sobota, 4. maj 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

sobota, 19. januar 2013, ob 0. uri, ogledov: 2163

Ali se članice CAA poznamo med seboj?

Splošno | Splošno | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Planinska zveza Slovenije že od leta 1995 deluje v združenju planinskih zvez, organiziranih na področju Alp, imenovanem Club Arc Alpin (Združenje planinskih organizacij alpskega loka) ali na kratko CAA.
Od leta 2004 je CAA tudi uradno registrirana, takrat je bil njen sedež iz Innsbrucka prenešen München. Konec leta 2011 je CAA povezovala osem planinskih zvez z okoli 2.000.500 članov.

Skupščina CAA leta 2012, združena z Alpskim tednom, je bila v Švicarskem Poschiavu in smo o njej že poročali. Meni pa se je ob zasedanju skupščine ponudila prilika, da zberem nekaj ključnih podatkov o članici CAA, ki po številu članov in s tem po dejavnostih daleč presega ostale članice, njeni delegati v organih CAA pa veliko doprinesejo k rezultatom CAA, pa še največ sredstev prispevajo za njeno delovanje.

Planinska zveza Nemčije (DAV) v 355 društvih (društva imenujejo sekcije) združuje preko 939.000 članov. Kot v Sloveniji imajo društva različno število članstva, med njimi npr. izstopa sekcija München s preko 50.000 članov. Konec leta 2011 so v DAV imeli vpisanih 723.934 odraslih članov, 63.948 mladih v starosti od 19 do 25 let in 151.181 mladostnikov ter otrok.

V sedanji dolgoživi družbi je poleg zdravega načina življenja pomembno tudi vseživljensko usposabljanje. Seveda velja to tudi za člane planinskih društev. Na vseh njihovih področjih oz. aktivnostih je prisotno dobro in starosti prilagojeno usposabljanje in s tem pridobivanje znanja v povezavi z osebno odgovornostjo posameznika za planinske aktivnosti, ki se jih loteva.
Tistim, ki so v DAV zaključili temeljno usposabljanje, ponujajo specialno nadgradnjo in nadaljna poglabljnja znanja na vikend seminarjih. Članstvu in drugim obiskovalcem gora so na voljo številni programi usposabljanja in planinskih aktivnosti, opisanih v več kot 150 strani obsegajočem preglednem katalogu. Izkušnje kažejo, da z vsemi temi prireditvami pridobivajo tudi številne nove člane pa tudi sodelavce-prostovoljce. Trenutno delo opirajo na več kot 16.000 dobro usposobljenih in motiviranih prostovoljcih, ki sestavljajo tudi organe društev in organe vodstva DAV, na njih sloni najpomembnejši delež dela celotne organizacije.
Ob sicer pogostem navajanju krize prostovoljnega dela je ta podatek pomemben tudi za Nemčijo. Prostovoljnost vzpodbujajo tudi z raznimi akcijami in vabili kot npr. »potrebujemo te«. S komunikacijskimi in strukturnimi ofenzivami jim uspeva vzpodbujati zanimanje za takšno delo. V pomoč društvom pri teh aktivnostih so gradiva kot »Upravljanje neplačanega dela«, »Vrste in zasnova neplačanega dela«, »Ozadje neplačanih funkcij«, pa tudi »Opis nalog upravnih odborov« in drugo.

Gotovo je tudi vpliv številnih plezalnih sten v dvoranah Nemčije že več let vzrok za porast članstva. Med novejše zelo razširjene dejavnosti je mogoče prišteti tudi turno kolesarstvo in hojo s krpljami. Na posebnih seminarjih člane vodstev društev usposabljajo za »sistematični razvoj ponudbe članskih aktivnosti«. Sledenje porastu članstva več let nazaj pove, da se to iz leta v leto povečuje za okoli 2 %, zadnja tri leta pa celo za več kot 4 %. Podrobnejši statistični podatki povedo, da je do nadproporcionalnega porasta članstva s kar 8,9 % prišlo prav pri članstvu družin. Ta nadvse pomemben rezultat je pripisati večletnim prizadevanjem DAV pri pospeševanju programa »družinsko planinstvo«. Program predstavlja vsebinsko precej novo področje dela v planinski organizaciji in obsega usposabljanje vodnikov za vodenje skupin družin, enih kot vodje izletov, drugih kot usmerjevalce ter vodje usposabljanja družin za izlete ter plezanje. Opisani program dopolnjujejo vodnički kot npr. »dopust družin v gorah«, »družinam prijazne planinske koče«, »družine z otroki na zelo zahtevnih planinskih poteh« itd. Lani oktobra so izvedli že četrto posvetovanje na temo »Z otroki v kočah«. Kot posledica dela z družinami se je v minulih 10 letih število mladostnikov in otrok povečalo za okoli 100.000 članov, delež žensk v celotnem članstvu DAV je v letu 2011 dosegel 40,4 %. Očitni uspeh potrjuje že staro spoznanje pomena aktivnih družin za šport in društva.

Odprtost DAV in njegovih sekcij do obiskovalcev gora in pomoč, ki jim jo nudijo, se kaže tudi z več let delujočo informativno službo. Letno išče informacije po telefonu preko 3.400 in po e-mailu preko 1.200 oseb. Sedaj število klicočih za informacije upada, raste pa število oseb, ki potrebujejo svetovanje. V okviru te službe je najbolj dejaven izletniški portal, ki zabeleži letno preko 930.000 dostopov.

Za realno predstavo zgoraj zapisanega v primerjavi s PZS morda le tole: Nemčija ima 82,4 mio prebivalcev in 1,1 % Nemcev ali Nemk oz. nekaj čez 939.000 jih je včlanjenih v DAV (vsak 87. Nemec ali Nemka je članica te zveze). Slovenija ima 2 mio prebivalcev in 2,9 % Slovencev ali Slovenk oz. 58.389 jih je včlanjenih v PZS (vsak 34. Slovenec ali Slovenka je članica PZS). V naše gore hodi tudi veliko nečlanov. Kar 400.000 prebivalcev naše države hodi v gore in hribe vsaj vsakih 14 dni, večina od tega pa enkrat tedensko, zanimivo veliko med njimi je starejših in upokojencev.
Članstva ima PZS veliko, zanimive pa so nekatere oblike dela DAV.

Članice CAA poleg DAV so še: Zveza alpskih in gorskih klubov Francije (FFCAM), Planinska zveza Švice (SAC), Planinska zveza Lichtensteina (LAV), Planinska zveza Italije (CAI), Planinska zveza Južne Tirolske (AVS), Avstrijska planinska zveza (OeAV) in, kot že omenjeno Planinska zveza Slovenije (PZS).

Osnovne podatke o članicah Club Arc Alpin je mogoče najti tudi na spletnem omrežju: www.club-arc-alpin.eu.

Danilo Škerbinek


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih