torek, 14. januar 2025
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 7. januar 2025, ob 10.45 uri, ogledov: 945

Mojstranške veverice | PREDNAROČILO nove knjige o plezalskih legendah

Alpinizem | Planinska kultura | 
Komisija za alpinizem | 
Planinsko društvo Dovje - Mojstrana | 
Objavil(a): Manca Ogrin
V šestdesetih letih prejšnjega stoletja so se mladci v Mojstrani in na Dovjem merili in ostrili svoj pogum s plezanjem v domačih stenah, s smučanjem ali skoki v bližnji Planici. Po prvi domači šoli so jih plezalska stremljenja vodila naprej v Durmitor, Dolomite in še dlje. Po zgledu znanih Cortinskih veveric so tudi sami začeli nositi rdeče puloverje z izvezenim znakom veveric in se poimenovali Mojstranške veverice. Tudi sami so postali uspešni alpinisti, smučarji, gorski reševalci in organizatorji športnih dogodkov, njihove legendarne zgodbe pa lahko beremo tudi v novi knjigi Planinske založbe, gradivo za katero je zbral in uredil Vladimir Habjan.
V šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja se je v Mojstrani odvilo pomembno obdobje slovenskega alpinizma. Štirje mladi fantje, Klavdij Mlekuž, Zvone Kofler, Janko Ažman in Janez Brojan so takrat natančno vedeli, kaj si želijo, ter so si to upali in tudi znali izpeljati. Niso si po naključju za vzor izbrali slavnih Cortinskih veveric iz Cortine d' Ampezzo. Leta 1972 sta zaradi svojih odličnih vzponov postala člana Mojstranških veveric tudi Janez Dovžan in Miha Smolej, oba z Dovjega. Dejavnosti, ki so jih negovale Veverice, so bile plezanje, smučanje, gorsko reševanje, organizacija športnih dogodkov in izobraževanje. Čas vrhunskega plezanja Mojstranških veveric bi lahko šteli v obdobju od leta 1963 do leta 1977, torej krepko več kot desetletje. Veverice iz Mojstrane so krepko dvignili raven takratnega slovenskega alpinizma in je primerjava s Cortinskimi vevericami mogoča in povsem upravičena.

mojstranske_veverice_knjiga_foto_polde_karlin
Mojstranške veverice, nova knjiga Planinske založbe o plezalskih legendah šestdesetih in sedemdesetih let. Na fotografiji iz leta 1968 z leve Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Zvone Kofler in Janez Brojan. (foto Polde Karlin/arhiv Planinskega vestnika)

Pred krepko več kot pol stoletja so dodobra razburkali domačo alpinistično sceno in s svojimi vrhunskimi podvigi v domačih stenah, Dolomitih in centralnih Alpah ter pozneje v Hindukušu, El Capitanu, Himalaji, Andih in na Aljaski zbudili pozornost tudi onkraj meja. Hkrati so bili jedro Gorske reševalne službe Mojstrana, ki je v tistem času opravila največja in najtežja reševanja v gorah. Mojstranškim vevericam se je Planinska zveza Slovenije leta 2023 poklonila s priznanjem za življenjsko delo v alpinizmu.

mojstranske_veverice_zivljenjsko_delo_v_alpinizumu_2023_foto_vladimir_habjan
Mojstranškim vevericam se je Planinska zveza Slovenije leta 2023 poklonila s priznanjem za življenjsko delo v alpinizmu. Od leve stojijo Janez Dovžan, Janez Brojan, Klavdij Mlekuž, Janko Ažman in Julči Smolej (žena Mihe Smoleja). (foto Vladimir Habjan)

V novi knjigi Planinske založbe Mojstranške veverice sledimo najprej urednikovemu kronološkemu pregledu najodmevnejših preplezanih smeri in odprav v Alpah, Himalaji in južnoameriških gorah. Sestavni in neločljivi del njihovih aktivnosti je tudi humanitarno delo v gorski reševalni službi in delo pri organizaciji različnih (predvsem športnih) prireditev. Za vse to so prejeli pomembna družbena priznanja. V drugem delu knjige beremo številne zapise članov Mojstranških veveric, ki so se izkazali ne le kot odlični plezalci, pač pa tudi kot mojstrski zapisovalci svojih podvigov. Iz mnogo zapisov veje tudi velika naklonjenost reševanju v gorah, prav vsi so bili prisotni na najzahtevnejših intervencijah. Besedila v knjigi dodatno ponazarjajo in popestrijo številne fotografije iz arhivov Mojstranških veveric in podobe drugih avtorjev. Gradivo za knjigo je zbral in uredil Vladimir Habjan, ki je tudi avtor kronološkega pregleda. Strokovni pregled knjige sta opravila Žarko Rovšček in France Malešič.


PREDNAROČILO:
Knjiga MOJSTRANŠKE VEVERICE izide 20. januarja. Do izida lahko izkoristite prednaročniško ceno z 20 % popustom. Namesto 32,90 € je na voljo za 26,32 €.

Naročite knjigo MOJSTRANŠKE VEVERICE v spletni Planinski trgovini, na e-naslovu trgovina@pzs.si ali na brezplačni številki 080 18 93.


Mojstranške veverice smo gostili v podcastu PZS V steni
Janez Dovžan - vrhunski alpinist in srčni gorski reševalec na 8000 metrih
Klavdij Mlekuž: vrhunski alpinist, član Mojstranških veveric in gorski reševalec

Srečnim okoliščinam smo lahko hvaležni, da je štirica zrelih mož od šestih, modrosti polnih živih legend, danes še vedno med nami. Pred nami je pripoved o njih in tistih, ki so jih žal prezgodaj zapustili. Spoštljivo jim prisluhnimo! 

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2025
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih