sreda, 23. julij 2025
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 22. julij 2025, ob 7.30 uri, ogledov: 86

Planinski vestnik | več strani in dvojna številka za poletni oddih

Planinska kultura | 
Odbor za založništvo in informiranje | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
V dvojni poletni številki Planinskega vestnika smo za temo meseca oz. dveh mesecev pripravili temo o duševnem zdravju v gorništvu. Nedavno smo pisali o celi paleti tem, ki izvirajo iz naše duševnosti - vse od strahu, dvomov, žalovanja, ljubezni do vztrajnosti. Gore so že od nekdaj prostor, kamor človek hodi iskat samega sebe - včasih zato, da bi našel mir, drugič zato, da bi se preizkusil, tretjič, da bi pobegnil. In prav v teh pobegih, iskanjih in vračanjih se prepletajo niti naše duševnosti.

Pogovarjali smo se z Maticem Novakom, po duši reševalcem, ki pravi, da bi vsem predpisal uro gozda na dan.
Drugi pogovor je z županjo občine Kranjska Gora Henriko Zupan, s katero smo se pogovarjali o prometnih režimih parkiranja in cestnin v Vratih, na Vršiču, v Mojstrani, Krmi in na tamkajšnjih izhodiščih za hribe.

Potepamo se po strehi Bernskih Alp, po Korziki, po Poti Malega princa in po dolini Kaghan v pogorju Karakorum. Objavljamo zgodbo o strahu nad prepadnimi stenami in o mladinskem taboru drugače, ko so se mladi odpravili na planinsko avanturo po poti Via Adriatica. Pišemo o pastirski zgodbi nekoliko drugače, o vseslovenskem srečanju planincev na Jančah in o verjetnostih vremenskih napovedi, da se uresničijo ali ne. V dvojni številki boste našli tudi veliko fotografijo na treh straneh na sredini Vestnika, pa številna doživetja.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo na na raziskovanje pirenejskih narodnih parkov in v Kamniško-Savinjske Alpe. V Pirenejih vas vabimo na slap Grande cascade, slap Cola de Caballo, na Punto Acuto (2242 m) in na Tuc de Ratera (2861 m), doma pa vas vabimo na Jezersko in Kokrsko Kočno (2540 m in 2520 m), na Brano (2252 m), na Ojstrico (2350 m) in na Peco (2125 m).

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček (tokrat o neurju v gorah), strip (o Jožu Čopu), vzgoja (o tem, kako ravnati, ko se zgodi nesreča), literatura, planinska organizacija in novice.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh tega poletja!

PDF Uvodnik, kazalo

PV___nakup_7_8_2025


TEMA MESECA
Duševno zdravje v gorah

INTERVJU
Matic Novak

ALPE
Na strehi Bernskih Alp

STRAH
Blizu roba

MLADI
Mladinski tabor drugače

Z NAMI NA POT
Gorski zid med Atlantikom in Sredozemljem

OPISI
Grintovci in Karavanke

PLANINČKOV KOTIČEK
Neurje v gorah

INTERVJU
Henrika Zupan

PASTIRSKA ZGODBA
Pet starih fotografij

DOŽIVETJE
Dva vrhova in en obok

GORSKO REŠEVANJE
Aktivnosti v gorah so lahko nevarne

ZGODBE IZPOD HIMALAJE
Smaragdno jezero

POTOPIS
Kako sem se zaljubila v princa

PLANINSKI PRAZNIK
Vseslovensko srečanje na Jančah

VREME
Me bo danes v hribih dobil dež?

STRIP
En in edini Joža Čop

MINIATURA
Dan brez kave

LETERATURA

PLANINSKA ORGANIZACIJA

NOVICE

planinska_trgovina_pzs_186x130
 
 
 Spregovoriti o težkih temah

V Planinskem vestniku smo nedavno pisali o celi paleti tem, ki izvirajo iz naše duševnosti: vse od strahu, dvomov, žalovanja, ljubezni do vztrajnosti in še česa. Kako vendar ne bi, ko pa je vse našteto neizpodbitni del življenja slehernika. Gore so že od nekdaj prostor, kamor človek hodi iskat samega sebe - včasih zato, da bi našel mir, drugič zato, da bi se preizkusil, tretjič, da bi pobegnil. In prav v teh pobegih, iskanjih in vračanjih se prepletajo niti naše duševnosti.

Pa vendar, ko omenimo duševno zdravje, marsikdo zastriže z ušesi (ali pa zavije z očmi) češ, to se pa mene ne tiče, to so pač tiste zgodbe, s katerimi se ukvarjajo psihologi, psihiatri in socialne delavke. Neprijetne, težke teme, ki spadajo za zaprta vrata proč od nas, ki nimamo diagnoz. Pa je res tako? Kdo med nami še ni imel izkušnje, v gorah ali dolini, ki nas ne bi močno zaznamovala? Bralci imamo radi izlete, potopise in rekreacijo na soncu in svežem zraku - vse tisto, kar ljudem s težavami v duševnem zdravju skorajda pregovorno primanjkuje. Študije res dokazujejo mnoge pozitivne učinke gibanja v naravi na naše počutje. Mnogim prav to služi kot motivacija za sopihanje v hrib. Nekateri v samoti gora končno najdejo notranji mir, drugi le v steni zmorejo popolno osredotočenost, spet tretji lahko zvečer oko zatisnejo šele po adrenalinskem teku po vrhovih. Gore so za marsikoga edini terapevt, s katerim so pripravljeni navezati stik.

A udejstvovanje v gorništvu lahko prinese tudi neugodne posledice za duševno zdravje: depresijo ob resnih poškodbah, zaradi katerih nekdo ne bo več zmogel sesti na gorsko kolo ali se vzpenjati po zasneženih grapah; travmo in t. i. krivdo preživelega ob smrti soplezalca; motnje hranjenja v pehanju za izjemnimi dosežki v profesionalnih panogah; težave z nespečnostjo po zahtevnih reševalnih akcijah; upad kognitivnih funkcij po daljši izpostavljenosti na visokih nadmorskih višinah. In še in še. Marsikdo, ki danes obuje gojzarje, v resnici beži pred stiskami doma. Ali pa prav tam - na samotnem grebenu - prvič sliši tisto, kar je dolgo potiskal v ozadje.

Gore nas učijo, da je življenje preplet vzponov in sestopov. Da si lahko danes na vrhu in jutri ležiš pod steno. Da nas drobna cvetlica ob poti kdaj razveseli bolj kot razgled s Triglava. In da si je včasih treba priznati, da ne zmoremo iti naprej.
Bolj ali manj burno dogajanje v naši notranjosti je lastno vsakomur, zato je modro, da o teh temah iskreno spregovorimo. Ne le da s tem razbijamo stereotipe in tabuje, ampak lahko odkrijemo tudi, da v svojih doživljanjih nismo sami, ter tako najdemo skupnost, ki nas razume, razbremeni in podpira. Duševno zdravje ni eksotična tema - le odtujena in pogosto utišana je. A vsak, ki se je kdaj v nevihti bal za svoje življenje ali občutil žalost ob izgubi, ve, kako globoko ti trenutki zarežejo. To so teme, ki živijo med nami - na poti skozi rušje, v mrzlih bivakih in v dolgih večerih, ko se gore zdijo še bolj mogočne in vredne strahospoštovanja.

Veseli me, da bomo v tej številki spregovorili o tistih plasteh, ki (pre)pogosto ostanejo skrite pod vetrovkami, in o občutkih, ki se razpršijo v vetru na vrhovih. Predvsem pa o tem, da vsak izmed nas, ne glede na število preplezanih smeri ali osvojenih gora, kdaj potrebuje oporo. Pa naj bo to v obliki pogovora, dotika ali samo tihega skupnega trenutka nekje na neobljudeni planini.

 

Simona Nahtigal















e_pv_2

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2025
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih