četrtek, 25. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 24. december 2013, ob 0. uri, ogledov: 6889

Izšla monografija Zgodovina slovenskega alpinizma

Planinska kultura | Alpinizem | 
Komisija za alpinizem | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Izšla je knjiga Zgodovina slovenskega alpinizma, dolgo pričakovana monografija, ki naš alpinizem in Slovence prva postavlja na mednarodni gorniško-knjižni oder. Avtorja mag. Urban Golob in dr. Peter Mikša o veličastnem vzponu slovenskega alpinizma na najvišje vrhove sveta pišeta skozi kronološki pregled.
Knjiga ima več adutov: napisala sta jo sociolog in zgodovinar, izhaja iz novega zgodovinskega gradiva ter je napisana berljivo, zanimivo in anekdotično, a hkrati tudi znanstveno zanesljivo. Je sodobna in všečna ter na 240 straneh prinaša okoli 230 fotografij, mnoge izmed njih prvič javno objavljene.

Čeprav je slovenski alpinizem v svetovnem vrhu že skoraj 40 let in ima dolgo in bogato tradicijo, pa vse do danes ni imel knjige, ki bi jedrnato opisovala njegovo zgodovino; do pričujoče monografije, ki so jo danes, 24. decembra 2013, predstavili javnosti v Zemljepisnem muzeju: »Čas za izdajo knjige je nadvse primeren. Konec tisočletja je pomenil nekakšen prelom v razvoju alpinizma, odmaknjenost za dobro desetletje pa je ravno prava, saj hkrati nudi dovolj objektivno sliko preteklosti, obenem pa je dovolj tudi še živih virov, da zgodovinski opis ni le zbirka hladnih podatkov. Alpinizem je pač dejavnost s pestrimi zgodbami, tudi epskimi,« je ob izidu povedal ikona slovenskega alpinizma Tone Škarja.

Želja o izdaji knjige je v obeh avtorjih tlela že dolgo časa, motiva za začetek pisanja pa sta bila dva: »O alpinizmu je bilo pri nas napisanih že kar nekaj knjig, o zgodovini slovenskega alpinizma še nobene. Lotila sva se torej nečesa, kar še ni naredil nihče,« pojasnjuje dr. Peter Mikša, avtor knjige. »Zase lahko še dodam, da sem čutil nekakšno moralno obvezo vrniti alpinistom tisto, kar sem v dolgih letih plezanja dobil od njih in alpinizma,« dodaja mag. Urban Golob, avtor knjige.

Priprava monografije za izdajo je trajala več let: »Najprej je bilo treba zbrati veliko obstoječega arhivskega gradiva in literature o tej tematiki, kar je trajalo več kot 6 let. Zapise je bilo treba analizirati, filtrirati in relevantne podatke kronološko razvrščati enega za drugim. To nastajajočo hrbtenico pomembnih dogodkov in oseb slovenskega alpinizma je bilo nato treba zapisati kot zgodbo,« pojasni dr. Mikša. »Po zbranih podatkih, sem v nadaljevanju Petrovo zgodovinarsko strokovno besedilo spravil v bolj berljivo obliko in dodal še svoj delež pri kasnejših obdobjih. Nekako tako je bilo tudi pri zbiranju fotografskega materiala. Zadnje leto sem torej pisal bolj jaz, Peter pa je poprijel za večino uredniškega dela,« se spominja mag. Golob. Zadnje leto sta avtorja torej namenila »piljenju« besedila in pridobivanju slikovnega gradiva za monografijo. »Od slednjega sva želela vključiti čim več še neobjavljenih fotografij, želela sva povedne, dokumentarne fotografije, take, ki so ujele kak poseben trenutek,« še doda dr. Mikša.

Tako je nastala monografija Zgodovina slovenskega alpinizma, napisana v poljudnoznanstvenem jeziku. Zanimiva je tako za ljubitelja gora kot tudi za alpiniste, ki jo lahko uporabljajo tudi kot učbenik. V kronološkem pregledu avtorja obdelata razvoj alpinizma s športnega vidika, in sicer od prvih dokumentiranih pristopov v slovenskih gorah v 18. stoletju, do drznih vzponov sedanjih generacij po vsem svetu. Monografija posebej predstavi 37 najpomembnejših oseb, stebrov našega alpinizma, in vsebuje posebno besedilo o zgodovini pristopov in plezanju v severni steni Triglava - simbolu našega alpinizma.

»Reinhold Messner je v knjigi The big walls: from the north face of the Eiger to the south face of Dhaulagiri zapisal, da so Slovenci prva alpinistična velesila v Himalaji, celo pred Poljaki in Čehi. Kako smo to dosegli? Kako dolga je tradicija slovenskega alpinizma? Knjiga, ki sta jo avtorja napisala prinaša te odgovore. Na enem mestu predstavlja zgodovino slovenskega alpinizma z njegovimi najpomembnejšimi dejanji, plezalskimi smermi, odpravami v tuja gorstva in drugimi dogodki ter odločitvami,« je ob predstavitvi knjige povedal literarni zgodovinar in alpinist dr. Aleš Bjelčevič, ki je tudi prispeval besedilo o Triglavski steni, in pri izdaji sodeloval kot eden od strokovnih pregledovalcev besedila.

Knjigo je že mogoče kupiti preko spletne strani Friko.si, po novem letu pa bo na voljo tudi v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani, na sedežu Planinske zveze Slovenije v Ljubljani in v bolje založenih knjigarnah po Sloveniji, in sicer po ceni 27 €.

Peter Mikša

Fotogalerija

 Foto arhiv Friko.si

Z leve dr. Peter Mikša, mag. Urban Golob in ikona slovenskega alpinizma Tone Škarja

  Foto arhiv Friko.si1 / 3

 Foto arhiv Friko.si2 / 3

 Foto arhiv Friko.si3 / 3

 

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih