PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


torek, 13. januar 2015, ob 0. uri

Predlog Načrta upravljanja Triglavskega narodnega parka

Načrt upravljanja je programski akt, v katerem se določijo razvojne usmeritve ter načini izvajanja varstva, rabe in upravljanja zavarovanega območja. Je ključen dokument vsakega zavarovanega območja, saj zagotavlja kontinuiteto upravljanja.
Zaradi številnih pristojnosti in nalog upravljavca zavarovanega območja načrt upravljanja z Zakonom o Triglavskem narodnem parku pridobiva izreden pomen, saj bo v mnogih segmentih nadgradil zakon ter omogočil ustrezno izvajanje. Nenazadnje bo s podrobno opredelitvijo razvojnih usmeritev bistveno vplival tudi na življenje lokalnih prebivalcev, razvoj drugih dejavnosti in rab v prostoru ter tudi na porabo finančnih sredstev za izvajanje naravovarstvenih in razvojnih nalog. Načrt upravljanja bo strnjeno, logično in dinamično povezoval številne vsebine, na podlagi katerih se bo opredelila vizija in način upravljanja zavarovanega območja.

Z načrtom upravljanja so:
  • zbrane vse relevantne informacije o območju in njegovih značilnostih,
  • izpostavljene varstveno najpomembnejše vrste ter najvrednejše naravne vrednote in kulturna dediščina,
  • ugotovljene vse pravne podlage in politike, ki vplivajo na upravljanje,
  • oblikovani dolgoročni in kratkoročni cilji za varovanje vrst, naravnih vrednot in kulturne dediščine,
  • določene upravljavske naloge, ki so nujne za območje,
  • opredeljene in usklajene morebitne delitve pristojnosti glede izvajanja nalog med institucijami,
  • določena območja, ki so primerna za obiskovanje ter nujna infrastruktura,
  • določene in utemeljene potrebe po človeških in finančnih virih.

Ustrezno oblikovan in usklajen načrt omogoča boljše izhodišče za usklajevanje različnih interesov z deležniki, trajno in učinkovito upravljanje zavarovanega območja, pridobivanje dodatnih finančnih sredstev, komuniciranje med upravljalcem in deležniki na območju.

Javni zavod Triglavski narodni park je skladno z določbami ZTNP-1 v letu 2012 pripravil osnutek načrta upravljanja. Ta osnutek smo temeljito preučili tudi na Planinski zvezi Slovenije in skozi interno razpravo ter z razpravo na posebnem posvetu, ki je bil 13. decembra 2012 v Slovenskem planinskem muzeju, izoblikovali stališča do vsebine tega dokumenta. Obdobje preučitve vseh prejetih pripomb, priprava odgovorov, uskladitev s pristojnim ministrstvom ter priprava predloga novega načrta upravljanja TNP je trajalo kar dve leti. V začetku tega leta pa je uprava Triglavskega narodnega parka na spletni strani www.tnp.si javno objavila odgovore na vse prejete pripombe skupaj s predlogom Načrta upravljanja TNP (odgovori na stališča PZS so podani v preglednici, ki je priloga predloga Načrta upravljanja TNP in sicer od vrstice 312 do 379).

Planinska zveza Slovenije ima v svetu TNP svojega predstavnika, ki ima možnost, da ob obravnavi predloga Načrta upravljanja TNP poda morebitne dodatne pripombe in predloge. V okviru organov PZS bomo preučili novo verzijo tega dokumenta, zato vabimo vsa zainteresirana planinska društva, da najkasneje do petka, 23. januarja 2015, na el. naslov info@pzs.si posredujejo morebitne predloge in komentarje na predlog Načrta upravljanja TNP.

Bojan Rotovnik,
predsednik PZS in predstavnik PZS v svetu TNP

 

logo_mreza_glava_m

https://www.pzs.si/novice.php?pid=9838 19. 4. 2024