PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


petek, 4. maj 2012, ob 0. uri

Narodni parki sveta - razstava Jerneja in Amadeja Trnkoczya

Odprtje razstave z naslovom Narodni parki sveta avtorjev Jerneja in Amadeja Trnkoczya bo v sredo, 9. maja 2012, ob 19. uri, v Informacijskem središču TNP Triglavska roža na Bledu. Predstavljene bodo fotografije iz 20 narodnih parkov in zavarovanih območij s treh različnih kontinentov. Avtorja sta bila izbrana na razpisu za fotografske razstave v Info središču Triglavska roža na Bledu. Vljudno vabljeni!
V mesecu maju, ko praznujemo Evropski dan parkov, vabljeni na odprtje fotografske razstave sina in očeta Jerneja in Amadeja Trnkoczya, z naslovom Narodni parki sveta, ki bo v Info središču TNP Triglavska roža na Bledu v sredo, 9. maja 2012, ob 19. uri.

Info središče TNP Triglavska roža na Bledu je v prvi polovici leta 2011 pripravilo razpis Razstave v Info središču TNP Triglavska roža na Bledu 2012, katerega namen je bil povabiti k sodelovanju najširšo slovensko fotografsko javnost. Odzvalo se je osem fotografov oz. fotografskih skupin. Strokovna komisija je izbrala tri, ki se bodo v okviru Sredinih fotografskih večerov predstavili širši javnosti. Tako se v sredo, 9. maja 2012, ob 19. uri, predstavljata sin in oče, Jernej in Amadej Trnkoczy s fotografsko razstavo Narodni parki sveta, ki obsega fotografije iz 20 narodnih parkov in zavarovanih območij iz treh različnih kontinentov.

V mesecu maju obeležujemo EVROPSKI DAN PARKOV v spomin na 24. maj leta 1909, ko je bilo na Švedskem ustanovljenih prvih devet evropskih narodnih parkov. Evropska zveza naravnih in narodnih parkov EUROPARC je zato 24. maj razglasila za Evropski dan parkov, namenjen širjenju znanja in zavesti o pomenu varovanja narave.

O razstavi:
Zdi se, da v obeh avtorjih pričujoče razstave, predstavnikih dveh generacij, očetu in sinu, tiči gen za estetiko. Dejstvo, da izhajata iz družine, v kateri sta bila rojena dva priznana slovenska slikarja, dva poklicna filmska snemalca in fotografa, ter znana oblikovalka, prepričljivo potrjuje to tezo. Po izobrazbi sta oba inženirja, a hkrati, ali pa morda zaradi tega še bolj, sta močno navezana na doživljanje lepega, še posebej v naravi.
Želja po ujetju čarobnega trenutka in posredovanju tega drugim, je obema spontano potisnila v roke fotografski aparat, očetu na začetku še kamero na meh in sinu danes zadnjo besedo digitalne tehnike. Oba sta fotografska amaterja, tudi in predvsem v pomenu latinske besede 'amator', to je ljubimec, in oba popolna autodidakta. Lastna želja, pa tudi življenjske okoliščine, so jima omogočile številna potovanja, katerih sestavni del je bilo vedno tudi doživljanje neokrnjene narave. Zato njuni številni obiski narodnih parkov po svetu ne presenečajo. Na teh potovanjih ju je vedno spremljal fotografski aparat z željo ohraniti v slikah ter posredovati tudi drugim sicer močno doživete a vendar tako minljive trenutke popolne naravne lepote. Del tega prizadevanja predstavlja tudi pričujoča razstava, ki obsega fotografije iz 20 narodnih parkov ali zavarovanih področij na treh kontinentih sveta.

O avtorjih:

Jernej Trnkoczy (1975) je diplomiral in magistriral na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Po diplomi je raziskovalno delal na Fakulteti za gradbeništvo na področju gradbene informatike. Danes opravlja pedagoško in znanstveno delo na Fakulteti za elektrotehniko. Jerneja zanima predvsem krajina in njena vzdušja, luč zgodnjih juter in drama večerov, če je le mogoče v divji, neokrnjeni naravi. Kot plezalcu in avanturistu so mu še posebej ljube gore, kamor se je s šotorom podal na potovanjih od severa Skandinavije preko Alp do mrzlega juga Južne Amerike. Je član Fotografskega kluba Ljubljana in je v zadnjem času požel nekaj vidnih fotografskih uspehov. V preteklem letu je tako prejel drugo nagrado na državnem fotografskem razpisu Pokrajina 2011 in prvo nagrado na natečaju Med Gorami. Osvojil je tudi prvo mesto na fotografskem tekmovanju, ki ga je priredila Alpska konvencija.

Amadej Trnkoczy (1943) je diplomiral na Fakulteti za Elektrotehniko in doktoriral na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani. Raziskovalno in razvojno je delal na Inštitutu Jožef Stefan, Fakulteti za Elektrotehniko in Seizmološkem zavodu, zadnji del profesionalne poti pa kot samostojni podjetnik. Prav zadnje obdobje mu je ob delu na velikih geofizikalnih projektih v tujini omogočilo mnoga potovanja po svetu, še posebej intenzivno na ameriški jugozahod. Tam je skupno prebil več kot dve leti. Večino prostega časa je preživel v tamkajšnjih narodnih parkih. Tudi njega je fotografsko najprej pritegnila krajina, v zadnjih letih pa se posveča fotografiji višjih rastlin in gliv. Njegove naravoslovne fotografije so objavljene v knjižnih izdajah založb kot so Cambridge University Press, Oxford University Press, National Geographic Society, National Wildlife Federation in revijah Science in California Agriculture. Mnoge fotografije so razstavljene v interpretativnih centrih ali publikacijah narodnih parkov in drugih naravovarstvenih institucij po vsem svetu, več tisoč pa je shranjenih v spletnih naravoslovnih bazah kot n.pr. World Conservation Monitoring Center, UN, CalPhotos, Berkley, ARKive, EOL in drugih.

Na odprtju razstave nas bosta avtorja fotografij popeljala skozi čudovite narodne parke sveta. Razstava bo na ogled do 13. junija 2012.

Vljudno vabljeni!

Triglavski narodni park

***

Naslednje fotografske razstave:

6. 6. 2012, ob 20. uri
Odprtje razstave Fotografski poet slovenskih gora Jaka Čop
(v sodelovanju s Slovenskim planinskim muzejem, Mojstrana)

13. 6. 2012, ob 20. uri
Odprtje spominske fotografske razstave Janka Ravnika (1891-1982) (v sodelovanju z društvom Jarina in dr. Matejem Lipovškom)

https://www.pzs.si/novice.php?pid=6950 30. 4. 2024