ZVEZA
SLOVENIJE

petek, 21. september 2012, ob 0. uri

SP težavnost, Puurs – vseh pet reprezentantov v polfinalu

Četrta tekma svetovnega pokala v težavnostnem plezanju je danes, 21. septembra, v belgijskem Puursu prinesla uspešni preboj skozi kvalifikacije. Na tekmi nastopa pet naših reprezentantov , in prav vsi so se suvereno uvrstili v jutrišnji polfinale. Po poškodbi prsta se je uspešno vrnila tudi Mina Markovič, naša najboljša športna plezalka.
IFSC_logo_150px_whiteV ženski konkurenci nastopata naši najboljši Mina Markovič in Maja Vidmar, ki je na letošnjem svetovnem prvenstvu v Parizu dosegla  17. mesto v težavnosti; v moški konkurenci pa vsi trije najboljši s svetovnega prvenstva: Urban Primožič in Domen Škofic (oba 16. Mesto, s tem sta izboljšala dosedanjo rekordno uvrstitev moške vrste v težavnostnem plezanju na svetovnih članskih prvenstvih) in Klemen Bečan (23. v težavnosti, sicer pa tudi 13. v balvanih).
Mina na svetovnem prvenstvu ni nastopala, saj je bilo za poškodovani prst še preveč tvegano.

Danes je šlo vsem tekmovalcem zelo dobro od rok (in nog), tako da so obe kvalifikacijski smeri uspešno preplezali. Mina je v prvi smeri dosegla vrh, v drugi je končala nekoliko nižje, skupno pa na 4. Mesto kvalifikacij, Maja je bila tudi uspešna in se je z 19. Mestom uvrstila v polfinale. Domen, ki je drugo kvalifikacijsko smer preplezal do vrha, je bil na koncu kvalifikacij 11., Klemen Bečan 17. in Urban Primožič 19.
Trener Roman Krajnik je takole zadovoljen ocenil kvalifikacijski del, predvsem pa Minino vrnitev: »Kvalifikacije so za nami, vsi so se suvereno uvrstili v polfinale. Mina je odplezala malček zadržano in posledično tudi malce zategnjeno, kot je sama rekla: z ročno zavoro. Minin poškodovani prst je v redu, sicer jo ej v drugi smeri na nekaterih gibih malo zabolelo, a je stisnila zobe. Proti koncu ji je malo zmanjkalo moči v prstu, a ni bilo panike. Videla je, da je forma dejansko tam, kot mora biti. Jutri gremo tako na polno na finale in še kaj več.«

V moški konkurenci si prvo mesto po kvalifikacijah deli kar osem tekmovalcev, pri ženskah pa pa sta si prvo mesto delili Francozinja Helene Janicot in Korejka Jain Kim, četrto mesto pa si z našo Mino deli Johanna Ernst iz Avstrije.

Mina Markovič je po treh od devetih tekem (težavnosti) vodilna v svetovnem pokalu v težavnostnem plezanju 2012, prav tako v kombinaciji. Na prvi letošnji tekmi SP v težavnosti v Chamonixu je zmagala, v Briançonu je bila četrta, nato pa se je v Imstu zopet zavihtela na stopničke, bila je druga.

REZULTATI KVALIFIKACIJ (Vir: IFSC), v polfinale gre 26 najboljših

Ženske:
1. Hélène JANICOT, FRA
1. Jain KIM, KOR
3. Momoka ODA, JAP
4. Johanna ERNST, AVT
4. Mina MARKOVIČ, SLO

Skupaj nastopilo: 38 tekmovalcev.

Do konca svetovnega pokala v težavnostnem plezanju po Puursu (21.-22. 9. 2012) sledi še pet tekem, zaključek pa bo zopet v domačem Kranju: