ponedeljek, 29. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 18. april 2013, ob 0. uri, ogledov: 2363

Ali se članice CAA poznamo med seboj? Planinska zveza Švice

Splošno | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Planinska zveza Slovenije že od leta 1995 deluje v združenju planinskih zvez, organiziranih na področju Alp, imenovanem Club Arc Alpin (Združenje planinskih organizacij alpskega loka) ali na kratko CAA. Tokrat predstavljamo Planinsko zvezo Švice (SAC), ki je bila ustanovljena junija 1863 v Oltenu.
Njeno vsebino in delo določata Statut ter Vodila. Organizacija deluje v skladu z Zakonom o društvih in trenutno združuje 113 društev. V društva, ki so člani SAC, se lahko vpišejo osebe, starejše od 6 let (ta članska kategorija zajema mlade od 6. do 22 leta) ter odrasli, starejši od 23 let. Letna članarina je odvisna od društva, v katerega se vpišejo in znaša od 90 do 160 SFr. Članarine je oproščen častni član ali član, ki je član planinske organizacije več kot 50 let. Osebe, ki dopolnijo 40 let članstva, plačajo le polovico članarine. Osebam po 25 letih članstva pripada naziv veteran. Planinska društva, članice SAC so področno povezane v 7 regionalnih konferenc. Do leta 1980 so imele ženske v Švici svojo, tako imenovano Švicarsko žensko planinsko društvo, ki se je tega leta združila z SAC. Pogoj za ustanovitev novega planinskega društva je, da se s tem interesom zbere najmanj 150 interesentov. SAC iz leta v leto pridobiva na članstvu. Ankete povedo, da k temu pripomore delitev veselja nad gorami z drugimi gorniki, želja po neprofesionalnem delu kot mladinski vodnik, kot vodnik, ali sodelovanje v društvu ali Zvezi. Mandat odbornikov v organih Zveze traja 4 leta z možnostjo ene ponovne izvolitve, mandat članov komisij Zveze pa traja 4 leta z možnostjo dveh ponovnih izvolitev.
Država Švica kot visoko razvita turistična dežela pogosto postavlja SAC vprašanja, katerih odgovori niso enoznačni. Nedavno se je vodstvo SAC spraševalo, kako odločno naj zastopa zahtevo po omejevanju turističnih poletov ter visokogorsko smučanje ob podpori helikopterjev. V anketi so člani sporočili, da mora SAC storiti vse za varovanje gorskega sveta in dati soglasje le za športne zvrsti, ki ne škodijo naravi. Če bo SAC želela odigrati dvojno vlogo in sicer kot uporabnik in čuvaj gora ter biti ob tem verodostojna pomeni, da bo hodila po zelo zahtevni poti. Leta 2011 je SAC pričela s stateškim načrtovanjem Vodil in Strategije 2020, rezultate nameravajo predstaviti letos v jubilejnem letu.

Članstvo
V preteklem letu so zabeležili vpis 10.600 novih članov, SAC šteje 135.449 članov, od tega 82.422 posameznikov, 39.800 družinskih članov, od tega 7.942 mladih med družinskimi člani in 5.285 mladih posameznikov. Veseli jih za 1,3 % večji vpis mladih kot doslej. Najstabilnejši del članstva v Zvezi so člani, vpisani kot družinski člani, delež ženskega članstva se je povzpel na 35 %. Želijo si, da bi porastel delež francosko ter italijansko govorečih članov. Člani SAC so organizaciji zvesti, največ jih ima status člana od 6 do 25 let, druga skupina pa so člani, ki so SAC zvesti do 5 let. Evidentirajo tudi 6800 izstopov, starih med 25 ter 50 let ter mladih, vpisani kot družinski člani.
Leto 2011 je bilo leto prostovoljstva. V delu društev SAC sodeluje okoli 7.600 prostovoljcev (vsak 18 član), število je zagotovo višje, saj ni bilo mogoče zajeti vseh, ki zagotavljajo temeljno dejavnost organizacije. Poleg tega v organih Zveze ter njenih komisij sodeluje še 8.800 prostovoljcev, kar ni pomembno le kvantitativno, pač pa delo ter znanje, nudeno SAC in omrežje prostovoljcev. 

Usposabljanje
Otroci in mladostniki so deležni stopenjskih programov usposabljanja in aktivnosti, ki jih zanje pripravlja SAC. Že več kot 50 let usposabljajo mladinske vodnike. Šolam nudijo dopolnilni program »šolanje co. plezanje«, kar je projektni teden z učnimi podlogami in kadri, potrebnimi za njihovo realizacijo. Program letno zaključi okoli 3.000 udeležencev. Tudi v okviru zimske šole v naravi nudijo šolam dopolnilo in sicer izvedbo enega ali dveh lažjih turnih smukov, da udeleženci konkretnejo spoznajo zimsko naravo.
Polivalentna skupina strokovnjakov je po dvoletnem delu pripravila dopolnjeni program za mlade. To so tedenski »bazni tabori«, na katerih udeležencem poleg pohodništva in plezanja nudijo možnost gorskega kolesarjenja, lokostrelstvo, vožnjo s kanuji, jahanje itd. Že desetletja v sodelovanju z Zveznim uradom za šport izvajajo tudi program »planinstvo co. mladi«, ki jih seznanja z raznimi prostočasnimi dejavnostmi, sestavni del programa je tudi planinstvo.
Odraslim članom SAC je letno na voljo razvejano usposabljanje (lani 189 tečajev), ki so dobro obiskani. Kvalitetni programi ter instruktorski kader ob sodelovanju gorskih vodnikov zagotavjata strokovno ter varno izvedbo prireditev. Letno usposobijo okoli 400 novih vodnikov (1/3 je žensk). Na instruktorskih obnavljalnih tečajih so prav kar uvedli zanimivo novo temo: «Človek in psiha«.
SAC je lani pristopila k izvajanju programa ESA. Če izpolnjujejo pogoje, ga lahko izvajajo tudi PD. ESA predstavlja prostočasni šport za odrasle, ki je podobno zasnovan kot program »planinstvo co. mladi«. Program vodi Zvezni urad za šport. Program zagotavlja enoten kvalitetni standard izvajanja, omogoča osnovno in nadaljevalno usposabljanje ter je namenjen odraslim državljanom Švice, da se seznanijo z raznimi športimi dejavnostmi ter planinstvom.
Za tekmovanje v športnem in lednem plezanju ter v turnem smučanju so uspeli zainteresirati tekmovalce za mladinske, ženske ter moške kategorije. Po kadrovskih ojačitvah v regionalnih centrih poteka to delo še uspešneje. Tekmovalci SAC segajo v nacionalnem kot v Evropskih tekmovanjih po številnih najvišjih odličjih ter nagradah.

Varnost pri planinarjenju
Že desetletja vodijo statistične podatke o gorskih nesrečah, jih analizirajo in jih objavljajo v svojih biltenih. Pomembna spoznanja in informacije o nesrečnih dogodkih nudijo dragocene podatke za preventivno delo. Zlasti hujše ter večje nesreče povzročajo pri članstvu in časopisnih hišah številna vprašanja. Za te potrebe imajo poseben odbor, sestavljen iz ustreznih strokonjakov, ki pripravijo kompetentne informacije.
V letu 2011 (za leto 2012 se poročillo šele pripravlja) je bilo v gorah izvedeno 2.644 reševalnih akcijah, ki jih je izvedla GRS Švice (ARS), do pred 6 leti še v sestavi SAC, sedaj samostojna organizacija, katere soustanovitelj je tudi SAC. Nekatere poškodbe so bile tako hude, da za 151 ponesrečenih žal ni bilo več pomoči. V skupnem podatku mrtvih se je 82 nesreč dogodilo v predalpskem hribovju. Med vsemi mrtvimi je bilo 17 članov SAC, 68 državljanov Švice ter 66 tujcev.
SAC s predstavniki sodeluje v »Ekspertni skupini za nesreče v gorah«. Poleg njiju so v tej skupini še predstavniki GRS Švice, Zveznega urada za šport, Inštituta za sneg in raziskovanje plazov, organizacije gorskih vodnikov, sodstva, Zveze pedagoških športnih ustanov, policije ter armade. Podobno inštitucijo, Kuratorij za varnost v gorah, ima že desetletja Avstrija in od lani Nemčija.

Planinsko gospodarstvo
Konec leta 2011 so sprejeli nove strateške smernice. Poslovanje v planinskih kočah je bilo kljub vremenskim motnjam v letu 2012 zelo dobro. V tem letu je v 152 kočah SAC bilo 336.000 nočitev, od tega 14,6 % v zimskih razmerah. Prihodek od nočitev je znašal 7,4 x106 SFr in od prometa s prehrano in pijačo 19,4x106 SFr. Samo nova Monte Rosa koča je imela 11.202 nočitev. Od skupnega prometa v kočah je centralni fond za koče pri SAC dobil 1,6 x 106 SFr. PD in SAC sta v preteklem letu, predvsem za vzdrževalna dela, investirala 3,8x106 SFr. Kot primer sodelovanja SAC pri onovi oz. graditvi koč navajajo primer sanacije in graditve koče Sillvreta z napovedanim proračunom 967.000 SFr. Delež sredstev iz fonda SAC je znašal 193.400 SFr. Stroški gradnje ali obnove rastejo zaradi vse strožjih zakonskih zahtev, zlasti glede prehranske higiene, potresne in požarne varnosti, odpadnih voda in energije. V nekaterih kantonih so zahteve do koč enake kot do dolinskih gastronomskih lokalov. V anketi so gosti zaupali, da si žele kvalitetnejšo infrastrukturo, posebej glede velikosti sob in tehničnih rešitev (n.pr. rezervacije), za kar so pripravljeni tudi več plačati. Spoznanja torej narekujejo društvom, da skrbneje gospodarijo ter obnavljajo svoje koče. Zelo uspešno, v več oddajah pripravljeno promocijo koč v času največje gledanosti (oddajo je gledalo 600.000 gledalcev) je izvedla Švicarsko-Nemška TV. Tri leta zapored je 20 oskrbnikov in oskrbnic opravilo tečaj za oskrbnike in pridobilo ustrezni dokument. Nekaj absolventov je med tem že prevzelo koče. Interes za naslednje tečaje je velik.

Planinska literatura
Uspešni poslovni val SAC služi tudi založniški dejavnosti. SAC izdaja revijo »Alpe«, s širokim spektrom vsebine navdušuje, saj ne prinaša le opisov ter predlogov za ture ter varnostne informacije glede vseh vrst planinske dejavnosti, temveč redno tudi kulturne, zgodovinske ter znanstvene sestavke. Kljub temu, da izhaja v Švici s planinsko problematiko oz. vsebino še pet drugih revij zato ni presenetljivo, da se je naklada te revije v zadnjih 5 letih povečala za 15.000 naročnikov in sedaj izhaja v nakladi preko 100.000 izvodov. Vsak številko bere okoli 201.000 oseb. Za čim manjše okoljsko onesnaževanje z revijo jo tiskajo na posebnem certificiranem 90 gramskem papirju. Poleg revije »Alpe« skrbi Založniški odbor SAC za tiskanje in ponatise zemljevidov, vseh vrst vodnikov, učne literature in leposlovnih knjig. Z uvedbo »podatkovne banke« kot osrednjega mesta te pestre priprave in produkcije literature, ki omogoča racionalno korekturo, prevode, načrt/ureditev in tisk, so si prihranili veliko časa, sredstev in papirja. Na E-knjigi so izdali prve plezalne vodnike, ki jih je mogoče natisniti kot pdf dokument.

Danilo Škerbinek

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih