petek, 11. oktober 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

sobota, 18. maj 2024, ob 10.30 uri, ogledov: 1633

Mia Krampl najuspešnejša Slovenka v olimpijskih kvalifikacijah v Šanghaju

Športno plezanje | 
Komisija za športno plezanje | 
Objavil(a): Manca Ogrin
Štirje člani slovenske reprezentance v športnem plezanju so 18. maja nastopili v polfinalu prvega dela olimpijskih kvalifikacij v Šanghaju, a se žal nikomur ni uspelo uvrstiti med osmerico finalistov. Najboljši rezultat, 12. mesto, je dosegla Mia Krampl, Anže Peharc in Luka Potočar sta se uvrstila na 14. oziroma 15. mesto, Lucija Tarkuš pa je polfinale sklenila kot 18. Drugi del olimpijskih kvalifikacij jih čaka od 19. do 23. junija v Budimpešti, ko bodo znani še dodatni potniki za poletne olimpijske igre Pariz 2024.
Na Kitajskem se za nastop na poletnih olimpijskih igrah v Parizu v konkurenci 48 športnih plezalk in 46 plezalcev poteguje osem Slovencev, ki lovijo še preostale tri olimpijske kvote - eno žensko in dve moški. Rezultati v Šanghaju so zanje popotnica za drugi del olimpijskih kvalifikacij, ki bo med 20. in 23. junijem v Budimpešti, tam pa bo znanih deset potnic in deset potnikov na olimpijske igre Pariz 2024, kjer bo Janja Garnbret avgusta branila naslov olimpijske prvakinje.

oqs_sanghaj_peharc_tarkus_krampl_potocar_foto_grega_valancic
Slovenski polfinalisti olimpijskih kvalifikacij v Šanghaju so bili Anže Peharc, Lucija Tarkuš, Mia Krampl in Luka Potočar (foto Grega Valančič/PZS)

Četrtkovim kvalifikacijam v balvanskem plezanju in petkovim v težavnosti je na olimpijskem kvalifikacijskem turnirju v Šanghaju v soboto, 18. maja, sledil polfinale obeh disciplin s štirimi slovenskimi predstavniki, med katerimi je bila najuspešnejša Mia Krampl (AO PD Kranj). "Po polfinalu so občutki mešani. Seveda sem vesela, da mi je uspelo priti v polfinale in dokaj dobro odplezati, a predvsem v težavnosti sem pričakovala več. Ne vem, a je bila težava v glavi ali v rokah, to bom poskusila ugotoviti v naslednjih dneh. Zagotovo pa je dobra popotnica za Budimpešto, da lahko grem tja samozavestno, najprej pa domov in opraviti še nekaj zadnjih treningov in - gremo dalje," je dejala 23-letna športna plezalka z Golnika, ki je z 11. mestom v težavnosti in 12. na balvanih zasedla končno 12. mesto.

"Moram priznati, da sem se malo presenetila, koliko točk mi je uspelo zbrati v balvanih in res sem zadovoljna s tem nastopom. V težavnosti pa vem, da to ni bilo to in sem pričakovala več. Morda sem slabo zataknila peto in mi je odneslo nogo, a to ni bila glavna težava, saj me roke niso več držale. Do Budimpešte bo treba še malo trenirati, a se mi zdi, da mi lahko uspe," je optimistična Mia Krampl, ki je že nastopila na olimpijskih igrah v Tokiu leta 2021, verjame pa tudi v uspešen razplet olimpijskih kvalifikacij za Pariz: "Glede na rezultat se mi zdi olimpijska vozovnica čisto dosegljiva, ampak še vedno do zadnje tekme, do zadnje smeri ne bo odločeno, in vem, da se je treba boriti do zadnje smeri. Vem, da so punce res močne, zato bo treba pokazati še boljši nastop kot danes, in tudi Slovenke so mi za petami, tako da ne bo popuščanja." 

oqs_sanghaj_mia_krampl_tezavnost_foto_ifsc
Mia Krampl z 12. mestom najuspešnejša slovenska predstavnica v prvem delu olimpijskih kvalifikacij v Šanghaju (foto IFSC)

V moški konkurenci je najboljši slovenski dosežek uspel Anžetu Peharcu (AO PD Kranj) s končnim 14. mestom v polfinalu, ki ga je sestavil iz 11. mesta na balvanih in 20. v težavnosti. "Nastop na Kitajskem bi ocenil kot zelo dobrega, res sem balvansko rundo odplezal tako, kot sem vedel, da jo moram. Z balvanskim delom sem res lahko samo zadovoljen in tudi sam se počutim, da sem dal sto odstotkov. Težavnost je bila težka, razmere niso bile ugodne, bilo je vroče, bil sem že malo utrujen, in čeprav to ni moja primarna disciplina, sem dal vse od sebe, tako da sem z nastopom zadovoljen," je svoj polfinalni nastop ocenil 26-letni Tržičan, nadvse zadovoljen z izkupičkom prvega dela olimpijskih kvalifikacij: "Končni rezultat me je presenetil. Vedel sem, da lahko to dosežem na tekmi, ampak sem vedel, da je še dolga pot do tu, kjer sem zdaj. Na koncu sem lahko zelo zelo zadovoljen - kaj bi lahko bila boljša popotnica za Budimpešto kot pa 14. rezultat na Kitajskem!"

oqs_sanghaj_anze_peharc_foto_ifsc
Anže Peharc s 14. mestom v Šanghaju najuspešnejši slovenski moški predstavnik (foto IFSC)

Tik za petami Peharcu je bil njegov reprezentančni kolega Luka Potočar (ŠPO PD Radovljica), ki je polfinale končal na 15. mestu (7. mesto v težavnosti in 18. na balvanih). "V balvanih imam še precej rezerve in lahko tam dobim še precej točk. Tudi če pogledam točke iz težavnosti v kvalifikacijah in zdaj v polfinalu, kjer jih je bilo manj zaradi precej težje smeri, se mi zdi, da se v balvanih naredi tista razlika. Res sem zadovoljen s svojo formo v težavnosti, zagotovo pa bi se dalo še kaj izboljšati. Do Budimpešte je še nekaj časa za napredek tako v težavnosti kot balvanih. Vesel sem za končno 15. mesto, ki je kar blizu olimpijskih vozovnic," je iz Šanghaja sporočil 22-letni Jeseničan, ki ostaja v lovu na olimpijsko kvoto: "Mislim, da zdaj še nihče ne preračunava točk in kako bo treba nastopati v Budimpešti. Tudi jaz bom plezal, kot sem tukaj. Naučil pa sem se, da je treba pred tekmo čuvati kožo, ker je bila v polfinalu moja koža kar slaba, vsak oprimek me je precej bolel in ni bilo fajn plezati. Kot sem rekel, napredek v balvanih je obvezen, da se izboljša rezultat, in zagotovo bom v Budimpešti lovil finale in s tem olimpijsko vozovnico."

oqs_sanghaj_luka_potocar_foto_ifsc
Luka Potočar na 15. mestu v Šanghaju skupaj s Peharcem junija v Budimpešti nadaljuje lov na olimpijsko vozovnico (foto IFSC)

Najmlajša predstavnica Slovenije v polfinalu Lucija Tarkuš (AK Impol Slovenska Bistrica), ki se je izkazala z devetim mestom v kvalifikacijah, je polfinale sklenila na 18. mestu (12. v težavnosti in 17. na balvanih). "Moje plezanje v polfinalu ni bilo tako dobro kot v kvalifikacijah. Zataknilo se je že pri balvanih, ki sem jih odplezala slabo. Padla sem z vrha prvih dveh balvanov, kar bi naredilo kar veliko razliko, tudi že v samozavesti za nadaljevanje balvanov. Smer se je izkazala za še težjo kot v kvalifikacijah, tako da z njo nisi mogel nadoknaditi zaostanka iz balvanov. Res sem naredila manjšo napako v smeri, a že v balvanih sem imela tako velik zaostanek, da ga v težavnosti nisem mogla nadoknaditi," je vtise strnila 20-letna Bistričanka, ki že razmišlja o nadaljevanju olimpijskih kvalifikacij: "Tekma v Šanghaju je dobra popotnica za naprej, če ne drugega, sem si v kvalifikacijah dokazala, da lahko dobro plezam, zdaj pa imam še slab mesec časa, da popravim manjše podrobnosti. Upam na čim boljše plezanje v Budimpešti, do takrat pa je moj načrt trenirati in narediti vse, kar je v moji moči, da bom v Budimpešti v najboljši formi in odplezala, kot znam." 

oqs_sanghaj_lucija_tarkus_foto_ifsc
Lucija Tarkuš je bila najuspešnejša Slovenka v kvalifikacijah, polfinale pa je na Kitajskem končala na 18. mestu (foto IFSC)

Zmagovalca polfinala olimpijskih kvalifikacij v Šanghaju sta bila Južna Korejca Chaehyun Seo in Dohyun Lee, v finale napreduje najboljša osmerica. Finale je na sporedu v nedeljo, 19. maja, in sicer se moški začne ob 4.00 po srednjeevropskem času, ženski pa ob 9.30. V živo ga lahko brezplačno spremljate prek spletne strani Olympic Channel.

Presenetljivo preboj v polfinale ni uspel Viti Lukan (ŠPO PD Radovljica), sicer osmi v težavnosti, a 35. na balvanih, kar ji je prineslo skupno 24. mesto kvalifikacij, v polfinale pa je napredovala najboljša dvajseterica. Zan Lovenjak Sudar (PK Scena) je kvalifikacije sklenil na 30. mestu (17. na balvanih in 37. v težavnosti), Sara Čopar (ŠPO PD Celje Matica) na 33. (14. v težavnosti in 37. na balvanih) in Martin Bergant (PK Škofja Loka) na 35. mestu (23. v težavnosti in 42. na balvanih). Svoje varovance na Kitajskem spremljajo selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren, trenerja Luka Fonda in Domen Švab ter fizioterapevt Sašo Oštir.

oqs_slo_climbing_foto_domen_svab
Slovenska reprezentanca v športnem plezanju v prvem delu olimpijskih kvalifikacij na Kitajskem (foto Domen Švab)


Manca Ogrin

--------------------------
Povezane novice:
Športni plezalci začenjajo lov na preostale tri olimpijske kvote 
Olimpijske kvalifikacije 2024 - Šanghaj | urnik in prenos v živo 
Peharc, Tarkuš in Krampl najuspešneje začeli balvanski del olimpijskih kvalifikacij 
Štirje Slovenci v polfinale olimpijskih kvalifikacij v Šanghaju

------------------------
Medijske objave:
Brez slovenskega finala v Šanghaju (STA)
Slovenski plezalci brez finala v Šanghaju (MMC RTV Slovenija)
Brez veselja za slovenske plezalce v Šanghaju (Delo)
Brez slovenskega finala v Šanghaju (Siol.net)

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih