Slovenski oktet v večerni polfinale

Društva | Splošno | Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Objavil(a): Barbara Gradič Oset
V tirolski prestolnici se nadaljuje tekma svetovnega pokala v težavnostnem plezanju. Skozi kvalifikacijsko sito se je v večerni polfinale uvrstilo osem Slovencev, kar spet prinaša veselje v člansko reprezentanco. Ob 19.00 se bodo na steno podali Janja Garnbret, Lučka Rakovec, Mia Krampl, Sara Čopar, Vita LUkan in Lucija Tarkuš, med fanti pa LUka Potočar in Milan Preskar.
Člani slovenske reprezentance so danes prestali uvodno preizkušnjo sezone v težavnostnem plezanju. Ob 9.uri so se pričela ženske in moške kvalifikacije, ki so traja vso do 16.30, saj je bilo v Innsbrucku res veliko tekmovalcev. Po mnenju številnih plezalcev, mogoče celo preveč. 114 moških in 96 žensk se je pomerilo med sabo in 26 najboljših v vsaki kategoriji je prišlo naprej v polfinale.

PZS_Tezavnost_0255
Janja Garnbret vse do vrha (foto Grega Valančič)

Janja Garnbret je bila sproščena, saj je imela za sabo že četrtkova zmago. Garnbretova je v kvalifikacijah po uspešno preplezani prvi smeri in padcu pri 47+. oprimku, kar je bil najboljši izkupiček druge smeri, zanesljivo končala pred Južno Korejko Seo Chaehyun in Japonko Ai Mori.

PZS_Tezavnost_0008
Lučka Rakovec (foto Grega Valančič)

Lučki Rakovec
je v kvalifikacijah pripadlo sedmo mesto, Mii Krampl pa deveto mesto. Sara Čopar je pristala na 22. mestu, Vita Lukan 25. in Lucija Trakuš je ujela zadnje 26. mesto.  Lana Skušek je za štiri mesta zrešila polfinale in pristala na 30. mestu.

Pri moških izkopiček ni bil tako dober. V polfinale se je uspelo uvrstili Luki Potočarju in Milan PreskarjuMartin Bergant je ostal zunaj polfinala, osvojil je 42. mesto, Gregor Vezonik 67. in mladi Lovro Črep 70. mesto. To je bil prvi nastop 18-letnega Lovra Črepa v slovenski članski reprezentanci. "Led je prebit, vesel sem, da sem smel tekmovati. Je pa to povsem drug nivo tekmovanja in vzdušja kot na mladinskih tekmovanjih. Upam, da bom še nastopil na kakšni tekmi, če ne drugega vsaj v Kopru."

PZS_Tezavnost_0211
Milan Preskar je lani za las zgrešil polfinale, letos suvereno v boj za najvišja mesta (foto Grega Valančič)

Drugo merjenje moči moških in žensk na steni v Innsbrucku se bo začelo ob 19. uri. Ženski finale bo v nedeljo ob 19.30, moški pa ob 20.30.

PZS_Tezavnost_0015
Sara Čopar je končala tretji letnik gimnazije in zdaj bo vse skupaj precej lažje. (foto Grega Valančič)

V polfinale se je uvrstila mlada plezalka Sara Čopar, ki je na tekmo prišla direktno iz šolskih klopi. Sara je namreč v petek uspešno zaključila tretji letnik I. gimnazije v Celju. Pred dnevi se je vrnila z mladinskega evropskega prvenstva v balvanih, kjer je zasedla četrto mesto. Pred tem je bila dvakrat na tekmi svetovnega pokala v balvanih, na Japonskem je zasedla 22. mesto in v Koreji 33. "Zelo sem vesela, da sem v Innsbrucku, prve tekma v težavnosti, smeri so vedno dobre, dobro se počutim, ker sem končala tretji letnik. Na EP sem pričakovala več, nisem se dobro počutila dobro, nisem bila v dobri formi. Zdaj se osredotočam na težavnost, upam, da bom izbrana za čim več tekem in se bo dobra lanska sezona nadgradila. "