PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


torek, 2. april 2013, ob 0. uri

Zlati cepin 2013 - začetek in posebni omembi vzponov

V sredo, 3. aprila 2013, se v Chamonixu pričenja 21. podelitev Zlatega cepina Piolets d'Or za najboljši, najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu v letu 2012. Zlati cepin bodo podelili v petek, 5. aprila, v Courmayeurju (Italija). Med tem pa je žirija predstavila dva posebej omenjena vzpona.
Zlati_cepin2013_Cerro_Torre_posebna_omemba_mPoleg šestih nominiranih vzponov je žirija Piolets d'Or 2013 še posebej izpostavila dva vzpona iz leta 2012, in sicer na jugovzhodni raz Cerro Torre (3128 m) v Patagoniji.
Navezi Jason Kruk in Hayden Kennedy ter David Lama in Peter Ortner sta plezali JV raz na Cerro Torre, in sicer po naravni liniji bivšega Compressorja: VI, 7a, A1, WI5, 1200 m. Navezi sta plezali brez uporabe Maestrijevih svedrov (razen na sidriščih), to sta prva t. i. »fair means« vzpona po tej smeri.
David Lama pa se je lanskega januarja zapisal v zgodovino kot prvi človek, ki mu je uspelo preplezati 3.128 m visok Cerro Torre v Patagoniji v slogu prostega plezanja, njegova varianta v Headwallu (Lamova prosta varianta) je ocenjena s 7b.

Kot je dejal predsednik strokovne žirije Stephen Venables, sta obe navezi dokazali, da sta obe navezi dokazali, da je »alpinizem veliko več kot le dokazovanje, ampak pomeni pripravljenost preseči samega sebe pred naravnimi izzivi gore.«

Več: www.alpinist.com in pataclimb.com.

Naša alpinista Luka Krajnc (AO PD Celje - Matica) in Tadej Krišelj (AO PD Kamnik) pa sta v januarju 2013 prav tako preplezala omenjeno smer in je to šele tretji tako imenovani »fair means« vzpon po tej smeri. Plezala sta 2 dni, bivakirala pa pred ledenimi stolpi. V Headwallu sta plezala po Lamovi prosti varianti.

ZLATI CEPIN 2012:
Ekipni duh, raziskovanje in odkrivanje novega, radovednost, obvladovanje tveganja, visoke tehnične zahtevnosti, popolna predanost: vse to opredeljujejo pravi pomen avanture in prihajajočega Zlatega cepina. Mednarodna strokovna žirija, ki ji predseduje britanski alpinist Stephen Venables, je imela težko delo izmed širšega izbora 72 vzponov v letu 2012 v 18 državah - med njimi sta bila tudi vzpon Urbana Novaka na K7 (vzhodna stena) in smer Modri dirkač na Janak Luke Stražarja in Nejca Marčiča - izbrati šest vzponov, ki najbolj izstopajo. Med šestimi so nominirani kar trije vzponi v Karakorumu, ki kažejo, kako veliko možnosti je še za moderni alpinizem v prihodnosti v tem oddaljenem območju visokih zasneženih gora in dramatičnih granitnih vrhov na severozahodu Pakistana.

V letu 2012 sta Zlati cepin prejela Luka Stražar in Nejc Marčič za smer Sanjači zlatih jam, poleg te smeri pa je bila nominirana še ena slovenska smer: Raz zaupanja odprave Kitajska 2011 v Xuelian Nort East.

Kot je ob predstavitvi žirije dejal njen član Silvo Karo, ki Zlati cepin vidi »bolj kot lepo promocijo alpinizma v smeri ohranjanja pionirskega duha, mlajšim prejemnikom pa je odprta lažja pot za nadaljevanje kariere,« se letos obetajo spremembe. Kakšne, bomo zagotovo videli kmalu in o vsem tem vas bomo tudi mi seznanjali.

PROGRAM:
SREDA, 3. april, ob 20.30: Alpinizem na Antarktiki, filmski večer
ČETRTEK, 4. april, popoldne do večera: predstavitev vzponov in konferenca Kurta DIEMBERGER
PETEK, 5. april, Courmayeur, zvečer: podelitev Zlatega cepina za življenjske dosežke 2013 in Zlatega cepina za najboljši vzpon v 2012
SOBOTA, 6. april: gorniški dan

Pomen Zlatega cepina je najboljše opisal lanskoletni predsednik strokovne žirije Michael Kennedy: »Podelitev nagrade Zlati cepin strokovna žirija ne vidi kot tekmovanje, ampak kot praznovanje alpinizma, predanosti, vrednot. Z našo odločitvijo za najboljši, najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu želimo navdušiti vse mlade alpiniste po vsem svetu, da pristopajo k alpinizmu in plezanju s strastjo, s spoštovanjem do gora, narave, soplezalcev ter s ponižnostjo, skromnostjo. Alpinizem ni tekmovanje, alpinizem se rodi v srcu, ki iz njega izhaja.«

Prejemnik Zlatega cepina za življenjske dosežke 2013
Peti prejemnik Zlatega cepina za življenjske dosežke na področju alpinizma, ki se od lani imenuje Nagrada Walterja Bonattija - Bonattiju v spomin, bo prejel po prvem prejemniku Walterju Bonattiju, Reinholdu Messnerju, Dougu Scottu in francoskemu alpinistu Robertu Paragotu avstrijski alpinist Kurt Diemberger z izjemnim opusom smeri v Alpah in drugod posvetu, tudi v Himalaji (Gešrbrum II, K2, Broad Peak, Everest, Makalu, Manaslu ...). Več na povezavi.

Dosedanji prejemniki Zlatega cepina

Slovenski prejemniki Zlatega cepina:
prvi Zlati cepin na sploh je šel v roke Slovencema Marku Prezlju in Andreju Štremflju za prvenstveni vzpon po južnem stebru osemtisočaka Kangčendzenge (8476 m) leta 1991.
leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v SZ steni Ama Dablam (6812m) v Nepalu. 
leta 2007 je nagrado Zlati cepin že drugič prejel Marko Prezelj, in sicer skupaj z Borisom Lorenčičemza preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m) leta 2006.
- istega leta (2007) je prejel Zlati cepin po mnenju občinstva še Pavle Kozjek.
leta 2012 sta Zlati cepin za smer Sanjači zlatih jam v letu 2011 prejela Luka Stražar in Nejc Marčič.
Še več pa je bilo predlaganih in nominiranih alpinističnih vzponov naših alpinistov (Prezelj in Štremfelj sta bila nominirana leta 1996 za vzpon v Patagoniji leta 1995, Prezelj je bil nominiran tudi leta 2002 (za vzpon v 2001), Humar pa za leti 1999 in 2004).
Leta 2012 je bil za 20. Zlati cepin poleg z Zlatim cepinom nagrajene smeri Sanjači zlatih jam nominiran tudi vzpon v Xuelian North East (smer Raz zaupanja, plezali Aleš Holc, Peter Juvan, Igor Kremser).

Zdenka Mihelič
-------------------------------------------
Preberite tudi:
- Zlati cepin 2013 - 6 nominiranih vzponov
- Zlati cepin 2013 - ŽIRIJA znana, med žiranti Silvo Karo
- Kmalu znani nominiranci za Zlati cepin 2013 - Piolets d'Or 2013

https://www.pzs.si/novice.php?pid=8056 19. 4. 2024