in prispevali boste 5 € za obnovo planinskih poti!

Preberite tudi:
|