PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 24. oktober 2013, ob 0. uri

Odprava Phola Gangchen - doma 24. oktobra

Z odprave Phola Gangchen 2013 se nam je oglasil vodja Marko Prezelj. Odprava je na pot odšla v nedeljo, 8. septembra 2013, z letališča Jožeta Pučnika na Brniku. Sestavljajo jo člani slovenske mladinske alpinistične reprezentance (SMAR) z vodjo Markom Prezljem na čelu. Vsi so znova v bazi - živi in zdravi; čakajo na sestop v dolino.
Predstavitev alpinistične odprave PZS/SMAR: PHOLA GANGCHEN 2013.
Trajanje
odprave: od 8. 9. do 20. 10. 2013.
Odpravo financira Planinska zveza Slovenije.
Glavni cilj
je vzpon po novi smeri na Phola Gangchen ali Molamenqing (7661 m), ki leži na vzhodnem robu masiva Shisapangme.
Tibet, Himalaja

SPOROČILA:

Naša odprava se jutri vrača domov, in sicer po več kot mesecu dni, ko so šli na pot 8. septembra. Vodja odprave je takole sporočil:
Sreda, 23. oktober 2013, Marko Prezelj: »Na Pučnika pridemo jutri, 24. 10., ob 13.40 iz Istanbula. Lep pozdrav, Mark«

Petek, 18. oktober 2013, Marko Prezelj: »Vsi smo znova skupaj v bazi, živi in zdravi. Razmere: ogromno novega snega (kljub napovedanemu zgolj prehodnemu poslabšanju) v zelo kratkem času, razmere, kot jih ne pomenim v svojih odpravah v Himalaji. Čakamo na sestop v dolino. Lep pozdrav, Mark«

Sreda, 9. oktober 2013, Marko Prezelj, ob 12.33:
»Od ponedeljka jasno in vetrovno. Jutri gremo pod hrib, da poskusimo z vzponom. Oglasim se čez teden dni. Lep pozdrav, Mark«

Sobota, 5. oktober 2013, Marko Prezelj, ob 8.26
:
»Že četrti dan zapored sneži. Treniramo potrpežljivost in upamo na skorajšnjo razjasnitev in plazitev. Zdrž'te še mal'. Lp, Mark«

Četrtek, 3. oktober 2013:
Danes nam je pisal vodja odprave Marko Prezelj, ki pravi:
»Živjo, spet smo vsi v bazi. Vreme je že ves čas neugodno, vetrovno. Ves čas sneži.
Z Lukom Lindičem sva neuspešno iskala prehod prek lednega slapu do stene Phola Gangchen. Tadej in Luka Krajnc sta splezala snežni žleb na SV strani Ice Tootha (Ledenega zoba), Stražar, Žumer in Marčič pa so poskusili SV raz Nyanang Ri-ja. Po bivaku na 6400 metrih so obrnili zaradi slabih razmer. Vsi zdravi in v pričakovanju ugodnega vremena. Lep pozdrav, Mark«

Torek, 24. september 2013:

Danes se je javil iz baznega tabora v Himalaji Marko Prezelj, vodja alpinistične odprave Phola Gangchen, s katerim smo naredili tudi krajši pogovor, kako so potovali do baze, kje točno je postavljena baze, kakšna je okolica, kako potekajo aklimatizacije in potek same odprave; kakšno je vzdušje med člani odprave - sestavljajo jo: Luka Stražar (Akademski Alpinistični odsek), Nejc Marčič (AO PD Radovljica), Luka Krajnc  (AO PD Celje - Matica), Luka Lindič (AO PD Celje - Matica), Tadej Krišelj (AO PD Kamnik), Martin Žumer (AO PD Radovljica) in zdravnik dr. Miha Gašperin (AO PD Radovljica).

Je pot do baze potekala, kot ste si zamislili?
»Iz Kathmanduja smo v treh dneh prišli v Nyalam, kar je hitreje, kot smo planirali. Tam smo bili 3 dni, da smo se aklimatizirali, naredili smo vzpone do približno višine 4800 metrov (op. Nyalam leži na višini 3750 m). Z jaki smo nato do baze dostopali 2 dneva, seveda ni šlo brez klasičnih pogajanj z 'jak-driverji'.«

Kje imate postavljeno bazo? Se iz baze vidi vaša želena JV stena Phole Gangchen?
»Baza je na 5000 m, in sicer ob jezeru na travi; obdani smo s planikami - prava romantika, če ne bi imeli višjih ciljev,« se nasmeji vodja odprave. »Ko smo prišli do baze, je bilo soočenje z goro fascinantno. Sicer se iz baze vidi le zgornji del stene, ki se velikokrat proti večeru odene v pravo tančico, a pogled je zares mogočen. Okoli baze je tudi veliko balvanov, na katerih preživimo tudi nekaj časa, najbolj pa skrbimo za aklimatizacijo in aklimatizacijske vzpone.«

Katere aklimatizacijske vzpone pa ste že naredili oz. kateri sledijo v bližnji prihodnosti?
»Ko smo prišli v bazo, smo 2 dneva urejali in postavili bazo (kuhinjo, jedilnico, osebne šotore ...), imamo odličnega kuharja in dva pomočnika. Kuhar je res eden boljših, tudi glede profesionalnega odnosa. Nato pa smo že opravili prve aklimatizacije do 5800 metrov. V soboto in nedeljo, 21. in 22. 9., smo šli na Ice Tooth (Ledeni zob), katerega sta prva splezala in se nanj povzpela naša alpinista Tone Škarja in Andrej Štremfelj.«

Zgodovinski okvir vzpona na Ice Tooth: Tone Škarja in Andrej Štremfelj sta na vrh Ice Tooth (Kang Ri) splezala z JZ strani. To je bilo 28. oktobra 1986, ko je šla tričlanska odprava PZS, imenovana TIBET - izvidnica, na izvidnico za osemtisočaka Shishapangmo in Cho Oju. Tone in Andrej sta takrat naredila prvi pristop na Kang Ri (Ice Tooth, 6240 m) v okviru te odprave/izvidnice. Poleg Toneta in Andreja je bila na odpravi (a ne na Ice Toothu) tudi Jožica Škarja.

S katere strani pa ste vi preplezali Ice Tooth?
»Plezali smo vzhodni steber; to je 1000 višinskih metrov smeri, težave pa so do V. stopnje. Plezali smo: trojka Stražar, Marčič in Žumer ter midva z Lukom Lindičem.«

Kam krenete v naslednjih aklimatizacijskih vzponih?
»Do sedaj smo spali že na 5800, povzpeli smo se na 6200 m (Ledeni zob); naslednji plan je, da spimo vsaj na 6000 metrov. Jutri gremo Luka Lindič, Luka Stražar in jaz proti naši steni vrha Phola Gangchen, da pregledamo teren vstopa v steno. Torej bomo naredili delno ogledno aklimatizacijo, najti moramo videti/najti nekaj prehodov do stene. To je zelo kompleksen teren - razbit ledenik, razbite skale, tam je tudi jezero: če bi hoteli najbolj elegantno dostopiti do stene, bi praktično potrebovali čoln (npr. napihljiv čoln).
Tadej Krišelj in Luka Krajnc gresta jutri na Ledeni zob malo drugje, kjer smo šli mi 2 dneva nazaj. Radovljičani Nejc Marčič, Martin Žumer in dr. Gašperin pa gredo nekam nad bazo.«
 
Kako pa je z vremenom in časom za vzpon?
»Vreme je ves čas nestabilno, skoraj vsak dan posneži; a nič kaj takega, da bi nas kaj posebej oviralo na aklimatizacijskih vzponih. Višje pa se vidi, da je več novega snega. Danes zjutraj je bilo v bazi 1 cm snega; za naslednjih 10 dni pa je bolj slaba napoved. Večinoma (ne pa vedno) je prišlo poslabšanje proti večeru. Meteorolog Jure Jerman (ARSO), s katerim smo na vezi, nam je danes dejal, da je napoved slaba predvsem za soboto, ko bo močno poslabšanje vremena, v nedeljo pa se obetajo močne padavine. Za vzpon na vrh in sestop rabimo približno 4 dni, tako da imamo časa relativno dosti (do 16. 10. 2013).«

Kaj pa zdravje in vzdušje v ekipi in bazi? Se razumete ali so kakšne težave?
»Vzdušje je dobro, vsi smo zdravi. Ekipa je zelo v redu, super se razumemo in dobro funkcioniramo. Dela nimamo klasično razdeljenega, sproti se dogovarjamo o delu in sproti formiramo skupine. Vse je res zelo v redu, tako da nas bi od glavnega cilja znalo odvrniti le slabo vreme.«
(Med pogovorom se je res čutilo, kako dobra ekipa so, saj je bilo v ozadju polno smeha in iskrivih zamisli.)
 
Ali je v bližini vas še kakšna odprava?
»V sosednji dolini je francoska odprava, ki jo sestavljajo francoski vojaki. Njihova baza je pod Južno steno Shishapangme.«
Več o francoski vojaški odpravi: GMHM - Groupe Militaire de Haute Montagne, http://www.gmhm.terre.defense.gouv.fr/spip.php?article43

Mark, hvala za pogovor ter srečno in varne vzpone vsem skupaj!


18. september 2013, ob 16.34, Marko Prezelj:
 »Smo v bazi na 5000 metrih nadmorske višine. Vsi se počutimo dobro, vreme je spremenljivo. Opravljamo začetno aklimatizacijo. Lp, Mark«


Predstavitev odprave Phola Gangchen.
https://www.pzs.si/novice.php?pid=8555 19. 4. 2024