petek, 3. maj 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

sobota, 16. junij 2012, ob 0. uri, ogledov: 2749

Srčni ljudje - praznovanje 100-letnice gorskega reševanja pri nas in Dneva slovenskih planincev

Splošno | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Danes, 16. junija 2012, je bilo v Mojstrani in v Kranjski Gori praznično, saj so na Dnevu slovenskih planinskih doživetij praznovali planinci ob dnevu slovenskih planincev in vsi skupaj z gorskimi reševalci ob 100-letnici organiziranega slovenskega gorskega reševanja. Častni pokrovitelj praznovanja in slavnostni govornik je bil predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk.
Točno na današnji dan pred stotimi leti je bila v Kranjski Gori v hotelu Razor pod okriljem Slovenskega planinskega društva, katerega naslednica je Planinska zveza Slovenije, ustanovljena gorska reševalna služba. Ob tem je Gorska reševalna zveza Slovenije pripravila več dogodkov, med njimi 12. junija svečano sejo Upravnega odbora GRZS, 15. junija odkritje spominske plošče na ustanovnem hotelu Razor, danes pa so skupaj s Planinsko zvezo Slovenije pripravili dan, ki so ga poimenovali Dan slovenskih planinskih doživetij. 

POVEZAVA DO FOTOGALERIJE
(Foto Zdenka Mihelič)

Planinstvo in gorsko reševanje sta neločljivo povezana že od vseh začetkov gorskega reševanja. Organizacijsko sta se organizaciji sicer leta 2006 razšli, a kljub temu ostali močno povezani, predvsem na preventivni dejavnosti in vzgoji alpinistov, ki so baza za gorske reševalce. Konec leta 2010 smo podpisali tudi dogovor o medsebojnem sodelovanju, ustanovili skupni odbor Gore in varnost ... Povezava je ključnega pomena za varnejšo hojo obiskovalcev gorskega sveta.

Na slavnostni prireditvi, na kateri se je zbralo okoli 3500 planincev, gorskih reševalcev, reševalcev jamarjev, civilne zaščite, ..., gorskih reševalcev iz tujine (Avstrije, Hrvaške, Italije, Srbije) in drugih sorodnih organizacij, je osrednji govornik in častni pokrovitelj predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je ponosno dejal: »Čestitam gorskim reševalcem ob stoletnici in planincem ob vašem prazniku, vsem skupaj pa se zahvaljujem za opravljeno delo.«

Iz nagovora predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka
»Stoletna zgodovina gorskih reševalcev je polna domoljubja in predanosti. Pred sto leti so v okviru Slovenskega planinskega društva dali prve pobude za ustanovitev organizirane gorske reševalne službe ljudje, ki so že po svoji naravi humanisti in za katere je pomoč drugim samo po sebi razumljivo dejanje in sestavni del njihove osebne kulture. Med začetniki organiziranega dela gorske reševalne službe so bili zanesenjaki, ki so dobro razumeli stisko drugih, ter ljubitelji gora. Zavedali so se, da se nesreče v gorah dogajajo in da ponesrečenci brez tuje pomoči ne morejo preživeti. Kakor takrat je tudi danes reševanje v gorah za gorske reševalce častno opravilo. Je tudi družinska tradicija in tradicija kraja ter dejavnost, na katero ste lahko ponosni.

Gorski reševalci združujete v sebi neverjetno veliko dobrih lastnosti in obvladujete veščine, ki so namenjene nadvse razpoznavnemu in plemenitemu cilju. Pomagate drugim, ko so v stiski ali smrtni nevarnosti, ko brez tuje pomoči ne morejo preživeti. Za druge ste pripravljeni tvegati tudi svoje življenje. Ste prvovrstni alpinisti, odlični poznavalci gora in vremenskih razmer, imate potrebna znanja in obvladujete tehnike varovanja in varnega plezanja. V sebi združevati vse to je več kot le povprečno življenje in vsakodnevna delovna obveznost. Vaša posebna odlika je, da je klic na pomoč vaša prva obveznost, ki se ji posvetite v celoti in s polno odgovornostjo ... Kako naprej, je vprašanje, ki se ob obletnicah vedno zastavlja. Na področju organizacije gorske reševalne službe je prišlo do številnih sprememb. Organizacijske spremembe gorske reševalne službe so za prihodnost pomembne, vendar ne smejo obiti široko razvejane planinsko-alpinistične dejavnosti v Sloveniji, saj je to podlaga za razvoj gorske reševalne službe. Dobro sodelovanje med Planinsko zvezo Slovenije in Gorsko reševalno zvezo Slovenije zagotavlja tudi današnje skupno praznovanje gorskih reševalcev in planincev

Zbrane so na prireditvi nagovorili tudi v uvodu predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Igor Potočnik, župan Občine Kranjska Gora Jure Žerjav, član predsedstva Mednarodne komisije za reševanje v gorah (IKAR) Heini Malu in predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik.

Sicer so si na celodnevnem dogajanju planinci in gorski reševalci lahko v šotoru za hotelom Kompas ogledali razstavo Življenje pod Triglavom, kupili edicije Planinske zveze Slovenije in najnovejšo knjigo GRZS Reševanje v gorah. Predstavljena je bila planinska in druga gorniška oprema, prav tako pa tudi nova akcija Planinske zveze Slovenije in Nedela - Izberimo najbolj priljubljeno planinsko kočo.

Dan_SLO_planin_dozivetij_100let_GRS_16_6_2012_foto_ZM164Dopoldanski del je potekal na več prizoriščih v Mojstrani in Kranjski Gori. V Kranjski Gori se je 15 ekip iz 13 postaj gorske reševalne službe pomerilo v tradicionalnem tekmovanju iz prve pomoči, kjer so se poprijeli z različnimi situacijami poškodovanih v gorah (nosečnica, sladkorni bolnik ...). Zmagali so gorski reševalci ekipe Rateče 1. Planinci, ki so člani v 276 planinskih društvih (kot jih je v Planinski zvezi Slovenije s skupno skoraj 60.000 člani posamezniki) so se v velikem številu zbrali pri sedežnici Dolenčev Rut, od koder so se podali na štiri različne vodene pohode (Mavrinc (1562 m), v Planico do planiške velikanke, iz Kranjske Gore čez Robe v Srednji vrh ter na ogled Kranjske Gore do jezera Jasna in na srečanje s teto Pehto v Liznjekovi domačiji) in kolesarska izleta na Tromejo in Tamar. V Mojstrani so pri Slovenskem planinskem muzeju, v katerem je bil danes brezplačni vstop, mladi iz Mladinske komisije PZS pripravili podelitev priznanje dobitnikom zlatega znaka Mladi planinec, planinsko pustolovščino, poljano planinskih zabavnih iger in skupaj s Slovenskim planinskim muzejem ustvarjalne delavnice. V muzeju so si obiskovalci lahko ogledali razstavo ob 100-letnici ustanovitve gorske reševalne službe Slovenije z naslovom Srčni ljudje in na 6. mednarodnem festivalu gorniškega filma večkrat nagrajeni film Klic z gora (tudi dobitnik nagrade Planinske zveze Slovenije za najboljši film, ki vzpodbuja dobro prakso v gorah). Komisija za športno plezanje PZS je poskrbela za varno plezanje na umetni plezalni steni. Gorski reševalci društva GRS Mojstrana pa so v steni Grančišča odlično prikazali klasično gorsko reševanje. V Mojstrani se je zbralo okoli 400 ljudi, med njimi tudi gorski reševalci iz tujine - Avstrije, Italije, Srbije in Hrvaške (tudi legendarni alpinist Stipe Božić).

Dan_SLO_planin_dozivetij_100let_GRS_16_6_2012_foto_ZM48
Gorski reševalci iz Rateč na tekmovanju iz prve pomoči

Nato pa se je vse dogajanje preselilo v Kranjsko Goro, na osrednje prizorišče praznovanja. Pri sedežnici Dolenčev Rut so gorski reševalci prikazali gorsko reševanje s sedežnice, iskanje z reševalnimi pri in reševanje z uporabo helikopterjev, kjer sta sodelovala helikopterja Policije in Slovenske vojske. Zbrani, ki so si ogledali prikazno vajo, med njimi so bili tudi častni gostje s predsednikom Republike Slovenije dr. Danilom Türkom in njegovo ženo Barbaro Miklič Türk, so bili nad vsem prikazanim in predvsem nad gorskimi reševalci navdušeni. Vsi si želimo, da ne bi nikoli potrebovali pomoči, hkrati si pa želimo, da bi potek reševanja enkrat tudi v živo videli. In tokrat so nam gorski reševalci prikazali vse najboljše.

Dan_SLO_planin_dozivetij_100let_GRS_16_6_2012_splet_foto_ZM478p2m
Na prikazni vaji gorskega reševanja sta sodelovala tudi helikopterja Policije in Slovenske vojske

Po prikazu gorskega reševanja pa so se s trga pred cerkvijo v Kranjski Gori do šotora za hotelom Kompas v slavnostnem sprevodu predstavili gorski reševalci, tudi veterani in gorski reševalci v oblekah in opremi prvodobnikov, reševalci različnih sorodnih organizacij, s katerimi GRZS sodeluje, gorski reševalci iz tujine, planinska društva s prapori (skupaj jih je bilo 60), ki so prav danes na svojem prvem zboru začrtali vsebino in obliko svojega dela. Na koncu slovenskega sprevoda ali parade so se predstavila še vozila gorskih reševalcev, gasilcev in reševalcev nujne medicinske pomoči.
Vsi skupaj so zaključili sprevod v šotoru, kjer se je nato nadaljevala slavnostna prireditev, ter po njej veselo druženje z živo glasbo, igral je ansambel Karavanke, ter planinskim plesom.
 
Besedilo in foto Zdenka Mihelič

POVEZAVA DO FOTOGALERIJE
(Foto Zdenka Mihelič)





Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih