sreda, 24. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 13. december 2019, ob 12.45 uri, ogledov: 2866

Alpinizem na seznamu Unescove nesnovne kulturne dediščine človeštva

Alpinizem | 
Komisija za alpinizem | 
Objavil(a): Manca Ogrin
Organizacija združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) je na mednarodni dan gora, 11. decembra 2019, v Bogoti v Kolumbiji alpinizem uvrstila na seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Kot so zapisali na Unescovi spletni strani, je alpinizem umetnost osvajanja vrhov in sten v visokogorju, v vseh letnih časih, v kopnih in snežnih razmerah. Vključuje fizične, tehnične in intelektualne sposobnosti ter uporabo ustreznih tehnik in opreme, tudi zelo specifične, kot so cepin in dereze. Alpinizem je tradicionalna, fizična dejavnost, za katero je značilna skupna kultura, sestavljena iz poznavanja visokogorskega okolja, alpinistične zgodovine in z njo povezanih vrednot in specifičnih veščin. Ključnega pomena je poznavanje naravnega okolja, spreminjajočih se vremenskih razmer in naravnih nevarnosti. Alpinizem temelji tudi na estetskih vidikih, saj si alpinisti prizadevajo za eleganco plezalnega gibanja, premišljujoče dojemajo pokrajino in se trudijo za harmonijo z naravnim okoljem. V praksi veljajo etična načela, ki temeljijo na zavezanosti vsakega posameznika, da za sabo ne pušča trajnih sledi in da prevzame odgovornost za varnost soplezalca in ostalih navez. Prav tako je bistveni del alpinistične miselnosti občutek ekipnega duha, ki ga simbolizira vrv, ki povezuje alpiniste. Večina članov skupnosti pripada alpinističnim klubom, ki to dejavnost širijo po vsem svetu. Klubi oz. odseki organizirajo skupne ture, širijo praktična znanja in sooblikujejo različne publikacije, ki so gonilna sila alpinistične kulture.

Prizadevanja Mednarodnega združenja planinskih organizacij (UIAA), da bi alpinizem uvrstili na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, segajo že v leto 2009, vodilno vlogo pri pogajanjih je ob podpori Švice in Italije prevzela Francija, skupni dosežek UIAA pa je pomemben za vse članice mednarodnega združenja, v katerega je vključenih več kot 90 planinskih organizacij iz 69 držav. Tudi Planinska zveza Slovenije, ki je bila leta 1932 - takrat še kot Planinska zveza Jugoslavije - med ustanovnimi članicami UIAA, danes pa je dejavna v številnih njenih komisijah: gorniški, mladinski, zdravniški, komisiji za tekmovalno ledno plezanje in za varovanje gora ter delovni skupini za pravne zadeve. V Planinsko zvezo Slovenije, pod okriljem katere deluje Komisija za alpinizem PZS, je že desetletja vključena svetovno prepoznavna alpinistična dejavnost. Pred več kot pol stoletja so slovenski alpinisti začeli orati himalajsko ledino, letos obeležujemo 40. obletnico vzpona na Everest, prihodnje leto bo minilo 20 let od smučanja Dava Karničarja z Everesta, slovenski vrhunski alpinisti pa so vidno zaznamovali tudi zgodovino zlatega cepina, saj so bili v 27 letih podeljevanja najvišjega alpinističnega priznanja nagrajeni kar devetkrat.

Manca Ogrin

Vir: Unesco in UIAA

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih