PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 4. oktober 2012, ob 0. uri

Kako planinske koče poskrbijo za odpadke?

V slovenskih gorah je skupno 176 postojank. Mednje sodijo koče, zavetišča in bivaki. Skoncentrirane so v alpskem svetu na severu države, najdemo jih tudi v Zasavju, na Slavniku, v Pečicah, pod Donačko goro, Dolenjskem, Notranjskem ... Markiranih je 1661 planinskih poti v skupni dolžini prek 9000 km.
Obremenjenost z odpadki je odvisna od lege koče - tiste, ki so na prehodnih območjih so manj obremenjene, kot tiste, ki pohodnikom predstavljajo končni cilj. Tako je na primer na Vršiču, kjer v višku sezone zberejo le za en velik zabojnik odpadkov. »Pohodniki odpadke večinoma odnesejo s sabo v dolino,« pravi oskrbnik Poštarskega doma na Vršiču, Mihalj Agošton. V Koči na Dobrči, ki ji domačini pravijo tudi balkon Gorenjske, imajo urejen sistem ločevanja odpadkov. Zbirajo jih v vrečah, ko so polne, jih z avtomobilom odpeljejo v dolino. Podobno je tudi drugod v visokogorju in sredogorju, le da sem tam poslužujejo drugačnega transporta odpadkov v dolino.

Ponekod odpadke merijo v vrečah, drugod v kilogramih oziroma litrih. Manj obremenjene koče na teden napolnijo vrečo ali dve, druge zberejo preko 10 kilogramov odpadkov dnevno. Med slednjimi izstopajo Koča pri Triglavskih jezerih, Dom Planika pod Triglavom ter Tržaška koča na Doliču.

Veliko je že planinskih koč, ki imajo vzpostavljen sistem ločenega zbiranja odpadkov, nekatere med njmi so opremljene s stiskalnicami za pločevinke in imajo urejene kompostnike. Ene odpadke le odvažajo, druge tudi sežigajo in kompostirajo. Družba Slopak se v proces vključi po tem, ko odpadke pripeljejo v dolino. Tam prevzema ločeno zbrano odpadno embalažo in jo pošlje v nadaljnje procese.

Andreja Potočnik

Slopak_Life_znaka_zaPZS
https://www.pzs.si/novice.php?pid=7412 29. 3. 2024