četrtek, 25. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 30. junij 2009, ob 0. uri, ogledov: 1741

Prvi vodnik po Slovenski planinski poti v angleškem jeziku

TREKKING  IN  SLOVENIA

»The Slovene high level  route«

»Slovenska planinska pot« ali največkrat poimenovana » slovenska planinska transverzala« se je zgodila 3. aprila leta 1954 na pobudo in vsebinskega  koncepta prof. Ivana Šumljaka iz Maribora. Ta vezna planinska pot, ki poteka od Maribora do Ankarana v dolžini 500 kilometrov je obenem tudi začetek nastajanja t.i. sistemsko in vsebinsko  oblikovanih planinskih poti v Alpah, pa tudi v Evropi in svetu nasploh.  In ob  55. obletnici »Slovenske planinske transverzale« se zgodil tudi prvi   sodobni   vodnik napisan  v angleščini, ki ga je izdala  in založila angleška  založba   «CICERONE«,  svetovno   znana in specializirana založba za izdajo  najbolj kakovostnih vodnikov z več kot 40 letno tradicijo. 

Avtorja vodnika sta  Justi Cary in Roy Clark. Oba sta se s hribi srečala že v najstniških letih. Izkušnje, ki sta sta jih dobila in pridobila v gorah so izoblikovale njuni življenji. Njuna strast in ljubezen do narave ju je vodila po mnogih krajih , gorstvih sveta: Islandija, Severna Amerika, Jordanija, Nova Zelandija, ... Vse to je pustilo sledi  v njuni globoki navezanosti do narave in  raznih oblikah športa, rekreacije ki jih nudi gorsko planinski svet:  tek na smučeh, alpsko smučanje, vožnja s kanuji, kolesarjenje, jahanje, jadranje, ... Ko sta se v letu 2002 preselila v Slovenijo se ga. Justi začela ukvarjati s poučevanjem angleškega jezika, g. Roy pa  je aktiven fotograf.  Rezultati njunih izletov  v naravo je knjiga »Slovenska planinska pot«, kot prvi  vodnik založbe Cicerone po Alpah Slovenije.

Posvetila in namenila sta ga, vsem tistim, ki skrbijo za ohranjanje zemlje, jo hočejo obvarovati in zaščititi področja, ki so ostale še v popolni prvobitnosti.

Pri uresničevanju in nastajanju vodnika  pa sta se zahvalila dobrim prijateljem, ki so jima pri tem pomagali : Tatjani in Branetu Sitarju,  Mirjam Martinuč -  Bernard in Roku Bernardu in še mnogo drugim.

Vodnik je izdan na skoraj 260 straneh, standardnega  mednarodnega vodniškega formata. Opisi so razumljivo zapisani, dodani so izjemno pregledni  zemljevidi . Težavnost poti je razvrščena v treh stopnjah. Odlično opisana področja geologije, klimatske razmere in vreme,flora in favna ,pijače in jedi.  V vodniku so zapisane vse  planinske  postojanke z telefoni, informacije kako ravnati v primeru nesreče;, ni se pozabilo za priročni slovarček angleško slovenski za izrazoslovja v gorah.  Velikega pomena pa je tudi , da  so vsa imenovanja planinskih postojank, vrhov, dolin v slovenskem jeziku.

Vodnik po »Slovenski planinski poti« je zanesljivo odlično darilo Sloveniji  ob 55. letnem jubileju  te atraktivne in tudi vse bolj tudi za Evropejce zanimive poti.  Za Slovenijo je to odlična promocija.

Ko so s strani založbe »CICERONE«   o tem seznanili predsednika PZS, se je predsednik Ekar založbi «CICERONE«iskreno planinsko zahvalil in jim poslal zahvalo in čestitke. Avtorja pa zanesljivo zaslužita priznanje za tako odlično in kakovostno opravljeno delo v dobro slovensko planinsko gorskega sveta. 


                                                                                    Franci Ekar                   


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih