ponedeljek, 2. december 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 7. oktober 2022, ob 13. uri, ogledov: 1841

Društvo GRS Kamnik ob 100-letnici otvorilo nove, lastne prostore

Društva | Splošno | 
Društvo Gorske reševalne službe Kamnik | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
Zgodovina gorskega reševanja nad Kamnikom se je začela pred sto leti in šele danes so kamniški gorski reševalci prišli do lastnih prostorov. Vse do leta 2018 so delovali na različnih lokacijah v Kamniku in okolici, vedno kot najemniki oz. zgolj uporabniki prostorov. Te dni pa je Društvo Gorska reševalna služba Kamnik le dobila tudi sodni izpis o lastništvu že pred leti kupljene parcele s skladiščno stavbo nekdanje kamniške smodnišnice. Ta je po letih obnove zdaj končno prenovljena in že služi društvu za opravljanje njihove dejavnosti.

Društvo Gorska reševalna služba Kamnik (DGRS Kamnik) je 30. septembra 2022 slovesno odprlo svoje nove prostore in napovedalo projekt center za gorsko reševanje. Odprtje zaokrožuje praznovanje 100-letnice organiziranega gorskega reševanja na Kamniškem, ki ga je društvo začelo z izdajo jubilejnega koledarja, nadaljevalo s tiskovno konferenco, fotografsko razstavo v središču Kamnika in slavnostno akademijo. Jubilejno leto bo zaključila fotografska razstava na gradu Zaprice in izdaja društvenega zbornika.

Od skromnih začetkov v času bratov Erjavškov se je po drugi svetovni vojni gorsko reševanje na Kamniškem začelo bolj razvijati. Potreba po večjem znanju, vključevanje alpinistov v postajo, uporaba boljše opreme so bili vodilo razvoja. Postaja GRS Kamnik je v teh letih večkrat selila svoje arhive in skupno opremo iz hiše v hišo po Kamniku, z osamosvojitvijo in odcepitvijo od PD Kamnik pa še iz društvenih prostorov na Šutni na Perovo, kjer so ostali do konca leta 2018. Zdaj, po skromnih začetkih in številnih selitvah, je tabla Rešilne postaje Slovenskega planinskega društva, nekdaj pritrjene na pročelju gostilne Erjavšek v Stahovici, končno našla svoje mesto na novem domu kamniških reševalcev. Ta nosi hišno številko Fužine 74, 1241 Kamnik in se nahaja na skrajnem severnem koncu kompleksa nekdanje kamniške smodnišnice.

dgrs_kamnik_otvoritev_prostorov_foto_vladimir_habjan__5_

Pot od prvih načrtov pa vse do prenove, je orisal predsednik DGRS Kamnik Srečo Podbevšek: »Ko smo dobili to stavbo, je bila razvalina, v kateri je bilo nekdaj skladišče pirotehničnih sredstev. Ugotovili smo, da, če sami ne bomo zagrabili, ne bo iz tega nič in tako smo se lotili dela. Med zbiranjem donacij smo ugotovili, da nas družba in ljudje res podpirajo. Na prireditvah smo zbrali toliko sredstev, da smo uspešno začeli in s tem spodbudili tudi Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje in Občino Kamnik, da smo pravi, da sredstev ne zapravljamo in v dobrih treh letih nam je uspelo.« Nato pa napovedal, da bo DGRS Kamnik, od zdaj naprej, ko ima res dobre pogoje za svoje delovanje, več delalo tudi na področju preventive. »Tako imamo namen vsebinsko zapolniti prostore in da se bomo odpirali navzven, napovedali smo projekt center za gorsko reševanje. Poskušali bomo vrniti, kar je bilo vloženega v nas. Kjer je volja, tam je pot in prav je, da hodimo po poti, ki nas ne bo pripeljala v slepo ulico.«

Kamniški župan Matej Slapar je odprtje pozdravil: »Ne le, da je danes poseben in velik dan za članice in člane društva, danes je velik dan za celo občino! Ker ste gorske reševalke in reševalci tisti, ki vedno znova pridete na pomoč potrebnim v gorah. To ni samoumevno, to so velika dejanja. To opravljate, ko
greste zvečer od doma od svojih najbližjih v hribe reševat in pridete dol z rešeno osebo, marsikdaj pa tudi ne. Najmanj kar je, si zaslužite vsaj dobre in spodobne prostore. Po sto letih ste zdaj prvič na svojem. To je tudi zasluga donatorjev in vseh, ki ste na tem delali. Ko ste bili še v prostorih na Perovem, je prišlo do odločitve, da se je občinski delež prostorov prodal in ta sredstva, 110.000 evrov, je šlo v sklad. To je bil začetni kapital, da ste začeli razmišljati o nakupu svojih prostorov. S prošnjami, z nešteto prostovoljnimi urami, dobrodelnim koncertom in raznimi aktivnostmi ste pokrili razliko manjkajočih sredstev, da imate danes moderne in vrhunske prostore. Od tu se boste odpravljali, tja kjer vas potrebujejo.«

dgrs_kamnik_otvoritev_prostorov_foto_vladimir_habjan__8_

Zbrane pozdravil tudi namestnik generalnega direktorja Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Stanislav Lotrič: »Upam, da bomo tudi v bodoče v taki maniri, kot je danes, dobro sodelovali z DGRS Kamnik. Zelo rad pridem v take družbe, ker vem, da sem med dobrimi ljudmi, ker vem, da imajo le en cilj in sicer ta, da so se odločili, da bodo del svojega življenja posvetili pomoči drugim. Iz tega naslova se vam iskreno zahvaljujem. Predsedniku, gradbenemu oboru in vsem vam ter vsakemu posebej se zahvaljujem za to, da ste idejo, s katero ste prišli pred štirimi leti dejansko tudi uresničili na svojih ramenih in s svojimi rokami. Mi smo tukaj le, da vam malo pomagamo, večino pa ste naredili sami s pomočjo donatorjev in podpornikov ter volonterjev. Veliko je bilo ljudi, ki so samo zaradi tega, kar ste, pomagali ali ker ste sovaščani ali pač ker ste dobri ljudje. Hvala lepa v imenu države.« Najbolj razveseljiva pa namera države oz. URSZR, po začetku nurejanja prostorske problematike slovenskih gorskih reševalcev: »Šele pred petimi leti smo se pravzaprav v državi začeli zavedati, da naše GRS postaje in društva sploh nimajo ustreznih pogojev za delo. Trudili se bomo, da bomo pogoje za delo zagotovili, kolikor se bo le dalo in kolikor hitro bo možno.«

DGRS Kamnik je soustanoviteljica Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), zveze 17 društev in postaj iz cele Slovenije. V njihovem imenu je zbrane nagovoril predsednik GRZS, Gregor Dolinar: »Letos spomladi, ko je novo vodstvo GRZS začelo svoj mandat, smo se odločili, da bomo šli na teren k vsem 17 društvom in si ogledali, kako je pri njih. Zdaj z obiski počasi zaključujemo in moram povedati, da je veliko društev, ki deluje tako rekoč v izjemno slabih ali neustreznih prostorih. Nekateri se še vedno dobivajo v gostilnah, kar je vsekakor žalostno. Zato je toliko bolj veselo, da smo danes na enem od teh obiskov v teh prekrasnih prostorih. Zakaj je nekje drugje malo slabše, tukaj pa tako dobro, je več razlogov. Eden je to, da marsikdo gleda le na to, kako bo šel v hribe pomagat, potem pa bo hitro nazaj. Drug razlog je, kdor jezika špara, kruha strada. Če nič ne rečeš, potem tudi drugi ne vedo, da nekaj potrebuješ. Naslednji razlog je tudi ta, da samo se nič ne naredi. To se je še posebej izkazalo v Kamniku, kjer ste z izjemno zavzetostjo, pobudo in entuziazmom ter ogromno prostovoljnih ur člani začeli in postavili temelje, premaknili zadevo in prišli do tiste faze, ko ste z neko vizijo in z začetnimi rezultati prišli na lokalno skupnost. V imenu GRZS bi se rad zahvalil županu za razumevanje in vso pomoč ter vsem donatorjem v lokalnem okolju, ki je izjemno priskočilo na pomoč. Seveda tudi URSZR, še posebej Stanislavu Lotriču, ki je izjemno dobro pozna delovanje GRS, razume kakšne so naše potrebe in vedno z razumevanjem priskoči na pomoč. Rezultat vsega tega so ti prostori. V Kamniku ste zdaj na skoraj koncu te poti.«

dgrs_kamnik_otvoritev_prostorov_foto_vladimir_habjan__9_

Posebno prisrčen je bil pozdrav najstarejšega člana DGRS Kamnik, Ceneta Griljca: »S klobukom na glavi sem prišel, da se bom odkril temu velikem dogodku, predvsem pa vsem tem mladim fantom in dekletom, ki so opravili toliko prostovoljnega časa in težkega dela, da smo prišli do teh prostorov. Sto
let je trajalo, da smo jih končno dobili. V tem društvu sem od leta 1958, se pravi sem 10 let mlajši od te obletnice. V tem času sem bil petkrat udeležen pri preseljevanju. Za prostore, kjer smo začeli, ne bi mogel reči, da so sploh prostori, tako smo bili stisnjeni. To je zadnja lokacija, ki mi je v največji ponos, na lokacijo, od koder je najlepši pogled na kamniške planine. Mislim, da lahko rečem, da se bomo v bodoče vsi trudili, da bomo te prostore ohranjali v najboljšem stanju in da se nam ne bo treba nikdar več selit kamorkoli drugam. Tako lepo, kot se danes počutim, upam da se bom vse do kraja, dokler bom še sodeloval v društvu.«

Simbolno rezanje prusikove vrvice in s tem uradno odprtje lastnih prostorov so opravili predsednik Društva GRS Kamnik Srečo Podbevšek, namestnik generalnega direktorja URSZR Stanislav Lotrič in župan Občine Kamnik Matej Slapar.

dgrs_kamnik_otvoritev_prostorov_foto_vladimir_habjan__4_

Po izjavi za javnost povzel Matej Ogorevc
fotografiral Vladimir Habjan



Ob praznovanju 100-letnice Društva Gorska reševalna služba Kamnik:

Fotogalerija

 Vladimir Habjan

Visoki gostje (z leve): Miha Primc, podpredsednik GRZS, Matej Slapar, župan Občine Kamnik, Srečo Podbevšek, predsednik DGRS Kamnik, Stanislav Lotrič, namestnik generalnega direktorja URSZR, Gregor Dolinar, predsednik GRZS

  Vladimir Habjan1 / 10

Nagovor Sreča Podbevška, predsednika DGRS Kamnik.

  Vladimir Habjan2 / 10

Prireditev je vodila Irena Mušič Habjan, tajnica in društva in gorska reševalka.

  Vladimir Habjan3 / 10

Župan Občine Kamnik, Matej Slapar.

  Vladimir Habjan4 / 10

Člani gradbenega odbora ob prejemu priložnostnih daril.

  Vladimir Habjan5 / 10

Stanislav Lotrič, namestnik generalnega direktorja URSZR.

  Vladimir Habjan6 / 10

Gregor Dolinar, predsednik GRZS.

  Vladimir Habjan7 / 10

Cene Grilc, najstarejši član DGRS Kamnik.

  Vladimir Habjan8 / 10

Slavnostna torta.

  Vladimir Habjan9 / 10

Namestitev table DGRS Kamnik na predvečer slavnostne otvoritve novih prostorov.

  Vladimir Habjan10 / 10

 

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih