PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE

petek, 14. september 2012, ob 0. uri

Svetovno prvenstvo Pariz 2012: Bečan 13. v balvanih, Vidmarjeva 17. v težavnosti

Tretji dan svetovnega prvenstva v športnem plezanju Pariz 2012 je bil v znamenju polfinalov - v balvanih za moške in težavnosti za ženske. Klemen Bečan in Maja Vidmar sta nastopila dobro, njun žal se nista prebila v finale. Bečan je v polfinalu balvanov zasedel končno 13. mesto. Maja Vidmar pa se je s prvenstva poslovila s 17. mestom v težavnosti. Imamo pa še tri polfinaliste v težavnosti in Bečana v hitrosti.
IFSC_logo_150px_whiteNa svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Parizu sta ob odsotnosti poškodovane Mine Markovič v ženski konkurenci nastopili Maja Vidmar in debitantka Tina Šušteršič (obe v težavnosti), v moški konkurenci pa tekmujejo: Klemen Bečan (v vseh disciplinah), Jernej Kruder (v balvanih, že zaključil tekmovanje), ter poleg Bečana tekmovalci v težavnosti Urban Primožič, Domen Škofic (poleg Bečana polfinalista v težavnosti) in Jure Raztresen (že zaključil tekmovanje).

Vir: STA: Maja Vidmar se je v polfinale težavnosti uvrstila s 13. mestom v kvalifikacijah, 13. pa je bil tudi Bečan v kvalifikacijah balvanov. Vidmarjeva se je sicer že na dveh svetovnih prvenstvih povzpela na stopničke. Leta 2007 in 2009 je osvojila bron, lani na SP v Arcu je bila 11., tokratno tekmovanje pa je končala na 17. mestu, čeprav je bila med favoritinjami za stopničke. V nadaljnje tekmovanje se je uvrstilo osem najboljših, prvouvrščena Južnokorejka Jain Kim, aktualna svetovna podprvakinja, druga je bila nekdanja svetovna prvakinja iz leta 2009 Avstrijka Johanna Ernst, tretja pa Japonka Momoka Oda. Branilka naslova Avstrijka Angela Eiter je bila četrta.

Klemen Bečan je v dvorani Bercy v polfinalu balvanov ponovil lanski dosežek iz SP v Arcu, ko je zasedel 13. mesto. Trinajsto mesto je sicer njegov najboljši rezultat na svetovnih članskih prvenstvih. Dosežek iz balvanskega plezanja pa bo lahko še izboljšal v sobotnem polfinalu težavnosti.

V finale je napredovalo le šest najboljših. Moški polfinale v balvanih je dobil Nemec Jan Hojer, tik za njim se je uvrstil večkratni zmagovalec skupnega seštevka svetovnega pokala v balvanih Avstrijec Kilian Fischhuber, Kanadčan Sean McColl je bil tretji, branilec naslova svetovnega prvaka iz Arca Rus Dimitrii Sharafutdinov pa četrti.

S tem se še niso končali slovenski nastopi v Parizu. Slovenija ima še tri polfinaliste, in sicer v težavnosti. Medtem ko v balvanih v ženski konkurenci ni slovenske predstavnice, saj je najboljša slovenska športna plezalka Mina Markovič zaradi poškodbe odpovedala Pariz, pa so si v četrtkovih kvalifikacijah polfinale v težavnosti v moški konkurenci priborili Bečan, Urban Primožič in aktualni mladinski svetovni podprvak Domen Škofic. Bečan sicer tekmuje v vseh treh disciplinah, balvanih, težavnosti in hitrosti, zaradi skupne razvrstitve v kombinaciji.

Kvalifikacije v hitrosti sledijo danes popoldne, nastopil bo torej Klemen Bečan. (fotografije s kvalifikacij v hitrosti si poglejte v spodnji fotogaleriji, foto Stanko Gruden.)
Dopolnjeno po kvalifikacijah v hitrosti: Klemen je dosegel 45. mesto (skupaj 55 uvrščenih).

IZJAVI današnjih polfinalistov Maje in Klemna:

»Smer zanesljivo ni bila lahka. V steni sem se počutila zelo dobro, do mesta, kjer sem padla na sredini stene sem šla zelo dobro in nisem imela večjih težav. Na tem mestu pa sem šla enostavno prehitro, verjela sem, da bom naredila gib, a ga nato nisem, napačno sem se tudi odločila za težjo varianto, ker sem mislila, da bo šlo. Prehitro se je končalo vse skupaj. Pričakovala sem, da bi lahko dosegla več in vem, da bi lahko dosegla več. Konec prihodnjega tedna bo tekma za svetovni pokal v Puursu v Belgiji, tako da moram ta ponesrečeni nastop čim prej pozabiti in se s pravo glavo odpraviti naprej na ostale tekme za svetovni pokal,« je bila po polfinalu razočarana 26-letna Škofjeločanka Vidmarjeva, nekdanja skupna zmagovalka svetovnega pokala v težavnosti, ki trenira skupaj s fantom Anžetom Štremfljem.

Vidmarjeva je v Parizu pogrešala Mino Markovič, ki je prvenstvo odpovedala zaradi poškodbe desnega palca na roki. Najboljša slovenska športna plezalka sicer dobro okreva in bo najverjetneje že pripravljena za naslednjo tekmo svetovnega pokala. »Upam, da se nam bo Mina pridružila v Puursu, da bomo skupaj pokazali to, kar lahko,« je še dejala Vidmarjeva.

Nastop v polfinalu v balvanih je tako kot lani v Arcu končal 30-letni Tržičan Bečan, najstarejši član slovenske odprave v Parizu: »Za vstop v finale bi moral splezati dva bolderja v treh poskusih, načeloma bi to šlo, ampak danes mi je dosti zmanjkalo. Balvani so mi bili enostavno pretežki. Prvi mi je bil čuden, nikakor ga nisem mogel preštudirati. Drugi je bil kr' neki in sem se samo čudil, kaj tam delam, tretji je bil zanimiv s skokom. Najprej sem mislil, da bo šlo zlahka, a sem se uštel, saj na koncu nisem mogel držati 'krimpa'. Naredil sem, kar sem lahko, ampak ni šlo. Zadnjega sem zlezel v drugo in s tem sem bil zadovoljen. Vse skupaj je odvisno tudi od sreče, ali ti postavitev ustreza ali ne,« je bil po polfinalnem nastopu v balvanih zgovoren Bečan. Popoldne je nastopil še v hitrosti, ki jo noben prav dobro ne mara. »Nato se bom skušal čim bolj naspati ter pripraviti za polfinale težavnosti, kjer upam, da bom še kaj izboljšal rezultat. V težavnosti je lažje, saj jih gre osem naprej v finale.«

KSP_PZS_Svetovno_prvenst_PAriz2012_header_m

REZULTATI POLFINALA - ŽENSKE TEŽAVNOST (Vir: IFSC)
1. Jain Kim, JKOR
2. Johanna Ernst, AVT
3. Momoka Oda, JAP
...
17. Maja Vidmar, SLO

REZULTATI POLFINALA - MOŠKI BALVANI (Vir: IFSC)