PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 12. junij 2014, ob 0. uri

V gore v kratkih hlačah ali v popolni zimski opremi?

Sportal - Alenka Teran Košir: To ni šala, ampak vprašanje, ki je v teh dneh povsem na mestu. Severni predeli visokogorja so ponekod še povsem zimsko obarvani. Kako je z uporabo mobilnika v gorah, z obveščanjem in opremo? Pred nami je vrhunec planinske sezone.
Glede na to, da letošnja zima in pomlad nista skoparili s snegom, so razmere v visokogorju še vedno snežno obarvane, kar pomeni, da se je kljub visokim temperaturam in povsem poletni atmosferi v gore priporočljivo odpraviti z zimsko opremo. Poleg cepina, derez, čelade, kape in rokavic s seboj vzemite še aluminijasto folijo ali (še bolje) veliko črno vrečo in bivak vrečo, osebni komplet prve pomoči, čelno svetilko in rezervne baterije.

Siol_pred_poletno_pl_sezono_junij2014_foto1m
Razmere v visokogorju so še vedno snežno obarvane, kar pomeni, da se je kljub visokim temperaturam in povsem poletni atmosferi v gore priporočljivo odpraviti z zimsko opremo.

Med obvezno opremo spadajo tudi mobilni telefon s polno baterijo, beležka in navaden svinčnik, sveča in vžigalice v vodoneprepustni vrečki in železna rezerva oziroma hrana z visoko energijsko vrednostjo in daljšim rokom obstojnosti.

Pomembno je, da nekaj dni pred obiskom gora spremljajte vremensko napoved, izberete poti, ki ustrezajo vašim psihofizičnim sposobnostim, in se na turi prilagodite najšibkejšemu udeležencu.

Siol_pred_poletno_pl_sezono_junij2014_oprema_foto2m
Med obvezno planinsko opremo sodi tudi čelada, kapa, cepin in rokavice.

Po besedah strokovnega sodelavca Planinske zveze Slovenije in gorskega reševalca Matjaža Šerkezijabo v letošnji planinski sezoni še bolj kot sicer ključnega pomena dobra priprava na samo turo, zato si je pred odpravo v gore treba zastaviti nekaj vprašanj:

1. Kako dobro sem pripravljen in ali je izbrana pot primerna zame?
2. Kakšna je vremenska napoved? Spremljajte jo že nekaj dni pred odhodom v gore, in ne samo zadnji dan.
3. Ali imam s seboj oblačila, ki me bodo zaščitila pred močnim vetrom, mrazom in padavinami, ter ali je na poti koča, bivak, zavetišče, kamor se bom lahko umaknil?
4. Pripravite si načrt poti in pot razdelite na manjše odseke, predvidite počitke in približen čas hoje.
5. Imam v nahrbtniku vse potrebne stvari za današnjo turo? Kljub poletnim temperaturam Šerkezi priporoča uporabo cepina (tega se vedno uporablja z rokavicami, saj se brez njih ob morebitnem padcu ne bomo mogli zaustaviti) ter čelade, ki bo v teh dneh zaradi čiščenja oziroma krušenja stene prišla še kako prav.
6. Kako daleč je vrh in koliko časa bom potreboval za celotno pot? Zavedati se moramo namreč, da je naš cilj varna vrnitev v dolino in domov, vrh pa je šele polovica poti.
8. Kakšen je teren? Ali so na poti balvani, melišča, ali bom moral premagati hudournike, ali so strmi skoki in ali jih lahko obidem?

Priporočljivo je, da telefon pred turo ugasnete, shranite v neprepustni vreči in hranite na toplem. Po možnosti s seboj vzemite rezervno baterijo.
Siol_pred_poletno_pl_sezono_junij2014_foto3
Kako v gorah uporabljati mobilni telefon?
Šerkezi se je dotaknil tudi uporabe mobilnih telefonov. Ti so stalnica današnjega časa, a je treba upoštevati, da so v gorah drugačne zakonitosti kot v dolini in da se kaj hitro zgodi, da bo baterija, ko jo bomo najbolj potrebovali, prazna.

Težava je namreč v tem, da je zaradi večje oddaljenosti postaj signal v večini primerov šibak, telefon pa posledično išče boljšega in s tem po nepotrebnem izgublja energijo in to bistveno hitreje kot v dolini. Delovanje telefona je namreč odvisno od akumulatorske baterije, katere čas delovanja se v gorah skrajša na račun nizkih temperatur.

Zato je pomembno, da telefon pred turo ugasnete in shranite v neprepustni vreči in hranite na toplem. Po možnosti s seboj vzemite rezervno baterijo, če jo seveda imate, in izklopite prenos podatkov. Če imate težave s signalom, poskusite pošiljati kratka sporočila. Priporočljivo je tudi, da imate v imeniku telefona shranjeni dve številki oseb v obliki npr. "ICE1 Janez Novak" in "ICE2 Špela", pri čemer je ICE oznaka za besedno zvezo In Case Of Emergency (v primeru nesreče) in bo pri morebitnem obveščanju o nesreči reševalcem v precejšnjo pomoč.

Obveščanje je ključnega pomena
Da se izognete ugibanju, kje se gibljete, je priporočljivo, da pred odpravo na pot o svojih namerah obvestite partnerja, prijatelja ali znanca. Obvestilo naj vsebuje podatke o načrtovani poti, morebitne rezervne cilje in okviren čas povratka, pomembno pa je tudi, da se vpisujte v vpisne knjige v planinskih kočah in vrhovih, ki bodo v veliko pomoč gorskim reševalcem v primeru poizvedovanja.

Kako ravnati, če se nesreča vendarle zgodi:
- ostanite prisebni in mirni, s tem pa pomirite tudi vse preostale udeležence,
- ocenite položaj in zaščitite sebe in ponesrečenca pred neposrednimi nevarnostmi,
- nudite prvo pomoč v okviru svojega znanja in sposobnosti,
- o nesreči obvestite center za obveščanje na številko 112 in navedite naslednje podatke: KDO kliče, KAJ in KJE se je zgodilo, KDAJ se je zgodilo, KOLIKO je ponesrečencev in KAKŠNE so poškodbe, KAKŠNE so okoliščine na kraju nesreče (pomembno v primeru helikopterskega reševanja), KAKŠNO pomoč potrebujete.

Alenka Teran Košir, vir: Siol/Sportal
Foto: Shutterstockphoto, Jure Gregorčič

Preberite tudi
- Novinarska konferenca PZS - pred začetkom poletne planinske sezone >>>
- PDF Kako varneje v gore - nasveti za varnejše obiskovanje gorskega sveta (345,60 KB)
- Kako ravnamo v primeru nesreče v gorah ali reševalne intervencije >>>

https://www.pzs.si/novice.php?pid=9414 23. 4. 2024