PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


torek, 19. junij 2012, ob 0. uri

3. Dan Menine – srečanje prijateljev Menine in ljubiteljev narave

Če ste radi v naravi, v sproščeni in veseli družbi, še posebej pa na Menini, potem bo udeležba na 3. Dnevu Menine (25. junija 2012) prava priložnost za prijeten oddih od naglice vsakdana.
3. DAN MENINE - SREČANJE PRIJATELJEV MENINE IN LJUBITELJEV NARAVE
v PONEDELJEK, 25. JUNIJA 2012

Program prireditve:
7.00 pohod iz AP Gornji Grad mimo Strmčnika do doma na Menini
11.00 maša pri kapeli na Menini
13.00 uradna otvoritev, kulturni program, slavnostni govor Marjete Keršič Svetel
13.30 aktivnosti družabne in izobraževalne narave: razstave, stojnice, družabne igre za otroke in odrasle, met gojzarja, pokanje z biči, ples, vodeni sprehod po Menini z ogledom naravnih znamenitosti itd.

Letošnja novost dan prej, v NEDELJO, 24. junija 2012, je »NOČ MENINE«:

20.00 predavanje: Andrej Mohar, "Svetlobno onesnaženje - ali bodo naši otroci še opazovali zvezde nad Menino planino?"
21.00 opazovanje zvezd s teleskopi in pripovedovanje zgodb ob ognju

Udeležencem »NOČI MENINE« svetujemo, da si v primeru, da želite prespati v planinskem Domu na Menini planini, rezervirate prenočišče pri oskrbnikih doma - Darinki in Francu Grudniku (041 783 668).
Zaradi zagotavljanja ustreznega števila teleskopov za opazovanje zvezd so zaželene predhodne prijave (041 354 693, Lojze Gluk).

Menina planina je ena redkih "oaz" v Sloveniji, kjer se predvsem zaradi nadmorske višine Rimska cesta še lepo vidi. Izkoristimo to prednost Menine planine!

Praznujmo državni praznik - dan državnosti tam, kjer je doma domoljubje, sproščenost, iskren nasmeh in stisk roke, domača slovenska pesem, čista in poštena misel ter sodelovanje in iskanje skupnih poti. Naredili bomo nekaj dobrega zase in za naše potomce, za katere je prav, da jim zapustimo Menino takšno, da jo bodo tudi oni z veseljem obiskovali.

Prijazno vabljeni na Menino.

Lep planinski pozdrav!

Planinsko društvo Gornji Grad - odsek za varstvo gorske narave
v sodelovanju z društvi Občine Gornji Grad in ostalimi zavodi, organizacijami in društvi

NAMEN PRIREDITVE:
Pred šestimi leti (l. 2006) je odsek za varstvo gorske narave Planinskega društva Gornji Grad ob takratni 10 obletnici protesta proti radarjem na Menini organiziral prvi Dan Menine z namenom opozoriti javnost na večstranski pomen Menine ter doseči čim bolj usklajeno rabo in sodelovanje med različnimi uporabniki Menine.

Z istim namenom smo leto kasneje (l. 2007) organizirali javni posvet o Menini, na katerega smo povabili vsa društva, združenja, organizacije, zavode, lokalne skupnosti itd., ki so na kakršenkoli način povezani z Menino. Posvet je bil dobro obiskan, podane pa so bile tudi usmeritve in zaključki, med katerimi je najpomembnejši ta, da bomo udeleženci posveta v prihodnosti aktivno medsebojno sodelovali.

Prvotno smo načrtovali, da bo prireditev organizirana vsakih pet let, zato je bil 2. Dan Menine organiziran v letu 2011, zaradi izkazanega interesa sodelovanja društev, zavodov in organizacij pa bo odslej prireditev organizirana vsako leto.

V SODELOVANJU Z:
Občina Gornji Grad, Čebelarska družina Gornji Grad, Gobarsko društvo Ajdovec Gornji Grad, Lovska družina Gornji Grad, Turistično društvo Gornji Grad, Moški zbor kulturnega društva Bočna, Društvo lastnikov gozdov Gornji Grad, Podmeninski gadje, Društvo kmetic Zgornjesavinjske doline, Pašne skupnosti, Savinjsko gozdarsko društvo Nazarje, Zavod za gozdove - območne enota Nazarje, Zavod za varstvo narave - območna enota Celje, Planinska zveza Slovenije, Muzej Vrbovec - muzej gozdarstva in lesarstva, Društvo Temno nebo Slovenije, Ustvarjalno astronomsko društvo itd..

VSEBINA PREDAVANJA "Svetlobno onesnaženje - ali bodo naši otroci še opazovali zvezde nad Menino planino?"
Svetlobno onesnaženje zelo hitro narašča, s pojavom novih "varčnih" in okolju zelo škodljivih belih LED svetilk pa se lahko vprašamo, če bodo naši otroci še lahko opazovali zvezde iznad Menine planine?
Svetloba ponoči škoduje živalim in zmanjšuje njihovo biodiverziteto. Še vedno je premalo znano, da spreminjanje noči v dan lahko škoduje tudi zdravju ljudi.
Na predavanju si bomo ogledali vse negativne posledice svetlobnega onesnaževanja in predstavili tehnične rešitve.
Predavatelj Andrej Mohar je bil vodja pogajalske ekipe okoljevarstvenikov, ki je leta 2007 z Ministrstvom za okolje in prostor uskladila Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja.
Je astronom amater. Že več let se intenzivno ukvarja s problematiko svetlobnega onesnaženja, je pogosto predavatelj o tej problematiki doma in v tujini.

Za dodatne informacije o prireditvi pokličite: 041 354 693 (Lojze Gluk, PD Gornji Grad - načelnik odseka za varstvo gorske narave)

Menina2012

Menina2012_1 Menina2012_11
Menina2012_3 Menina2012_2
https://www.pzs.si/novice.php?pid=7097 29. 3. 2024