PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


ponedeljek, 7. oktober 2013, ob 0. uri

Tretja knjiga Cirila Velkovrha

V Dvorani Slavka Osterca Slovenske filharmonije je bila v letošnjem septembru odprtje fotografske razstave, ki jih je bilo do sedaj že več kot 600 ter jih z utrinki s poti in poti »Od štajerskih goric do strme tržaške obale« pripravlja neutrudni in aktivni fotograf planinec, popotnik Ciril Velkovrh.
Izbira tematike se nanaša in sovpada s Cirilovim prispevkom obeležitve jubileja 60-letnice prve slovenske pa tudi prve evropske planinske vezne pešpoti »Slovenske planinske transverzale« oziroma »Slovenske planinske poti«, za katero je pobudo dal mariborski domoljubni planinec in profesor Ivan Šumljak. Odprtje fotografske razstave in predstavitev knjige je bil tudi dovršeni kulturni dogodek z odličnim Oktetom zven, glasbenim učiteljem in citrarjem Tomažem Plahutnikom ter dramskim igralcem Andrejem Kurentom, ki je v recitalu v vsej mogočni veličini interpretiral Cankarjev »Raj pod Triglavom«.

Tretja knjiga Cirila Velkovrha z naslovom »Od štajerskih goric do strme tržaške obale« (po Ivanu Cankarju) je bila izdana v samozaložbi avtorja v nakladi 500 izvodov, natisnjena pa v tiskarni Formatisk Ljubljana. Vsebina knjige na 192 straneh s 60 fotografijami opisuje in sledi odpiranju razstav fotografij predvsem iz planinsko gorskih okolij s tematiko kulturne in naravne dediščine v obdobju od leta 2006 do leta 2012. Posebna pozornost je namenjena gorskim sakralnim objektom pa tudi bl. Antonu Martinu Slomšku. Prodajna cena knjige je 25 EUR.

Profesor matematike Ciril si je v tretjem življenjskem obdobju izbral obliko dejavnosti, ki mu jo še v vsej zagnanosti z veliko mero neomajnega elana omogoča njegovo telo in plemenita duša, da s planinskim popotništvom, fotografijo, z zbiranjem in zapisovanjem teh utrinkov ohranja zdrav duh v zdravem telesu ter krepi in bogati voljo in veselje do življenja. Obenem pa to energijo in s tem rezultate svojega dela z veliko vnemo prenaša na številne generacije, ki jim lahko na ta način približa lepote in vrednote slovenske krajine z bogato naravno in kulturno slovensko dediščino. To je tudi dokaz, da, če je taka mera volje, si tako lahko ustvarjalen tudi še v osmih »križih« življenja.

Tretja Velkovrhova knjiga je nadaljevanje in nekako nadgradnja prejšnjih dveh Cirilovih del ter se vidi in občuti napredek tako pri izboru samih fotografij kot tudi pri kvaliteti fotografiranja in motiviki za namene razglednic, gorskih sakralnih atraktivnih objektov, stenskih koledarjev, planinske flore ... Zapis in opis njegove biografije se pričenja s »športom«, saj kot nekdanji športnik atlet in tekač veliko pozornost nameni gimnaziji in študiju na ljubljanski univerzi.

Njegov tekst v knjigah »Glej, kako lep je ta naš svet« in »Gore in spomini mi ostajajo« je pričetek Cirilove planinske poti in sistematičnega planinskega kulturnega popotništva z nerazdružljivim prijateljem – fotoaparatom. Tudi v poglavju »V pokoju« izstopa njegova neizmerna energija, ko še vedno išče cilj in ostaja na poti novih ustvarjalnosti do četrte Cirilove knjige. Ciril tako s tako delavnostjo postaja sestavni del aktualnega smerokaza slovenskega planinstva.

V slavnostnem nagovoru na odprtju zadnje razstave je Danilo Škerbinek vsem sporočil:
»Fotografije g. Velkovrha so nastale z izostrenim občutkom za posnetke lepega in zanimivega, z željo, da pokaže veliko tistega, za kar si v vsakdanu vzamemo mnogo premalo časa. Da bi se ustavili, občudovali ter prisluhnili nemim pripovedim narave, zaprli oči ter uživali …«

Franci Ekar
https://www.pzs.si/novice.php?pid=8616 15. 5. 2024