petek, 19. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

Mala šola planinstva

Prikazano: 21 - 40 od 50 zapisov
Stran  <<   <   1   2   3 
28. 7. 2021, Lahko in hitro: ideal, ki se ga ne da doseči Preventiva
  Simon Figar je vodnik Planinske zveze Slovenije s precej stvarnim pogledom na svet. Ljubiteljski obiskovalec gorskega sveta, v katerega zahaja zaradi lepot in doživetij, se v hribe vedno podaja s »pretežkim« nahrbtnikom. Doseg cilja je zanj vedno zaželen, a ne za čisto vsako ceno.
15. 7. 2021, Varno v gore s pomočjo zemljevida in aplikacije Poti
  Ko se odpravljate v gore, morate poleg polnega nahrbtnika in dobre kondicije poznati tudi osnovne oznake planinskih poti. Torej naj vam dobro služi planinskih zemljevid in aplikacija planinskih poti MaPZS.
6. 7. 2021, Novi planinski vodniki, zemljevidi in nova spletna stran založbe Planinska kultura
  Planinska založba PZS je pred začetkom poletne sezone predstavila knjižne novosti in nove planinske zemljevide, da boste planinci imeli dovolj novih idej za obiskovaje gora in boste varneje hodili po planinskih poteh. Tokrat se založba lahko pohvali z izbirnima vodnikoma Najvišji vrhovi evropskih držav in Meja na razvodnici, ki so ju uporabniki že prav lepo sprejeli. Založba je v svoji stoletni zgodovini delovanja dobila tudi novo pregledno spletno stran z bogatim arhivom.
30. 5. 2021, Kako se že reče tistim oblakom? Preventiva
  Popolnoma jasnih dni v letu nad našimi kraji ni na pretek, velikokrat se na nebo prikrade vsaj kakšen oblak.
21. 5. 2021, IZŠLO JE| Planinstvo od A do Ž Mladi
  Planinstvo od A do Ž je zbirka nalog s tekmovanj Mladina in gore med šolskimi leti 2009/10 in 2019/20. Naloge so urejene po poglavjih planinske šole, dodani pa so tudi vzorci preizkusov znanja različnih težavnosti in sto vprašanj za kviz.
11. 2. 2021, Varneje v gore pozimi – hoja, gibanje in oprema (video) Preventiva
  Pravljična zimska podoba gora se lahko prav hitro spremeni v veliko nevarnost, če za vzpon nismo ustrezno poučeni, pripravljeni in opremljeni. Matjaž Šerkezi je na spletnem predavanju poučil o osnovah varnega gibanja v zimskih razmerah v gorskem svetu. Ob tem še povabilo na novo torkovo predavanje z Robertom Pritržnikom za tiste, ki bi se radi podali na obisk gora s turnimi smučami.
23. 1. 2021, Dobro pripravljeni v zimsko sezono (video) Preventiva
  Zimski čas je eden izmed najbolj idiličnih časov v visokogorju, a ta idila ima tudi svojo hladno stran, ki se je z znanjem oborožen gornik/planinec zaveda. Na nižje temperature, krajši dan, zaprte koče in ostale posebne razmere moramo biti pripravljeni, zato se v gore podamo z načrtom v glavi in odgovornim dejanjem. V Planinski zvezi Slovenije smo se letos odločili, da bomo izobraževalno vsebino predstavili tudi s pomočjo video posnetkov, da bi tako dosegli še večje število ljubiteljev zimskih obiskov gora.
19. 11. 2020, Orientacija v prostoru brez planinske karte in kompasa 2. del Mala šola planinstva
  Orientacija v pokrajini je veščina, ki pomeni določanje strani neba, našega stojišča v pokrajini in smeri poti. Strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi nas je v prvem delu naučil uporabljati kompas in opazovati sonce, tokrat gremo med zvezde, lune, veter in ostale pojave v naravnem in urbanem okolju.
17. 11. 2020, Orientacija v prostoru brez planinske karte in kompasa 1.del Mala šola planinstva
  Orientacija pomeni določanje nebesne smeri po vzhajajočem se soncu; vzhodne smeri. Beseda izhaja iz latinske besede orient, ki pomeni vzhod. Orientacija v pokrajini je torej veščina, ki pomeni določanje strani neba, našega stojišča v pokrajini in smeri poti. Strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi nas bo v dveh delih s pomočjo naravnih znamenj popeljal v pravo smer.
10. 11. 2020, Kako izbrati primeren nahrbtnik? Preventiva
  Ko izbirate nov nahrbtnik, naj bo to premišljen nakup, saj bo tudi zaradi njega planinska tura lažja. A če boste izbrali neustrezen nahrbtnik, bo pot do cilja precej težja, kot bi lahko bila ob drugačni izbiri. Na kaj je potrebno biti pozoren ob nakupu novega nahrbtnika, je opozoril strokovni sodelavce PZS Matjaž Šerkezi.
5. 11. 2020, Kaj pomeni trikotnik na smerni tabli? Mala šola planinstva
  Planinske poti so označene z Knafelčevo markacijo, kot tudi z rdečimi usmerjevalnimi tablami. Na tabli je poleg smeri in cilja poti napisano tudi čas hoje do cilja, nadmorska višina, na kateri je postavljena, podatki o skrbniku poti, kot tudi oznaka zahtevnosti planinske poti. In tukaj se skriva odgovor na zgoraj zastavljeno vprašanje, ki ga je pripravila strokovna sodelavka PZS Katarina Kotnik
3. 11. 2020, Koga obvestim, če opazim polomljene smerne table? Splošno
  Planinska zveza Slovenije ureja več 10 tisoč kilometrov široko mrežo planinskih poti. Da so poti urejene in primerno označene, zato poskrbijo usposobljeni markacisti. A vsega ne morejo urediti, popraviti, zamenjati, zato jim lahko obvestimo tudi vzorni planinci. Kako pa? Odgovor je pripravila strokovna sodelavka PZS Katarina Kotnik.
2. 11. 2020, Kako pravilno napolnim nahrbtnik? Ali so oblačila spodaj ali na vrhu? Preventiva
  Krasni jesenski dnevi kličejo po izletih v naravo in hribih. A planinci vemo, da je poleg vsebine nahrbtnika pomembno tudi to, kako bomo oblačila, hrano in ostalo primerno razporedili, da nas pri hoji ne bo oviralo. Tokrat bomo vsebino nahrbtnika razporejali s pomočjo strokovnega sodelavca PZS in gorskega reševalca Matjaža Šerkezija.
29. 10. 2020, A naš pes, da vas je ugriznil? Le kako? Planinci smo tudi odgovorni lastniki psov Splošno
  »Pred kratkim sem bil s kolesom na turnokolesarskem izletu. Pot nas je vodila po meni še neraziskani pokrajini. Še posebej so mi bile všeč slovenske kmetije, kjer cesta pelje čez dvorišče. In ravno sredi občudovanja slikovitosti kmetij je od nekod pritekel majhen kosmatinček in me ugriznil v meča. Poiskal sem lastnike in preveril, ali je pes cepljen. Pes je bil čisto prijazen in v očeh se mu je videlo, da mu je bilo žal. Zanimiv mi je bil značilen odziv lastnikov: 'A naš?! To pa ni možno. Saj je čisto prijazen.' 'Ne, ni bil pes, sam sem se ugriznil,' sem rekel v smehu.« Se je tudi vam že kdaj zgodila podobna zgodba kot Matjažu Šerkeziju? Verjetno. Mogoče je vaš pes ugriznil drugega, pa ravno v hribih. Tudi kadar ste na planinskem izletu ne pozabite, da za planinstvo veljajo splošna etična merila, ki pa so v gorah še bolj izbrušena in opazna.
11. 8. 2020, Letos več domačih planincev v slovenskih kočah in gorah Koče
  Letošnja planinska poletna sezona je zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta. Zaradi sprejetih ukrepov za omejitev širjenja koranavirusa je manjše število nočitev v planinskih kočah, planinci pa se morajo držati določenih ukrepov in navodil. Oskrbniki koč opažajo, da se je za obisk slovenskih gora odločilo precej manj tujcev, a več Slovencev. A ker je za obisk gora primeren še ves avgust, upamo, da bodo gore v svoj objem privabile še kakšnega Slovenca več.
27. 7. 2020, Nagradni fotonatečaj #LjubimGore 2020 Varstvo gorske narave
  Planinska zveza Slovenije tudi letos z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE razpisuje nagradni fotonatečaj #LjubimGore, ki poteka do vključno 1. oktobra 2020. Sodelujte v fotonatečaju za najboljšo planinsko fotografijo in se potegujte za darilne bone foto izdelkov podjetja CEWE. Vsak udeleženec natečaja prejme bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik.
22. 6. 2020, Orientacijsko tekmovanje v posebnih razmerah PZS
  Četudi je letos vrhunec planinske orientacijske sezone odpadel, je ta konec tedna Mladinska komisija pod okriljem Planinske zveze Slovenije organizirala manjše enodnevno planinsko orientacijsko tekmovanje na Medvedjem Brdu. Pomerilo se je 27 ekip iz vse Slovenije. Kar v treh kategorijah (B, C, D) so zmagali tekmovalci iz planinskega društva Poljčane in v kategoriji E člani planinskega društva Polzela. Najboljše ekipe so se uvrstile na balkansko prvenstvo, ki bo jeseni v Črni gori.
30. 4. 2020, S knjigo v gore (25) Planinski zabavnik 2: Slovenska planinska pot in živali pri nas Mladi
  Naj se planinska zabava doma nadaljuje! Tokrat ob svojevrstnem kvizu o Slovenski planinski poti in prepoznavanju planinskih živali. Urška Stritar, Karmen Usar in Emil Pevec nas v Planinskem zabavniku 2 vabijo na pot varnega in vedoželjnega planinstva - in z veseljem sprejmemo povabilo k novim miselnim izzivom.
14. 4. 2020, Migajmo skupaj in nabirajmo planinsko znanje in zgodbe Splošno
  Dni, ko zaradi epidemije novega koronavirusa ostajamo doma in kujemo planinske načrte za prihodnje podvige, lahko izkoristimo tudi za rekreacijo tako telesa kot malih sivih celic, vrsto idej najdete v oddajah Hudo! na 1. programu Radia Slovenija ter Izodrom in Na lepše v arhivu TV Slovenija, pa tudi v pogovoru na Valu 202.
10. 4. 2020, S knjigo v gore (15) Planinski zabavnik 2: Naredi svoj Aljažev stolp Mladi
  Če že ne moremo do njega, pa si lahko Aljažev stolp naredimo kar doma! V Planinskem zabavniku 2 preverite, kako lahko s pomočjo tulca od toaletnega papirja in malce domišljije izdelate znameniti simbol slovenstva. Za nameček pa še prevetrite svoje znanje orientacije, ki ga boste lahko uporabili tudi med sprehodom v bližini doma, in po abecedi zapišite živali, ki jih poznate - če živijo v gorskem svetu, še toliko bolje.
Prikazano: 21 - 40 od 50 zapisov
Stran  <<   <   1   2   3 
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
NAJBOLJ BRANE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih