Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Društvo Šaleški alpinistični odsek |
Objavil(a): Manca Ogrin
Koroška plezalka Janja Garnbret si je na peti tekmi za svetovni pokal v balvanskem plezanju, ki je bila v avstrijskem Innsbrucku 20. in 21. maja 2016, z drugim mestom priplezala prvo medaljo v članski konkurenci svetovnega pokala v balvanih. Od šestih Slovencev sta se v polfinale uvrstila še Jernej Kruder in Tjaša Slemenšek, v kvalifikacijah so nastopili tudi Julija Kruder, Gregor Vezonik in Domen Škofic.
Sedemnajstletna Janja Garnbret (Šaleški AO), ki je tudi evropska podprvakinja v težavnosti ter mladinska prvakinja tako v težavnosti kot v balvanih, je v lanski sezoni uspešno debitirala v svetovnem pokalu v težavnosti ter se na vseh treh tekmah povzpela na stopničke. Tudi v balvanski članski konkurenci je začela odlično, aprila je na uvodni tekmi sezone v švicarskem Meiringenu osvojila 5. mesto, dober mesec pozneje pa se veselila 2. mesta in z njim svojih prvih stopničk na tekmah svetovnega pokala v balvanih. Premoč je morala priznati le Britanki Shauni Coxey, ki je dosegla že četrto zmago v sezoni, vendar je bila izjemno zadovoljna: "Prve stopničke na tekmah svetovnega pokala v balvanih! Definitivno sem uživala v plezanju vsakega poskusa, kar je bil ključ do tega, da sem uspela doseči vrh vseh balvanov, ampak preveč napak me je stalo zlate medalje. To je vse del igre in s svojim nastopom sem več kot zadovoljna." Tretje mesto je osvojila Japonka Miho Nonaka. Rezultati so objavljeni na spletni strani Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC).

Od šestih slovenskih športnih plezalcev v Innsbrucku so se v polfinale uvrstili trije, ob Garnbretovi še Jernej Kruder (ŠPO PD Celje - Matica), ki se je uvrstil na končno 14. mesto, in Tjaša Slemenšek (Šaleški AO), ki se je na svoji drugi balvanski tekmi za svetovni pokal uvrstila v polfinale in dosegla 18. mesto. Preostala trojica je tekmovanje končala v kvalifikacijah - Julija Kruder (ŠPO PD Celje - Matica) in Gregor Vezonik (AK Ravne) na 33. mestu ter Domen Škofic (ŠPO PD Radovljica) na 37. mestu.

Balvanska športnoplezalna karavana se v začetku junija seli čez lužo, kjer tekmovalce čakata tekmi v Torontu (Kanada, 4.–5. 6.) in Vailu (ZDA, 9.–12. 6.). Sklepno dejanje svetovnega pokala v balvanskem plezanju bo 12. in 13. avgusta v Münchnu (Nemčija).