ponedeljek, 14. oktober 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 19. september 2024, ob 0. uri, ogledov: 500

Priznanje HR&M 2024 v rokah inPlanincev za inovativno vključevanje na Slovenski planinski poti

Odbor inPlaninec | 
Objavil(a): Jurček NOWAKK
Zahvaljujemo se vam, ki ste opazili projekt. Vam, ki ste ga prepoznali, vam, ki ste v njem sodelovali in vsem, ki ste vanj verjeli. Hvaležnost, ki jo izražamo danes ob prejemu priznanja vsem vam, je kot svetla zvezda, ki osvetljuje projekt v času nenehnega hitenja. Je tista čustvena drža, ki ima tako neverjetno moč, da je spremenila pogled marsikaterega posameznika na življenje. Ni pomembno, kako dolgo smo živeli z omejitvami. Če stopimo v temno sobo in prižgemo luč, ni pomembno, ali je bila soba v temi en dan, en teden ali deset tisoč let. Ko prižgemo luč, je soba razsvetljena. In ko se zavemo svojih sposobnosti, je luč prižgana.
Priznanje HR&M Projekt leta 2024 v rokah inPlanincev za uspešno izvedbo projekta inPlaninci po Slovenski planinski poti za vključevanje invalidov in oseb s posebnimi potrebami v planinske aktivnosti.

Na HR&M festivalu 2024 so, 17. septembra 2024, razglasili zmagovalce izbora za HR&M projekt leta. »Bralci revije in portala HR&M ter udeleženci festivala so izglasovali tri izjemne HR projekte, ki so izstopali po inovativnosti, vključevanju zaposlenih ter pozitivnem vplivu na delovna okolja. Projekti, ki prihajajo iz različnih sektorjev, dokazujejo, da je mogoče z inovativnim pristopom bistveno izboljšati organizacijsko kulturo in zadovoljstvo zaposlenih. Zmagovalci letošnjega izbora so: Mikro+Polo v kategoriji mala in srednje velika podjetja, Novartis v kategoriji velika podjetja in Planinska zveza Slovenije v kategoriji javne in nepridobitne organizacije,« so povedali organizatorji.

HM_M_projekt_2024
Na sliki skupina inPlanincev obsijani s soncem na zeleni travi obsijani, na nebu se predejo sivkasti oblaki, arhiv inPlaninec

Projekt se je začel kot majhna pobuda, vendar je z odločnostjo in podporo prostovoljcev zrasel in pritegnil tudi takšne, ki jim hribi niso dišali. S prilagoditvami in medsebojno pomočjo je projekt omogočil, da invalidi in osebe s posebnimi potrebami doživijo lepote narave. Pohodom z inPlaninci se je v treh letih pridružilo več kot 3000 udeležencev, med njimi več kot 550 invalidov in oseb s posebnimi potrebami, ki so s pomočjo prostovoljcev uživali v gorskem svetu, ki bi jim bil drugače nedostopen.

»Vizija, ki ji sledimo, je omogočati priložnosti za inPlanince,« je povedal vodja odbora inPlaninec in nadaljeval. »Priznanje, ki smo ga dobili pripada vsem prostovoljcem. Skupnost inPlaninec je s projektom postala močna, povezana in vključujoča. Najpomembnejši pa so odnosi, sprejemanje različnosti ter medsebojna pomoč. Zahvaljujem se vsem prostovoljcem, ki so nesebično namenili svoj čas in energijo za pohode z nami. Hvala, da ste.«

HM_M_projekt_2024__3_
Na sliki sta  izpostavljena priznanja za "Top Finalista" in "HR&M Projekt leta 2024" za Odbor inPlaninec pri Planinski zvezi Slovenije za  projekt "inPlaninci po Slovenski planinski poti". Priznanji sta postavljeni na zelenem travniku, kar simbolizira povezanost s naravo in predanost projektu, arhiv inPlaninec

Prostovoljka Alenka je z navdušenjem delila svoje veselje ob prejetem priznanju: »Skupina inPlaninec in projekt Slovenska planinska pot sta na začetku naše poti bila skoraj neopažena, vendar pa nas zdaj objave, pohvale in zahvale ter splošno veselje spodbujajo k še večjemu prostovoljnemu delu. Biti del skupnosti inPlaninec pomeni, da vsak teden izvedemo enega ali celo dva pohoda, v katere so vključeni tudi posamezniki na invalidskih vozičkih. Kot skupina se vedno odlično razumemo, in pozitivno vzdušje z naših pohodov prenašamo tudi v naše domove. Iskreno se zahvaljujemo vsem, ki nas podpirate. Z vašo pomočjo prispevamo k lepšemu svetu za mnoge, ki se soočajo z omejitvami.«

HM_M_projekt_2024_4
Na sliki skkupina inPlanincev na odru, arhiv inPlaninec

Ključne poudarke projekta je pojasnil vodja odbora: »Vključevanje invalidov in oseb s posebnimi potrebami v planinske aktivnosti ne le povečuje njihovo telesno dejavnost, temveč tudi prispeva k njihovi socialni vključenosti. Ponosni smo na prostovoljstvo in medsebojna pomoč, ki sta ključna dejavnika in sta omogočila uspeh projekta. Več kot 240 prostovoljcev je prispevalo več kot 7000 ur svojega časa, kar je zagotovilo varno in uspešno izvedbo pohodov. Projekt ozavešča o pomenu inkluzije in dostopnosti v družbi. Ne stremimo zgolj za tem, da naredimo gore dostopne, temveč za to, da pokažemo, da je s pravim pristopom lahko omogočimo izkušnjo narave.«

Projekt je v sodelovanju s številnimi planinskimi društvi, invalidskimi organizacijami in prostovoljci uspešno ustvaril priložnosti, ki omogočajo, da osebe z omejitvami skupaj z drugimi uživajo v gorskih pohodih po Slovenski planinski poti. Posebno pozornost je imela varnosti in prilagojene poti za zagotavljanje varnih in dostopnih doživetij.

HM_M_projekt_2024__1_
Na sliki štirje inPlaninci stopajo eden zraven drugega, arhiv inPlaninec

Zakaj so se lotili projekta inPlaninci po Slovenski planinski poti je povedal predsednik KPŠRD »Karel Jeraj« Miha Jakopin: »Pobudo je dala Sabina slepa planinka, ki je želela obuditi podvig izpred 60 let, ko je skupina slepih prehodila celotno Slovensko planinsko pot. Projekt izpostavlja pomen vključevanja vseh v planinske aktivnosti, ne glede na fizične omejitve, ter spodbuja povezovanje in sodelovanje v planinski skupnosti. Cilj projekta je, da vsak posameznik doživi moč narave in pohodništva, ne glede na svoje sposobnosti. Najbolj mi je v spominu ostal vzpon na Triglav

Nataša, paraplezalka in navdrušena planinka je o družbenih učinkih projekta povzela: »Projekt inPlaninci povečuje telesno dejavnost invalidov in oseb s posebnimi potrebami in krepi socialno vkljčenost in medsebojno pomoč. Prostovoljci skozi projekt pridobivajo dragocene izkušnje, krepijo svojo empatijo ter hkrati aktivno sodelujejo pri ustvarjanju bolj vključujoče družbe. Projekt je izjemen primer družbene odgovornosti, saj pomaga zmanjševati duševne stiske in izboljšuje splošno kakovost življenja invalidov in njihovih družin.«

HM&M_projekt_2024 (9)_1  HM_M_projekt_2024__10_

Gorazdu je zraven pohodništva priraslo k srcu plezanje in je član Slovenske paraplezalne reprezentance, hvaležen je za izkušnje v naravi: »Zahvaljujemo se vsem, ki ste prispevali k uspehu tega projekta - prostovoljcem, udeležencem, podpornikom in vsem, ki ste nas podprli z glasovanjem. Vaša podpora nam veliko pomeni, največ pa nam pomeni, da smo lahko del družbe, da smo vidni, četudi sami ne vidimo.«

HM_M_projekt_2024_6
Na sliki čepi moški s čepico in očali, oblečen je v jeans hlače in črno jakno, v rokah drži priznanje, arhiv inPlaninec


»Hvaležnost je pogosto spregledana in samoumevna. Mi jo poklanjamo in z vsem srcem in sporočamo: »Ne hodite tja, kamor vodi utečena pot. Namesto tega pojdite tja, kjer ni poti, in pustite sled. Samo tisti, ki si drznejo iti predaleč lahko ugotovijo, kako daleč lahko sežejo.« je zapisal Thomas Stearns.
»Udeleženci projekta inPlaninec smo sled tudi pustili. Hvala vsem!« so povedali v en glas.

HM_M_projekt_2024__2_
Na sliki inPlaninci pod reklamnim portalom, arhiv inPlaninec

S projektom inPlaninci po Slovenski planinski poti, ki se je zaključil na Debelem Rtiču, odbor inPlanincev pri Planinski zvezi Slovenije še naprej spreminja življenja in prinaša neprecenljive izkušnje narave tistim, ki so jim bile te do zdaj morda nedosegljive.


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih