ZVEZA
SLOVENIJE

ponedeljek, 1. oktober 2012, ob 0. uri

SP težavnost, Atlanta – DVOJNE STOPNIČKE za Slovenijo in nov EKIPNI uspeh

Zadnji vikend v septembru in peta letošnja tekma svetovnega pokala v težavnostnem plezanju v Atlanti (ZDA) sta Sloveniji prinesla NOV ODLIČNI ekipni uspeh. Dvojno zmagoslavje Mine Markovič z 2., Maje Vidmar s 3. mestom je potrdil še aktualni mladinski svetovni podprvak Domen Škofic, za katerega je bil to prvi finale na članskih tekmah svetovnega pokala. Urban Primožič je bil 22.
Med 64 nastopajočimi tekmovalci na tekmi svetovnega pokala v Atlanti so slovenski reprezentanti pod vodstvom selektorja Simona Margona znova nastopili odlično  in vpisali NOV EKIPNI uspeh.

IFSC_logo_150px_whiteV veliki finale so napredovali kar trije, Mina Markovič, Maja Vidmar in Domen Škofic. Lepo je presenetil 18-letni Domen Škofic, aktualni svetovni mladinski podprvak z letošnjega mladinskega svetovnega prvenstva v Singapurju, ki je v polfinalu Atlante vpisal šesti dosežek, na koncu pa v finalu prav tako veliko pokazal in bil osmi ter dosegel svojo najboljšo uvrstitev med člani. Najbolje se je v polfinalu sicer odrezala Maja Vidmar s tretjim mestom, Mina Markovič, vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala v težavnosti pa je v polfinalu zasedla šesto mesto. Četrti slovenski predstavnik v Atlanti Urban Primožič je tekmo končal v polfinalu na 22. mestu.

Slovenija je med ekipami zasedla tretje mesto za Avstrijci (1.) in Francozi.

Kot je dejal selektor slovenske članske reprezentance v športnem plezanju Simon Margon, »si je Domen kot najmlajši Slovenec v zgodovini s šestim mestom priplezal finale na tekmah svetovnega pokala. Urban je na sredini smeri najprej napravil tehnično napako z dvojnim vpenjanjem, nato pa še izbral napačno kombinacijo gibov in končal na 22. mestu.«

Znova skupaj na zmagovalnem odru: Mina Markovič 2. in Maja Vidmar, 3. (desno). Vmes Koreja Jain Kim, zmagovalka.V finalu so vsi trije naši finalisti nastopili odlično. Pred slovenskim dvojnim dvojcem Mine in Maje se je uvrstila le Korejka Jain Kim, ki je sicer padla na istem oprimku kot Mina, a zaradi boljšega rezultata iz polfinala pristala mesto pred njo. Korejka Kim ter naši Mina in Maja so bile tudi edine tri tekmovalke, ki so prešle zahtevno streho v smeri. Izredno dolga smer, za katero so imele tekmovalke na voljo zgolj 8 minut,je bila težavnosti 8b+.
Moška smer je bila prav tako zelo dolga, imela je 72 oprimkov, poleg tega je bila ocenjena s težavnostjo 8c. Če pri dekletih v finalu nismo videli doseženega vrha, pa sta v moški konkurenci vrh dosega dva - najprej aktualni svetovni prvak v težavnosti iz Pariza 2012 Jakob Schubert (AVT) in nato še Španec Ramón Julian Puigblanque, ki je tu v Atlanti zaradi boljšega polfinalnega rezultata zmagal.

Najboljša slovenska športna plezalka Markovičeva je nedavno svetovno prvenstvo v športnem plezanju Pariz 2012 izpustila zaradi zlomljenega prsta. Izredno hitro okrevanje je Mini omogočilo vrnitev že na prejšnjo tekmo svetovnega pokala v težavnosti v belgijskem Puursu. V Atlanti je obe kvalifikacijski smeri  brezhibno preplezala do vrha, v polfinalu sicer ni bila najbolj zadovoljna, kar pa je ni potrlo in je v finalu dala vse od sebe.

Bronasta Maja VIdmar (levo) in srebrna Mina Markovič, foto Simon MargonIZJAVE najboljših treh in KOMENTAR selektorja Simona Margona:

MINA MARKOVIČ, ki se je uspešno vrnila po poškodbi prsta na zadnji tekmi SP v balvanih v Münchnu, je po petih tekmah letošnjega svetovnega pokala v težavnosti skupno VODILNA: »S plezanjem sem zadovoljna, napako iz polfinala mi je uspelo popraviti in dobro odplezati. Zelo sem vesela ponovnih stopničk in dejstva, da se forma ponovno počasi vrača, ni pa še 'to' čisto 'to'. Sedaj pa domov in se malo dodat do Kitajske!«

MAJA VIDMAR, ki je bila na začetku leta poškodovana, zgleda prihaja v svojo formo: »Zelo sem vesela za stopničke! Plezala sem dobro, le malo prepočasi in na mestih, kjer bi lahko počivala, sem vedela da moram plezat naprej,ker sem imela še veliko pred seboj, časa pa premalo. Kljub navitimi rokami  sem vztrajala in si priplezala stopničke ... Želim si nadaljevati svetovni pokal v tem stilu.«

DOMEN ŠKOFIC, aktualni mladinski svetovni podprvak 2012: »Finalni nastop bi bil lahko boljši, vendar sem zadovoljen. To je moja najboljša uvrstitev do sedaj in sem motiviran, da jo izboljšam že naslednjo tekmo.«

KOMENTAR selektorja slovenske reprezentance v športnem plezanju Simona Margona: »Vesel sem, da so se končno uresničile moje in Romanove (Krajnik) napovedi. Trije finali ter dvoje stopničke so res lep uspeh. Velik del sezone se ni izšel po naših načrtih, zato sem še toliko bolj vesel, da sta se Mina in Maja po poškodbah spet vrnili na svetovni vrh. Domen pa je končno uresničil naše in njegove napovedi, da je sposoben priti v finale in tam tudi zelo dobro nastopiti. Tudi Urban je trenutno v zelo podobni formi kot Domen, vendar se mu polfinalni nastopi zaenkrat še niso izšli po načrtih. Vsekakor pa verjamem, da so vsi štirje, ki grejo prihodnji teden na azijsko turnejo, sposobni uvrstitve v finale in celo višje. Vsi lahko v desetih dneh do odhoda na Kitajsko pri treningu še nekaj malega dodajo, poizkušajo odpraviti manjše napake, ki se pojavljajo, in prepričan sem, da bomo kmalu spet lahko poročali o lepih rezultatih naše reprezentance.«

Skupaj nastopilo: 31 tekmovalcev.

Mina Markovič tudi po peti od devetih tekem (težavnosti) vodi v svetovnem pokalu v težavnostnem plezanju 2012, prav tako v kombinaciji. Svetovni pokal v balvanskem plezanju 2012 je zaključila na 4. mestu. Na prvi letošnji tekmi SP v težavnosti v Chamonixu je Mina zmagala, v Briançonu je bila četrta, nato pa se je v Imstu zopet zavihtela na stopničke, bila je druga. Po poškodbi se je vrnila v Puursu in vrnitev potrdila z mestom tik pod stopničkami. (4.). V Atlanti ta konec tedna pa se je z drugim mestom ponovno izkazala.

Minulo Svetovno prvenstvu 2012: Po poškodbi prsta na zadnji tekmi svetovnega pokala v balvanskem plezanju konec avgusta v Münchnu Mina Markovič ni nastopila na svetovnem prvenstvu od 12. do 16. septembra 2012, saj  bi bilo še preveč tvegano. Čeprav je slovenska ekipa v dvorani Bercy v Parizu ostala brez finala, kar se je na svetovnem prvenstvu zgodilo prvič po letu 2003, sta navdušila zlasti predstavnika mlajše generacije slovenskih športnih plezalcev. Urban Primožič in Domen Škofic (padla sta na istem gibu) sta s 16. mestom v težavnosti izboljšala dosedanjo rekordno uvrstitev moške vrste v težavnostnem plezanju na svetovnih članskih prvenstvih, ki jo je s 17. mestom na SP leta 2009 v kitajskem Qinghaiu postavil Bečan. Klemen Bečan je  Parizu osvojil 23. mesto v težavnosti, sicer pa 13. mesto v balvanih (kar je bila najboljša uvrstitev slovenske reprezentance na tokratnem svetovnem prvenstvu).

Do konca svetovnega pokala v težavnostnem plezanju po Atlanti (ZDA), sledijo še štiri tekme, zaključek pa bo znovav domačem Kranju: